Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zkušenosti s instalací, spouštěním a provozem programu ChemSketch pod WINE.
Nativních programů pro kreslení diagramů a závislostí je pod linuxem dostatek. Problém nastává při kreslení chemických vzorců, rovnic, aparatur ... - tady je situace poměrně tristní.
Nedávno jsem potřeboval zmenšit velké množství fotek tak jsem za vydatné pomoci zplodil jednoduchý skriptík.
Situaci komplikoval fakt, že fotky měly různou velikost a umístěny byly v poměrně složité adresářové struktuře.Rozhodl jsem se, už po několikáté, že uspořádám svou sbírku elektronických a papírových knih. Z důvodu lenosti a skutečnosti, že má sbírka čítá cca 3000 e-booků jsem se rozhodl použít program Tellico, který umožňuje přístup do databáze knih - např. NK ČR.
Ubuntu je v již po instalaci dobře použitelný systém, něco mu však přece jenom chybí. Nebudu psát o tom jak rozchodit multimédia ap. Toho je na české wiki dostatek. Rád bych se zaměřil na méně známé programy a doplňky, které používám.
Když jsem začínal s Linuxem zvolil jsem Ubuntu 7.10. Pln nadšení jsem se rozhodl vyzkoušet nějaké efekty ala Compiz. Po čase jsem si všimnul, že v náhodných intervalech dochází k problikávaní displeje. Po zakázání proprietálních ovladačů grafické karty to přestalo. Na fórech se mi to nepodařilo vyřešit a ani přechod na Ubuntu 8.04 nepomohl.
Nedavno jsem rozbaloval velke mnozstvi archivu (jednalo se o cca 100 MB party). Pres graficke rozhrani (ubuntu/gnome) to byla "zabava" na desitky minut, nehlede na to, ze by to pri paraelnim rozbalovani vyrazne zpomalilo pocitac. Rozhodl jsem se proto vytvorit jednoduchy skript na automaticke rozbaleni.
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | while read F; do unrar e "$F" done
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | sort | while read F; do unrar e -o- "$F" doneSkript prochazi postupne slozku a hleda soubory s nazvem "*part1.rar", posila je utilite unrar, ktera je postupne rozbaluje.