19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Dnešním dnem spouštím novou webovou aplikaci určenou ke generování faktur v otevřených kancelářských formátech OpenDocument (ODF), Microsoft Office Open XML (OOXML) a také XHTML: FAKTURY ON-LINE.
Jako programátora webových aplikací mě zaujal poslední dobou stále populárnější aparát objektových databází. Možnost kompletně se zbavit přítěže v podobě objektově-relačního mapování je lákavá. Objektové databáze mají samozřejmě svoje nevýhody, z nichž některé můžou být v určitých případech celkem markantní, ale to je nediskvalifikuje úplně.
Tibetské mandaly jsou složité a symbolické obrazce, které tibetští mniši tvoří vysypáváním barevným pískem. Tento rituál představuje hodiny a hodiny titěrné práce, vyžadující velké soustředění a pečlivost a může být očistnou lázní pro hluboce přemýšlející duši.
Pro svého klienta budu psát větší aplikaci a rád bych jako technologii zvolil Javu, přesněji parádní framework Stripes (ONJava.com -- Java Web Development with Stripes) a neméně parádní perzistenční/ORM framework Apache Cayenne (a nějakou tu omáčku - pár servletů na XSL transformace atp.)
Když Google oznámil příchod nové otevřené mobilní platformy Android, reakce Microsoftu byla jen otázkou času. A máme ji tady. A od nikoho menšího, než od samotného Steva "Monkey" Ballmera.
Google občas takhle vypustí do divočiny nějaký ten open source software. Za jeden z nejzdařilejších považuju ajaxslt, což je kompletní (téměř -- kromě local-name()
a namespace-uri()
) implementace XPath 1.0 a XSLT 1.0 v čistém JavaScriptu. Šílenost a onanie, řeknete si. Jenže ono ve světě JavaScriptu / client-side DOMu není moc technologií, které by dokázaly nabídnout větší efektivitu při dolování informací z markupu.
Před časem jsem se rozhodl, že když už je to mezi mnou a vývojem web apps tak vážné, nezůstanem u PHP a praštíme do toho. Začal jsem objevovat Python na webu, prošel jsem několik různých technologií a frameworků (což nutně neznamená, že jsem je zase opustil) a dnes bych rád lehce rozebral jeden problém, na který jsem narazil při práci na jedné větší věci v Djangu.
WordPress je asi nejpopulárnějším open source blogovacím nástrojem, nicméně pokud se někdo z vás někdy pokusil dělat s WP něco víc, než ho jen stáhnout, nahodit nějaké pěkné téma a vesele blogískovat, tak asi moc nadšen nebyl.
Cítíte se v jakýkoliv den pracovního týdne přepracovaní? Pak web isitfriday.net je to pravé pro vás.
Už delší dobu se věnuji použití Pythonu na webu. Nedávno mě kamarád přivedl na nápad zkusit kromě mod_pythonu či obyčejného CGI také relativně odlehčený framework jménem CherryPy. Z pythoních frameworků jsem zkoušel zatím jen Django, které je velice slušné, ale já si přecejen ten základ aplikace píšu sám. Django toho za mě dělá až moc. Podobně je na tom TurboGears, který je mi ale sympatičtější, protože vychází právě z CherryPy a templating enginu Kid (ten se dobře s CherryPy používá i tak).
Před pár dny jsem pro kamaráda, který se ve webařině moc nevyzná, hledal vhodný CMS a rád bych se podělil o jeden objev. Objev se udál díky perfektnímu portálu opensourcecms.com a je jím Jaws
Mám Rhythmbox 0.9.5, což je poslední verze (tedy alespoň podle zdrojáků dostupných na webu projektu). Je v něm možnost aktivovat plug-in modul, který při přehrání skladby stáhne obrázek, který podle něj přísluší k nahrávce, ze které skladba je.
Ano, tušíte správně, chystám se zcela vědomě a plánovitě přilít olej do ohně zdejších filozofických diskusí o křesťanství a podobných věcech.
