Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Rád bych ještě jednou poděkoval všem za účast a argumenty v diskusi o výhodách Linuxu. V tomto příspěvku na tuto diskusi navážu a pokusím se částečně odpovědět na otázky, jak a jestli vůbec Linux propagovat.
Často je zmiňováno, že to, co Linuxu chybí, je marketing. V souvislosti s tím bych rád dal dohromady seznam atraktivních až "killer" vlastností Linuxu, který by se dal využít při jeho propagaci, a vás poprosil o pomoc s jeho sestavením. Měli by tam být výhody jak pro běžné uživatele, tak pro ty pokročilé a nejlépe i pro firmy. Co vás napadne, to, prosím, zmiňte v diskusi.
Kterou distribuci byste s čistým svědomím doporučili (českému) začátečníkovi? Předpokládejme, že tento začátečník má zájem o Linux a mlhavou představu o základech fungování počítače, ale naopak nemá nemá ambice na to stát se unixovým guru - prostě chce svůj linuxový systém používat, ne se v něm hrabat. A neumí moc anglicky.
Děkuji všem za pomoc, problém již považuji za vyřešený.
RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby, než selhání disku.
Jak jsem slíbil, tak plním. Mapu konceptu svobodného softwaru, kterou představil HFechs ve svém blogu, jsem přepracoval v Inkscape. Upozorňuji, že nejsem grafik a s Inkscape teprve začínám. Překlad také nemusí být úplně ideální. Zdroják je samozřejmě k dispozici. Uvítám jakékoliv návrhy na zlepšení.
GNU/Linux se stává stále viditelnější a silnější konkurencí pro Microsoft. Z historie víme, že Microsoft konkurencí nikdy nadšen nebyl a dosud dělal vše proto, aby své konkurenty buď zničil, nebo je přeměnil na spolupracovníky (koupě firmy, apod.). Je jasné, že vstupujeme do fáze, kdy Microsoft s GNU/Linuxem začíná bojovat. Jeden z prostředků, který Microsoft momentálně silně využívá, je FUD.
Pan Plešinger tvrdí, že GNU/Linux musí být více jako MS Windows, aby se rozšířil mezi běžné uživatele. Musí mít programy jako Total Commander a další, protože jinak není šance, aby se GNU/Linux rozšířil mezi běžné uživatele. Dovolte mi se nad tím trochu zamyslet.