Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kterou distribuci byste s čistým svědomím doporučili (českému) začátečníkovi? Předpokládejme, že tento začátečník má zájem o Linux a mlhavou představu o základech fungování počítače, ale naopak nemá nemá ambice na to stát se unixovým guru - prostě chce svůj linuxový systém používat, ne se v něm hrabat. A neumí moc anglicky.
Mám svou jistou představu o tom, které distribuce bych začátečníkům doporučil a které ne, ale docela rád bych ji konfrontoval s názorem zdejšího osazenstva, ještě než z toho udělám dogma v projektu, který připravuji. Nehledě na to, že bych minimálně za sebe rád věděl, jaké distribuce doporučují začátečníkům ostatní, abych se třeba něčemu přiučil.
Hlasovat můžete pro jednu nebo více distribucí. Pokud nenaleznete vámi doporučovanou distribuci v seznamu, zmiňte ji, prosím, v diskusi.
Za vaši spolupráci děkuji.
Tiskni
Sdílej:
A v Ubuntu se nemůžeš šťourat? Nemůžeš kompilovat vlastní jádro, ladit parametry?
nemá ambice na to stát se unixovým guru - prostě chce svůj linuxový systém používat, ne se v něm hrabatTo pak dopadne tak, že se toho guru domůže na abclinuxu nebo někde jinde...
Doporučil bych ubuntu (nebo kubuntu), ale když nad tím tak přemýšlím, nejvíc proto, že ho používám sám a jsem na něj zvyklý, nic zásadního mi na něm nevadí, abych přecházel jinam. Asi bych si měl někdy vyhradit víken a otestovat aktuální verze ostatních distribucí Aspoň Fedoru, OpenSuse, Mandrivu, Centos, možná gentoo nebo něco dalšího (Arch…) – protože z nich jsem nedávno viděl jen OpenSUSE, ostatní už celkem dávno nebo vůbec.
Dost se mi líbil Danix, už jsem ho dlouho neviděl. Sám když už, tak doporučuju Mandrivu. Případně Ubuntu. A rozhodující vliv má i to, jakou má zkušenost, ten, kdo bude rádce, aby se vyznal i v tom, s čim pak bude radit.
SuSE pro vetsi lamu , Slackware pro akolytu. SuSE kdysi melo jednu vzacnou vyhodu (a slackware ji ma i ted) ze jse vsechno chova konzistentne a podle prirucek. V Gentoo (pravda, delal jsem to poprve) jsem rozchazel wireless pripojeni 3 dny, ted ve slacku asi 10 minut. Zazraky jsou treba to ze v gentoo po restartovani /etc/rc.net sit odmitla pracovat (neco s gateway) a tak u jakehokoli problemu tvrdy restart. Taky u spousty jinych veci je to takhle. Pro me kdyz jsem byl uplny novacek, ale i ted je dulezity ze se system chova predvidatelne, ze kdyz neco menim, nebo i pokazim ma to presne ty nasledky ktere by se od takovy akce dali ocekavat, a tedy mam nad systemem kontrolu. Je pravda ze slack cloveku ruku moc nepoda, ale init setup je smysluplnej, a zas te neupusti do hlubociny z tobe nesrozumitelnych duvodu.
Pro opravdovyho experta je asi jedno co pouziva, takovy se vyzna vsude
jo, to docela sedí, ještě pořád jsem na Ubuntu ale zkoumám Gentoo. Ikdyž mě docela štve poslední dobou - věčný problémy s balíkama, nešlo mi zkompilovat E17 a včera mi nešlo nainstalovat KDE 4.3. Skončilo to na tom, že něco nešlo slinkovat... :-/
V ankete chybi moznost "zadnou". Protoze u takoveho uzivatele jsou jenom 2 moznosti:
1) jsem ochoten mu na pozadani vicemene donekonecna pomahat a pak bych mu mel doporucit to, co sam pouzivam a je uplne jedno, jestli je to Ubuntu nebo Gentoo (i do Gentoo nainstaluji Gnome/KDE se vsemi klikatky),
2) nejsem ochoten a pak mu rozhodne nebudu doporucovat Linux, protoze sam to rozhodne nezvladne a jeste bude moje doporuceni brat jako zavazek k dalsi pomoci.
Hele zni to tvrde, ale je to moje osobni zkusenost. Pohadka o hrozne uzivatelsky privetivem Ubuntu nebo Madrive je opravdu jenom pohadka, v praxi to funguje tak, jak pisu. Ver mi, stoji za tim horke zkusenosti.