Tak jsem před pár dny na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě obdržel bakalářský diplom. No, tak jen kvůli tomu bych sem nic nepsal, jde mi o něco trošku jiného.
Narazil jsem na netu na jeden článek. Kdyby nebyl z 22.6.2005, asi bych ho dal do zpráviček.
Autor v něm tvrdí, že open source je jen a pouze další obchodní model a sype takové perly, jako že se můžeme klidně vsadit, že kdyby např. Fedora dosáhla 40% trhu s OS, další záplata na ní by byla placená a stal by se z ní postupně proprietární SW. Také se dozvíme, že OpenOffice.org byl od začátku vyvíjen jako open-souce...
No prostě počteníčko: Podstata OpenSource - převlečená komerce
Naposledy jsem tu zmínil web jedné státní organizace a mudroval nad tím, jak je hnusný. To jsem ale netušil, že existuje web jiné státní organizace, o kterém ani nemůžu zjistit, jestli je hnusný nebo ne, protože mi moje drahá Opera při pokusu tam vsoupit napíše: "iView is not compatible with your browser, operating system or device. Contact your system administrator."
Nemyslíte, že by mohl stát za ty daně udělat pro takovou instituci slušnou webovou stránku? Hnusný barevný kombinace, nefungující JavaScripty, typografická nekonzistence (zvláště krásný pohled je toto). Jestli to takhle půjde dál, měli by naši zákonodárci založit Fond pro financování náhrad za HW poblitý v důsledku shlédnutí webů státních organizací.
UPDATE: Kdyby se k tomuhle zápisu ještě někdy někdo dostal, tak se mu na vědomost dává, že vznikl v době, kdy web SFRB vypadal úplně jinak než teď.Vytvořit v Opeře nové vyhledávací políčko není nic těžkého. A protože jsem zjistil, že poslední dobou docela dost vyhledávám v dokumentacích PHP a Pythonu, dva search bary jsem pro ně vytvořil: Python, PHP.
Je také dobré vědět, že na PHP.net jsou oficiální sidebary (nejen) pro Operu.
Ať slouží :-)
Nedávná událost s uvolněním zdrojových kódů Xgl firmou Novell mě přivedla k zamyšlení nad vývojovými modely katedrály a bazaru (popsal je Eric S. Raymond ve svém eseji The Cathedral and the Bazaar).
...můžou mít humorné následky. ROFL.
Všichni dobře známe ty malinké bannery oznamující např. XHTML validitu, CSS validitu či nějaký jiný standard nebo třeba použitý program. Osobně je mám moc rád, jelikož se dají jednoduše barevně upravit podle potřeby, jsou malé, nevtíravé a IMHO ulehčují práci na konzistentnosti webové prezentace.
Není hříchem na své stránce mít banner, kterým návštěvníkům řekneme, co že jsme to použili za aplikaci, když jsme stránku vytvářeli, jelikož né každý přece ví, že my používáme ten nejdokonalejší editor pod sluncem ;)
OK, dost už keců. Vytvořil jsem bannery pro 3 aplikace (nebo pro 2...jak se to vezme), o kterých si myslím (a vím), že jsou pro vývoj (nejen) webů docela užitečné: phpEclipse, PyDev a jEdit.
Ke stažení jsou v mé sekci na deviantARTu.
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Používáte jednu či více Java aplikací a už jste také někdy lamentovali nad vybíravostí Java/GTK+ look and feelu?
Zvláště my, co jedeme na Ubuntu, to máme těžké. Java si totiž s tématy založenými na Clearlooks engine vůbec nerozumí a zrovna ty patří k nejpovedenějším (taky je to poznat na výkonu GNOME) a mezi ubuntisty k nejrozšířenějším. Já jsem ale dneska našel jedno, které se těm založeným na Clearlooks IMHO designově vyrovná, Java aplikace si s ním rozumí a nežere tolik systémových prostředků. Gray. Konečně můj jEdit, FreeMind a PEKI slovník vypadají k světu!
