V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Rád bych ještě jednou poděkoval všem za účast a argumenty v diskusi o výhodách Linuxu. V tomto příspěvku na tuto diskusi navážu a pokusím se částečně odpovědět na otázky, jak a jestli vůbec Linux propagovat.
Často je zmiňováno, že to, co Linuxu chybí, je marketing. V souvislosti s tím bych rád dal dohromady seznam atraktivních až "killer" vlastností Linuxu, který by se dal využít při jeho propagaci, a vás poprosil o pomoc s jeho sestavením. Měli by tam být výhody jak pro běžné uživatele, tak pro ty pokročilé a nejlépe i pro firmy. Co vás napadne, to, prosím, zmiňte v diskusi.
Kterou distribuci byste s čistým svědomím doporučili (českému) začátečníkovi? Předpokládejme, že tento začátečník má zájem o Linux a mlhavou představu o základech fungování počítače, ale naopak nemá nemá ambice na to stát se unixovým guru - prostě chce svůj linuxový systém používat, ne se v něm hrabat. A neumí moc anglicky.
Ať už používáme RAID pole na serverech či desktopech, je dobré mít na paměti několik bodů. Předesílám, že tyto body jsem nashromáždil při svých úvahách, podpořených čtením mnoha článků na Webu a jistou osobní zkušeností, která ale v této oblasti není ani zdaleka tak velká, abych měl nárok považovat se za odborníka. Naopak očekávám, že místní odborníci mě vyvedou z omylu, že o diskových polích něco málo vím.
Děkuji všem za pomoc, problém již považuji za vyřešený.
RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby, než selhání disku.
Jak jsem slíbil, tak plním. Mapu konceptu svobodného softwaru, kterou představil HFechs ve svém blogu, jsem přepracoval v Inkscape. Upozorňuji, že nejsem grafik a s Inkscape teprve začínám. Překlad také nemusí být úplně ideální. Zdroják je samozřejmě k dispozici. Uvítám jakékoliv návrhy na zlepšení.
GNU/Linux se stává stále viditelnější a silnější konkurencí pro Microsoft. Z historie víme, že Microsoft konkurencí nikdy nadšen nebyl a dosud dělal vše proto, aby své konkurenty buď zničil, nebo je přeměnil na spolupracovníky (koupě firmy, apod.). Je jasné, že vstupujeme do fáze, kdy Microsoft s GNU/Linuxem začíná bojovat. Jeden z prostředků, který Microsoft momentálně silně využívá, je FUD.
Pan Plešinger tvrdí, že GNU/Linux musí být více jako MS Windows, aby se rozšířil mezi běžné uživatele. Musí mít programy jako Total Commander a další, protože jinak není šance, aby se GNU/Linux rozšířil mezi běžné uživatele. Dovolte mi se nad tím trochu zamyslet.