Pohadka o hrozne uzivatelsky privetivem Ubuntu nebo Madrive je opravdu jenom pohadka, v praxi to funguje tak, jak pisu.Já mám opačné zkušenosti. S Windows je rozhodně víc starostí. Linux se nainstaluje a už o něm nevím, Windows se mají tendenci zavirovávat. A tech support? Začátečníkovi je jedno, jestli má GNOME nebo okenní prostředí - ptá/neptá se stejně.
No presne, ty Wokna mu instalovali v kramu, soused Franta se v tom desne vyzna, at si to tedy resi s Frantou na urovni lokalniho samanismu nebo at otravuje co pul rok v kramu, kde mu to za 500 preinstaluji. Ja to resit nechci, protoze u popsaneho uzivatele neni zadna sance, ze by ten system nekdy dokazal rozumne spravovat sam.
Eh, ja jsem nikde neporovnaval Windows a Linux.
>Já mám opačné zkušenosti. S Windows je rozhodně víc starostí. Linux se nainstaluje a už o něm nevím, Windows se mají tendenci zavirovávat. A tech support? Začátečníkovi je jedno, jestli má GNOME nebo okenní prostředí - ptá/neptá se stejně
+ 100 za těch 100 lidí, kterým jsem to nainstaloval a nastavil. Nejčastější dotaz je "Jak se v Linuxu jmenuje Total Commander?" Za poslední rok jsem řešil jediné dva "opravdové" problémy - uživatel potřeboval automount na oddíly s Windows a pak jednoho servisáka od nějakého providera, který neuměl nastavit síť (= nevěděl kam kliknout, jinak nic).
Uplna blbost.
Jedina podminka do zacatku je neco co nema spoustu moznosti pri instalaci, aby to frantu nezahltilo (tedy treba i ten slackware) Ostatni jak jde tak jde - cim vic to bude dotycny pouzivat , tim vic tomu bude rozumet.
Widle nejsou nikterak uzivatelsky privetive co se tyce konfigurace - to platilo mozna u 98 naposled a treba nakonfigurovani site je tam mnohem slozitejsi pro cloveka co zapomel jak na to Nejvetsi vyhoda je stejne ze to jde hned na kazdym hardwaru, ale to dnes uz i linux
Novy maj i konfiguraci spatnou, a proste uz jen ziji z povesti kterou jsi kdysi vydobyli.
Dalsi vec je ta ze widle jsou mnohem jednodussi. je to jenom operacni system = ten kdo rozumi linuxu rozumi nekolik desitkam programu kdezto ten kdo rozumi widlim rozumi vetsinou OS + nejakemu subsetu predchoziho
Mne treba prislo mnohem jednodussi naucit nase napalovat CD v linuxu , protoze jsem jim vysvetlil co maj napsat do terminalu a tak nehrozi ze 'kliknou vedle' anebo je zmatou pro ne zbytecny menu
To uz jsi druhy paranoik, ja jsem opravdu nikde neporovnaval s Windows. Uzivatel popsany v prispevku by nezvladl administrovat vubec zadny system a to ani pro svoji potrebu. Nepouzivas nahodou Ubuntu?
Ale ano, implicitne, protoze nejaky OS tam ta lama mit musi, a pokud rovno nereknes ze frantum pocitac do rukou nepatri , musis myslet Widle (Solaris se na PC jeste moc neuchytil a malo lidi pouziva FreeDOS :D )
Ubuntu nepouzivam protoze debian s jeho dependency hell moc nemusim. Zacal jsem u SuSE myslim 8.1 po asi roku jsem presel na slackware, a i kdyz jsem pracoval se spoustou dister, slack je zdaleka nejlepsi vec od vynalezu teple vody :D
Mas divne predstavy o implikacich. Ja bych mu proste nic nedoporucoval (ani Windows), protoze vim, jak to s takovymi doporucenimi konci. Ne snad ze bych byl tak zly, ale kdyz vidim nulovy zajem a nulove schopnosti, tak bych byl blazen myslet si, ze to ten clovek nejak zvladne sam. Jinak moje zkusenost je asi takova, ze lidi jsou si schopni "rozbit" OpenOffice a ja pak musim jezdit pres cele mesto, pac nejsou schopni ani do telefonu vysvetlit, co se vlastne stalo (to se mi stalo v utery).
Jinak moje zkusenost je asi takova, ze lidi jsou si schopni "rozbit" OpenOffice a ja pak musim jezdit pres cele mestoVNC?
pac nejsou schopni ani do telefonu vysvetlit, co se vlastne stalo (to se mi stalo v utery)To je smutné
Jj, VNC by to asi resilo, ale tak sofistikovany zatim nejsem.
Ja myslim, ze neschopnost vysvetlit nastalou situaci je docela klasika. Nebo jsem ja nechapavy, pac to skoro nikdy od tehle lidi nedotcenych pocitacem nepochopim.
debian s jeho dependency hell moc nemusimAsi něco dělám špatně :-P
Asi ho nemáš nainstalovaný:
aptitude install dependency-hell
Někdy mám pocit, že takový balíček skutečně existuje a ti, kteří si tak stěžují si ho fakt nainstalovali. Já jsem si nikdy nic takového neinstaloval a nikdy jsem na debianu/ubuntu problém s dependency hellem neměl (s tím jsem měl problém naposledy v SUSE, ale je to dost dávno, předpokládám, že už to opravili).
Nemel bych mluvit za druhe, ale Debian ma proste knihovny a programy tak nejak divne rozbalickovane, ze to osobne take nemam rad. Samozrejme to neni dependency hell v pravem slova smyslu a je to spise o zvyku a chuti.
Já bych doporučil Linux Mint. Je to plnohodnotné Ubuntu, se kterým si jak uživatel, tak "instalatér" (klidně v jedné osobě) usnadní život. Pro obyčejného uživatele je důležité, že mu "půjde vše přehrát", konfigurací ala windows (panel dole+ užitečné "startmenu") docílí, že se tam bude uživatel cítit jako doma. Pokud se budoucí uživatel odprostí od toho, že jsou na české ubutnu wiki jinak zbarvený obrázky, tak má k dispozici nejrozsáhlejší českou wiki o linuxu. O fóru nemluvě.
Docela, vlastně vůbec ti nerozumím. Ale takových vás bude asi víc. Nedávno jsem chtěl na Ubuntu foru poradit, ale mám v patičce Linux mint 7, takže můj přízpěvek zůstal jaksi opovšimnut... Nevidím důvod. je to špatně protože Mint "vykrádá" Ubuntu a bolí to ubunťácký srdíčka? (To je stejně trapný jako bolavý redheťácký srdíčko, protože jej ubuntu taky "vykrádá", a nejen je.) Sami ubunuťáci tohle namaj rádi, ale čile se takhle chovaj k "minťákům". No pokud se takovýhle blbců najde víc, tak se autorovi přízpěvku omlouvám za špatné navedení ve výběru distribuce. Linuxácká komunita (zvláště ta, která jde "slyšet") očividně hnije, a to tak, že všude. :(
Nedávno jsem chtěl na Ubuntu foru poradit, ale mám v patičce Linux mint 7, takže můj přízpěvek zůstal jaksi opovšimnut... Nevidím důvod.Já jo. Byls na špatném fóru.
je to špatně protože Mint "vykrádá" Ubuntu a bolí to ubunťácký srdíčka?Ne.
Sami ubunuťáci tohle namaj rádi, ale čile se takhle chovaj k "minťákům".Chovaj se špatně? Má snad někdo povinnost ti pomáhát? Nevím co to bylo za dotaz, ale pokud Mint neznám, proč bych se jím měl zabývat?
No pokud se takovýhle blbců najde víc, tak se autorovi přízpěvku omlouvám za špatné navedení ve výběru distribuce. Linuxácká komunita (zvláště ta, která jde "slyšet") očividně hnije, a to tak, že všude. :(Jak může někdo dojít k tomuto závěru?
Jenom proto, že jsem si usnadnil život výběrem Linux mintu 7 oproti Ubutnu 9.04 nejsem hoden přízně ubunťácké komunity ?! Když si nainstaluju ubuntu, přidám si tam pár cizích zdrojů softwaru, tak mi budiž přízeň zachována? A když ty zdroje budou od linux mint, tak mě komunita odvrhne? Nebo si v mintu nainstaluju ubuntu-desktop, změní mi to ikonky a boot logo a bude vše OK ? Ty vole, já mám dost.
Jenom proto, že jsem si usnadnil život výběrem Linux mintu 7 oproti Ubutnu 9.04 nejsem hoden přízně ubunťácké komunity ?!Nic takového jsem neřekl. O přízni nebo nepřízni jsem nenapsal ani slovo.
Ty vole, já mám dost.Zdá se.
