Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ubuntu je v již po instalaci dobře použitelný systém, něco mu však přece jenom chybí. Nebudu psát o tom jak rozchodit multimédia ap. Toho je na české wiki dostatek. Rád bych se zaměřil na méně známé programy a doplňky, které používám.
http://wiki.ubuntu.cz/Ubuntu%20Tweak
$sudo apt-get install ubuntu-tweak
http://wiki.ubuntu.cz/Nautilus/roz%C5%A1%C3%AD%C5%99en%C3%AD
$sudo apt-get install nautilus-clamscan nautilus-filename-repairer nautilus-gksu nautilus-image-converter nautilus-open-terminal nautilus-script-audio-convert nautilus-script-manager nautilus-sendto nautilus-wallpaper
http://wiki.ubuntu.cz/Brasero
$sudo apt-get install b5i2iso ccd2iso cdi2iso mdf2iso nrg2iso pdi2iso
http://wiki.ubuntu.cz/FBReader
$sudo apt-get install fbreader
http://m0ds-ubuntu.blogspot.com/2008/01/en-rapidsharecom-download-manager-for.html
http://rapidshare.com/files/121995350/modrapi-1.3-notfullytested.tar.gz
Tiskni
Sdílej:
Hm, a proč jsou všechny odkazy specifické pro Ubuntu? Nebo ty programy nemůžou užitečné pro uživatele ostatních distribucí? Chjo
No FBReader je dostupny i pro jine distribuce a konvertory obrazu disku taky. rozsireni pro Nautilus je vazane jen na Gnome.
A
znas? Ja jsem si rikal, ze to asi bude lepsi, ale uz jsem zblbly z toho jak na me na forech porad rvou odkaz/link do code tak uz to delam automaticky i na blogu.
A na jakých fórech? Na tohle jsem ještě nenarazil.
Díky! fbreader jsem neznal.
>Instalace je jednoduchá a spočívá ve zkopírování souboru se skriptem do adresáře /usr/bin a nastavení práv na spuštění.
Pro takovéto skripty (a ostatní binárky nenainstalované z balíčků) bych osobně raději volil /usr/local/bin
Urcite, ale to uz si muzu vytvorit nejaky alias a takove to jednoduche skripty umistovat treba do /home
Pokud to nemá zvyku běžet pod rootem, tak to letí do ~/bin. Takhle o ten program nepřijdu mezi instalacemi a zároveň si nenadělám bordel v systému (což se mi s nenabalíčkovaným programem stane dost snadno).
FBReader neumi pdf format.
To je pravda, ale je v planu to do nej pridat http://www.fbreader.org/docs/formats.php . Jinak ja FBReader pouizivam hlavne na pdb, ktere jsem v nicem jinem rozumnejsim pod linuxem neotevrel.