O víkendu jsem v našich zemích několikrát zahlédl billboard s nápisem:
"Pokud pan Říman a ODS tvrdí, že jsem tudy jel 200 km/h, tak LŽOU!!! -- Jiří Paroubek"
Poslední dobou je tenhle způsob prezentace politiků docela častý a je to trapas. Zajímalo by mě, jestli je tohle v západní Evopě normální. Horší ale možná je, že to zřejmě na lidi funguje...proč by to jinak naši politici dělali?
Co kdybych vedle píchnul billboard s nápisem:
"Pokud pan Žíman a kluči ž ODŠ žíkají, že šem jim tu bábovičku loškopal já, tak pjekně kečaj!!! -- Jižík Paloubek"Rozdíl v informační (ne)hodnotě a hlavně infantilnosti těch dvou výtvorů by byl prakticky nepostřehnutelný.
Tak jsem si založil blog na Bloggeru. Nejspíš to bude tak, že co postnu tady, bude i tam, ale obráceně ne-e. Budu se tam věnovat více věcem, než jen *NIXum a OSS.
http://ajtik.blogspot.comNevím jak vám, ale mě se teda klasická ikona Mozilla Thunderbirdu moc nelíbí. Taková neohrabaná mi připadne. Párkrát jsem hledal jinou, ale kromě nějakých "glassy" verzí originální ikony či (podlě mě) nepovedených pokusů jsem nic kloudného nenašel.
Někteří budete třeba následující dva programy znát, ale já o nich dodnes nevěděl (nekamenujte mě za to, prosím) a protože je považuju za zajímavé (podle toho, co o nich zatím vím), tak se podělím o odkazy:
Lítal jsem včera po Praze a sháněl ještě dárky. Předvánoční Praha...to je snad za trest Ale pozitivum bylo, že jsem se zašel mrknout na Anděl do (relativně) nového Apple Center okouknout jednu z mých oblíbených inkarnací UNIXu, pokecat s někým, kdo do toho vidí trochu víc a žasnout nad tím železem, na kterém to běží...a osypat se nad cenovkami Velkými sympatiemi k platformě Apple jsem se nikdy netajil a ani nepopírám, že by ty sympatie za předpokladu dostatečného kapitálu přerostly v dlouhodobý vztah...
Nejdřív mě napadlo napsat o tom zprávičku, ale přecejen je to trochu off-topic.
No prostě, kdybyste si náhodou někdo ještě pro své programátorské či jakékoliv jiné textové počínání ještě nevybral svůj oblíbený monospace/fixed width font, tak tohle je docela zajímavá stránka, kde tak můžete učinit.
Tak tenhle zápis snad flame nevyvolá. (I když...na Ábíčku člověk nikdy neví ;)
Alespoň mě tak nazval ten náš Mao Ce Torvalds (nebo se tak nejmenuje?). Ale načasoval si to, chlapec. Zrovna, když jsem včera večer opustil Fedoru a KDE a nainstaloval Ubuntu s Gnome.
A nebylo to jen tak. KDE me štvalo. Na pár věcí teď sice vzpomínám, ale jinak jsem rád, že jsem konvertoval. Proč?
Tak to je super. Sex ve 14 je (skoro) legální.
"Lidé dnes dříve dospívají sociálně, psychicky i fyzicky, a proto je snížení o rok vhodné," uvedl například stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.Tohle mě dorazilo. Ve 14 může být člověk dospělý fyzicky, ale ani náhodou sociálně a psychicky! Má snad 14-leté dítě potuchy o tom, co je to vztah a jakou roli v něm hraje sex? A v 15? Ani někteří dospělí to neví...
Alespoň pro mě. Buď si budu muset nastavit interval aktualizace na 20 let ;), nebo zapínat Akregator maximálně jednou za den. Jakmile vidím, že tam svítí nějaké čísílko, hned musím vědět, co že se to zase děje. Že by nějaký článeček na osViews? Nebo maxi flame na Ábíčku! :D Ať tak či tak, skončí to pročítáním a potápění se do moře odkazů. Jó, zajímavý věci se člověk dozví, ale ta produktivita práce ;)
Nevím jak vás, ale mě to docela ruší od práce/učení. Jste vůči tomu dostatečně imunní? Jsem jen já takovej notorickej slídič? ;)
On The Streets of America (budete potřebovat Windows Media Player plug-in, ale stojí to za to.)
Člověk si říká, jak by to asi změnilo jeho myšlení, kdyby zažil něco jako nine eleven, ale tohle je fakt moc...
Dneska jsem si udělal radost. Koupil jsem si klávesnici Genius KB-21e. Přiznám se, že před jejím nákupem jsem se zrovna moc neinformoval jak je to s ní v Linuxu. Bylo to hlavně tím, že jsem věděl o existenci LinEAKu a jeho (dost vyspělých) schopnostech.
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
"How are we going to compete with Google? The good old-fashioned way: with innovation.", Steve Ballmer (Microsoft CEO)Tak o tenhle citát se musím podělit. Fakt kapitální békovina. Oni fakt sází na to, že jim obyčejní lidé prostě věří, protože je to přece velký strýček Microsoft! Ach jo, kam ten svět spěje.
Mimo jiné proto tak brojím za rozšíření Linuxu mezi všechny možné lidi, zaměření se na user space a nadávám na *nix freaks, kterým je to jedno. Protože mě nebaví koukat se na tu hřímající holohlavou svini, jak se místo za prospěchem odvětví informačních technologií žene za svojí peněženkou!
No, tak to byl tak trochu výlev......na vás nevyskakují jen ve Windows. Touto mě včera poctil Mac OS X Tiger a nebylo to poprvé.
I v Linuxu se občas nějaká najde. Kdysi mi nějaký Gnomí program sdělil, že provedl smrtelnou chybu, či co :)
Tak jsem měl téma na diplomku. I tady jsem o něm něco psal.
Jenže napichovat se na servery mobilních operátorů a zneužívat jejich SMS brány asi není moc košééér. Autora Oskárka Oskar na týden odstříhl s podezřením na spam, když to vyvíjel a ta aplikace teď už nefunguje vůbec. Tak jsem se na to radši vykašlal.
Jenže teď nevim co. Fakt mě nenapadá žádné téma. Chtěl bych se držet Pythonu (a wxPythonu). Nenapadá vás něco? Nějaká užitečná GUI multiplatformní aplikace? Nebo prostě něco... (Vítěze napíšu do diplomky do seznamu těch, kterým "děkuji za cenné připomínky" :-)
Požádal jsem Mr. Googla, aby mi pověděl co ví o schovávání panelu v KDE pomocí klávesové zkratky a první (a vlastně jediný) výsledek k tématu byl můj půl roku starý zápis v nějakém fóru, ve kterém jsem se ptal na tu samou věc. Tak fajn...
Nikde v celém KDE jsem nenašel žádný způsob, jak to udělat. Ani přes DCOP. Nevíte úplnou náhodou někdo o nějakém kouzlu nebo zaklínadlu, které by mi s tím pomohlo? Nechápu, že se to nedá nějak nastavit, mě to připadne jako docela užitečná věc. Asi to napíšu do Bugzilly jako wish.
Asi tak bych nazval včerejší odpolední session s mým milovanýcm hroznýšem ;-)
Jako Bc. diplomku budu dělat v Pythonu (s použitím wxPythonu) multiplatformní aplikaci pro Linux/Mac OS X/Windows, která bude v podstatě PC alternativou tohoto.
Během odpoledne mě napadlo, že je docela zbytečné pouštět K3B (či jiný GUI nástroj) pokaždé, když chci jen smazat CD/DVD-RW a že psát cdrecord -eject blank=fast
se mi taky nechce. A tak že si tedy napíšu shellový sript, který mi to ulehčí. Začal jsem psát program, ale protože s Pythonem jsem větší kamarád, za chvíli se mi poněm začalo stýskat. A proč vlastně ne, že? Stejně s ním teď "strávím mládí", tak co bych ho trochu neprohnal :-)
A tak vzniklo toto.
Nakopírovat (nalinkovat) do /usr/local/bin
a pak blank -h
pro nápovědu.
P.S.: Já vím, žádná převratná funkce ani programátorský orgasmus. Ale chtěl jsem se podělit, třeba pomůže.
Tak jsem včera viděl jeden z té záplavy animálních animovaných filmů, co je v poslední době kolem - Madagaskar.
...alespoň si tady podle některých komentářů tak připadám. To jste všichni zapomněli na to, že Linux ještě nedávno NEBYL systémem vhodným na desktop a už vubec ne na desktop BFU? Tak co se mělo dělat? Nepoužívat počítače? Tak o čem mají být všechny ty blogy o kradeném software? Nikdy jste ho neměli? Nikdy jste ho nepotřebovali, abyste se ho alespoň naučili kvůli práci?
Mám na počítači pouze L i n u x a to Fedora Core 4.
Začínal jsem asi před 2 lety s FC1 (tak měsíc, tehdy stála FC ještě za starou belu), pak jsem zkusil Slackware, pak jsem ho na chvíli podvedl s Mandrakem (10.0 tuším...ale to tak asi na týden, protože mě svojí drzostí donutil ho opustit) a pak jsem byl až do teď věrný Slackwaru.
Fakt ne, i když je to Billu Gatesovi, je to i o nás. Konstruktivní diskuse...
Bill Gates se nechal v jednom interview slyšet, že firmy z oblasti free software nemají možnost investovat velké peníze do "research & development" a "do the hard things, the things too hard to do in a university environment." Naznačil, že se v určitém ohledu tak trochu vezou. Co si o tom myslíte?Stává se vám to taky?
Pracujete se soubory z CD nebo DVD v nějakém programu v KDE a on vám pak nedovolí médium vysunout. S žádným adresářem na médiu nepracujete, hudba z něho nehraje, ale lsof /mnt/xxxxx
vám pořád hlásí, že neodmontujete, protože aplikace pracuje s adresářem. Noatun, amaroK, Kword...a najde se jich víc, myslím...
Už jsem to psal do bugzilly Noatunu, ale nic se zatím nezměnilo. Řeší se plno jiných bugů, ale na tenhle podle mě naráží lidé častěji, než že jim spadne aplikace, když zmáčknou tlačítko na sedmé záložce třetího dialogu...
Podle mě je tohle jedna z úplně základních věcí při práci s desktopovým prostředím a být vývojářem DE, považoval bych dotaženost tohoto elementu za svojí prioritu.
Chtěl jsem sem dát zpávičku odkazující na tento článek na LINUXTODAY.COM, ale byl jsem s ohromující krátkozrakostí admina odmítnut, že prý "jsme server o linuxu".
Abyste se toho článku nebáli jako čert kříže, tak naznačím, že je o tom, proč se Microsoft bojí OASIS a odvážně se v něm špekuluje o tam, jak se Microsoft postaví k distribuci Windows Vista a jaký to bude mít dopad na Linux a jemu příbuzné.
Myslím, že pro člověka který trošku sleduje svět za hranicemi dosahu šňůry jeho klávesnice je to nad míru zajímavý článek.Tak že by? Před nedávnem tu vzplála diskuse na téma Apple a to, jak se chystá zamezit instalaci Mac OS X Tiger na jiné stroje, než které vám sám prodá. Tahle zpráva vrací naději nám zvědavým :)