Doporučil bych Ubuntu, a pokud by dotyčný ovládal trochu angličtinu, tak i Archlinux. Tohle jsou moje dvě nejoblíbenější distribuce a nemalý podíl na tom má i dobře zpracovaná dokumentace. Na Archlinuxu mě fascinuje rychlost. Donedávna jsem ho používal na PIII 800Mhz s xfce a naprostá spokojenost. Dokonce i Livestation (BBC, RTL, Sky News atd.) běžela plynule narozdíl v Ubuntu. Jenže skočit z windows rovnou do Archlinuxu musí být pěkný šok. Divná textová instalace a po instalaci vůbec nic jen černo. Takže bych na to šel přes Ubuntu. Instalaci zvládne snad každý. Začátečník se pomalu seznámí s GNOME (a časem i s KDE), zjistí jak funguje správce balíčku a kde má repositáře. Doinstaluje třeba msttcorefonts, nastaví vyhlazování a velikost fontů atd. Osahá si multimediální přehrávače (např. SMplayer, VLC), bude v šoku že musí nastavit výstupní ovládače zvuku a obrazu (já byl). Něco málo se naučí v Shellu. Pochopí strukturu souborů a zvykne si na lištu nahoře. Ale stejně to není vůbec snadné. A jestli se bude chtít dál "vzdělávat", tak bych klidně takovému pokročilejšímu začátečníkovi doporučil Archlinux.
Četl jsem, že je pro začátečníky ještě docela dobrý OpenSuse. Nedávno jsem zkoušel 11.1 a moc mi nesedl. Například jsem chtěl nainstalovat mplayer, ale chyběla mi nějaká knihovna, takže instalace neproběhla. Tak jsem nainstaloval VLC, ale zase mi chrastil zvuk. Na netu jsem žádnou radu nenašel. Ale uznávám, že to jsou problémy hlavně mezi klávesnicí a židlí. Instalaci jsem měl s gnome. Mám rád gnome, protože je celkem rychlý a přehledný. Ale tohle gnome s yastem, s nepřehlednou hlavní nabídkou mě docela překvapilo. To už pak neni gnome.
Asi bych doporučil 3 distribuce. Ubuntu , Debian a Archlinux. Stejně jestli bude ten začátečník zvídaví a bude mít chuť experimentovat, tak tu svoji distribuci najde sám.Toť názor Ubunťáka. (Člověk aby se pomalu styděl za to, že používá Ubuntu. Aspoň vidíte, co vytváří pozitivní diskriminace, jen nenávist. Snad zítra nebude na tn.cz, že Ubuntu je ta nejlepší LINUXOVÁ distribuce, to bychom to pěkně od neolinuxáků schytali.)
Člověk aby se pomalu styděl za to, že používá Ubuntu.Proč, pro bohy?
ak prechadza z Windows, urcite openSUSE, alebo Mandriva.Vsetko sa tam da nastavit pomocou klikania v oknach.Ubuntu nema tuto moznost. Stale treba pouzivat prikazovy riadok na niektore veci, co uz ma napr. openSUSE aj v grafickej nadstavbe. A ked na nieco Ubuntu uz ma klikatka, tak nie su tie ficury default nainstalovane,ale treba ich doinstalovat, napr. BUM, Ubuntu tweak, Start Up Manager.Kdezto openSUSE ma na vsetko YaST.
<CITE>Stale treba pouzivat prikazovy riadok na niektore veci,...</CITE> no to neni pravda sice pouzivam terminal pomerne casto, ale to jen z toho duvodu, ze gui mi pripadne relativne line. Navic v ceske knize/verzi ubuntu je spousta veci "predinstalovanych", pripadne je v knize klikaci navod.
to Uran:
"<CITE>Stale treba pouzivat prikazovy riadok na niektore veci,...</CITE> no to neni pravda"
Tak mi prosim ta povedz cez aky klikaci nastroj napriklad vypnem IPv6, ako zrusim ovladanie siete NetworkManagerom, alebo ako nastavim NTP. Ja som nic take v Ubuntu nenasiel.
NTP klienta jde nastavit klikáním – prostě vybereš ze seznamu server, se kterým se má synchronizovat.
Urcite Mandrivu a Ubuntu, ale jen ceske verze od I. Bíbra. S kniznimi verzemi Mandrivy 2008 a 2009 mam veskrze dobre zkusenosti.
Určitě Ubuntu, já jsem taky nebyla víc, než uživatel, když jsem s ním začínala, teď studuju FI MU a na Desktop jsem Ubuntu nasadila sestřence, pro zpestření k XP, ta si ho oblíbila tak, že do Windows už ani nebootuje, jediné, co jí vadí, je, že nemůže stáhnout a používat spořič Harryho Pottera, ale Matrix style a electric sheep to rychle odsunuly do pozadí :)