Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nuda...
protoze mi to tak vyhovuje. navic mam pak mensi problem, kdyz to posilam nekam na email, forum, ........
casto prenasim informace mezi linuxem a windows 98/XP a v silach cloveka co ty texty zpracovava neni prekonvertovat kodovani.
cp1250 patř na smetišně – vždyť už i ten pitomý notepad umí UTF-8
Takže kašlat na nějaké konverze, maximálně si převést staré dokumenty UTF-8.
???
Nějaký konkrétní případ? S diakritikou jsem už dlouho žádný problém neměl. A na zahraniční fóra se stejně vše píše anglicky.
Rodicum, kteri pouzivali win 98 jsem poslal nejaky textovy dokument a omylem jsem ho nechal v kodovani utf8. dalsim pripadem jsou poznamky, ktere jsem si doma pod windows cetl (vim je to trochu lenost prehodit kodovani). u nas ve firme me maily s diakritikou chodili se "ctverecky" (pripojuji se v evolution na exchange server skrz owa).
V soucasne dobe uz to nehodlam moc resit, protoze na pc je dualboot windows/ubuntu. Tak dofam ze po prechodu na linux se vse vyresi. Trochu problem je v tom, ze jsem v plzni a pc je v usti nad labem takze reseni n ejakych problemu neni moc akcni a pres telefon se to moc resit neda. Navic situaci komplikuje fak, ze pripojeni je realizovano pres mobilni internet od O2 cimz padem je linka hooodne pomala a nema pevnou ip adresu a z toho duvodu nemohu pouzit vzdalenou spravu
Zdá se, že řešením je přechod na Linux, třeba Ubuntu1. Zabiješ tím hned několik much jednou ranou:
S češtinou dnes není žádný problém. Pokud předpokládáte opak, žijete nejspíš v době cca 10 let zpátky.
Jistě, proti gustu žádný dišputát. Mně ovšem něco takového nevyhovuje a nemám nejmenší chuť číst zprzněnou rádoby češtinu. Je tedy docela možné, že toto je poslední blogpost od vás, který jsem kdy četl.
S diakritikou dneska prakticky žádné problémy nejsou. Na ignoranty si vzpomenu vždy při vyhledávání, kdy hledám slovo bez diakritiky a najde mi to i jiné významy s diakritikou (ale napsané bez diakritiky). Momentálně mně nenapadá nějaký konkrétní příklad, ale stalo se mi to už několikrát, že nějaké výsledky zbytečně překážely.
Jaký problém?? Teď se píše rok 2009 a UTF-8 je nornou. Problémy děláš leda těm, kteří to po tobě čtou a musí si k tomu zmrzačenému textu v hlavě doplňovat háčky a čárky.
+1
No to je docela ostuda, že se jim nechce. Nebo šišlají i v běžné řeči? Diakritika má v češtině svou úlohu a často mění význam a i když nemění, stěžuje porozumění textu.
tedy vitejte na abclinuxu a dovolte, abych se zeptal, kam Vas mame zaradit. Jak jste jiz mozna rozpoznal, rozdeluje se zdejsi osazenstvo do 3 hlavnich skupin.
V te prvni (predseda je pan Smolik) jsou lide, kteri jsou pro a zaroven proti, najdou vzdy odpovidajici argumenty i protiargumenty a nikdy neurazi.
Ve druhe skupine jsme my vsichni se socialnim citenim, kteri se nechteji smirit s turbokapitalismem a take se nerozplyvaji nad kazdou beta verzi open suse. Jsme skupina ruznoroda, jsou mezi nami takovi, co doma tryzni bezsrste kocicky a i takovi, co si chodi poklabosit s autisty do parku. My bychom delali svet radi lepsi, ale v tom nam brani skupina treti
kde vladne JiK z Ameriky. Tedy lide, kteri veri jeste na pohadky (o tom co odjel umyvat nadobi do usa) a kteri si mysli, ze je treba nezamestnane denne zmlatit bejkovcem, aby si uz konecne nasli praci a prestali vykradat penezenky tech prislusniku te treti skupiny.
A samozrejme ta otazka nejdulezitejsi - co si myslite o tom sycakovi z Hradu?
My bychom delali svet radi lepsi, ale v tom nam brani skupina treti
Lepší svět tu byl 40 let, chudák můj děda ho málem zaplatil životem jen proto, že nějak nechápal, proč by měl nejadnou nějakým lemplům dávat hospodářství, na kterém rodina dřela několik set let... Pokud můžu proprosit, zkuste to ještě pár let s tím lepším světem vydržet, aspoň až mi trošku odrostou děti, ať aspoň nemají zkažené dětství. Děkuji převelice, PH
Ja bych se zaradil do skupiny co na politiku z vysoka kasle.
Tudíž je ti úplně jedno, jak se společnost vyvíjí, a necháš za sebe rozhodovat jiné.
Dnes špatné hodnocení, protože nepíšeš nic zajímavého, tyhle úvodní zápisky jsou na nic1, taky jsem to zjistitl Mohl ses aspoň poučit od ostatních. Snad tě to neodradí a příště napíšeš už něco, co má obsah
Jo a piš s diakritikou
Tiskni
Sdílej: