Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rozhodl jsem se, už po několikáté, že uspořádám svou sbírku elektronických a papírových knih. Z důvodu lenosti a skutečnosti, že má sbírka čítá cca 3000 e-booků jsem se rozhodl použít program Tellico, který umožňuje přístup do databáze knih - např. NK ČR.
Postup instalace a vyhledávání v databázi jsem testoval na Ubuntu 9.04, ale s drobnou obměnou při instalaci je postup použitelný i v jiných distribucích. 1. Nainstalujeme program Tellico přes správce balíčků nebo jednoduchým příkazem v konzolisudo apt-get install tellico
2. Po spuštění Tellica se proklikáme Settings -> Configure Tellico ... -> karta Datové zdroje, kde klikneme na tlačítko nový pro přidání nového databázového zdroje. Důležité jsou kolonky Hostitel, Port, Databáze, Kódování znaků, Protokol.
Příklad nastavení pro Katalog Národní knihovny ČR:
Název zdroje: NKC-UTF
Hostitel: 195.113.132.81
Port: 9909
Kódování znaků: utf-8
Protokol: autodetekce
Pro další databáze a knihovny je postup analogický, jen je potřeba zjistit výše uvedené údaje. Osvědčilo se mi do googlu zadat hledání klíčových slov Z39.50 + název knihovny.
3. Vlastní hledání a přidávání záznamů do knihovny. Edit -> Hledání na internetu, alternativně klávesová zkratka Ctrl + M. Ve vyskoči-vším okně je důležité roletkové menů "Hledat v:", ve kterém je možno navolit databázi k prohledávání. Po vyhledání stačí kliknout na tlačítko "Přidat záznam" a je z půli hotovo.
Tiskni
Sdílej:
Nejak jsem z textu nepochopil, jak zmineny program pomuze pri usporadavani sbirky ebooku.
No jelikoz to u me a pocitam, ze i u vetsiny lidi, funguje tak, ze nasyslim hafo knih a pak v tom maglajzu nemuzu nic najit. Vyhody jsou pro me nasledujici:
1. Postupne pridavani knih (vetsinou to delam tak, ze pridavam ty co jsem precetl nebo ctu) eliminuje to kvantum knih
2. Unifikovane nazvy, struktura ....
3. Rychlost prohledavani - idealne bych to chtel mit spojene s nejakym hledatkem typu beagle na cemz zatim jeste pracuji
mam takovy problem s: http://alivebutsleepy.srnet.cz/ceske-datove-zdroje-pro-tellico/
Skripty nefunguji.
Tellico 1.3.5
Ubuntu 9.04
CPAN moduly jsem nainstaloval z repozitaru ubuntu
Cely postup je v pohode, ale zaseknu se na poslednim bode "zaskrtnout ISBN" zaskrtnout jde, dokonce se to v konfiguracnim souboru projevi, ale po kliknuti na Ok se zmeny zrusi.
Zkousel jsem nastavit soubor jen pro cteni a pri vyhledavani jsem dostal tuto chybu:
ged@ged-laptop:~$ tellico
v4l: open /dev/video0: No such file or directory
QString::arg(): Argument missing: , "9788090394438"
---------------------------------
[Data Source 1]
ArgumentKeys=3
Arguments=
CollectionType=2
DeleteOnRemove=false
ExecPath[$e]=$HOME/data/download/ tellico_kosmas.pl
FormatType=0
Name=kosmas
Type=5
UpdateOverwrite=false
-----------------------
v4l: open /dev/video0: No such file or directory
Moc nechápu, proč program při otevírání okna pro vyhledávání sahá na moji webkameru.
Tak to jsem klidnější, už jsem myslel, že mne chce autor programu šmírovat.
Ale stejně radši při otvírání toho okna dávám před webkameru prst
BTW: nevíte někdo, jak funguje ta dioda u wamery, která upozorňuje na její používání? Jestli je to HW záležitost nebo se dá ovlivnit softwarově (tzn. šlo by snímat i bez rozsvícené diody)? Asi to bude závislé na konkrétní implementaci. Ale přijde mi, že ta moje se rozsvítí, kdykoli na to webkameru nějaký program sáhne (tzn. je řízená hardwarově).
[Data Source 10] ArgumentKeys=3 Arguments=%1 CollectionType=2 DeleteOnRemove=false ExecPath[$e]=$HOME/.tellico/data_sources/tellico_kosmas.pl FormatType=0 Name=kosmas Type=5 UpdateArgs=%{isbn} UpdateOverwrite=falseZměnit by mělo být akorát potřeba [Data Source 10] a ExecPath.
Opravdu pěkná aplikace, díky za tip.
To znám až moc dobře