Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
"How are we going to compete with Google? The good old-fashioned way: with innovation.", Steve Ballmer (Microsoft CEO)Tak o tenhle citát se musím podělit. Fakt kapitální békovina. Oni fakt sází na to, že jim obyčejní lidé prostě věří, protože je to přece velký strýček Microsoft! Ach jo, kam ten svět spěje.
Mimo jiné proto tak brojím za rozšíření Linuxu mezi všechny možné lidi, zaměření se na user space a nadávám na *nix freaks, kterým je to jedno. Protože mě nebaví koukat se na tu hřímající holohlavou svini, jak se místo za prospěchem odvětví informačních technologií žene za svojí peněženkou!
No, tak to byl tak trochu výlev...
Tiskni
Sdílej:
Nebo jsem to zas nepochopil...
Tak aspoň, že nejsem sám...
Microsoft toho pro odvětví informačních technologií udělal podle mě poměrně dost, ...Jediné, co děla Microsoft dobře, je marketing. A ten dělá opravdu dobře. Otázka je, jestli je to přínos společnosti. Bylo by vcelku zajímavé vědět, co by se stalo, kdyby toho pro nás Bill tolik neudělal a cesta se ubírala tou "unix" cestou. Asi by se nezměnilo nic. Rejžovaly by akorát jiný firmy (sgi, at&t a spol.) No, ale zase bysme používali kvalitnější systém, no né?
Kde berete jistotu, že kdyby MS neměl svých 96% (nebo kolik trhu vlastně má pro svoje OS), tak by ho nahradily OS vzešlé z UNIXU ?Samozřejmě, že tu jistotu nemám .... Ovšem srovnámeli historii unixu a OS/2 a velikosti komunit, tak bych si vsadil na unix-like systémy. Ovšem tím nic proti OS/2, určitě je to velmi kvalitní systém. Koneckonců ustál i nájezd Billových programátorských hord
Protože Microsoft uzavíral s prodejci PC smlouvy, podle nichž pokud chtěli prodávat PC s OS Windows, tak je mohli prodávat jen s OS Windows a nesměli prodávat konkurenční OS. Soud viděl toto chování jako zneužití monopolního postavení. Firma Be Inc., která BeOS vyvíjela, vysoudila na Microsoftu za to nějaké odškodné.
BeOS není zcela mrtev, exisuje free/open projekt HaikuOS, ale je samozřejmě otázka, nakolik má nějakou budoucnost.
k propagaci používá naprosto běžný a ničim zvláštní metody reklamy a marketingukdyby rekl jen tak neco, asi bych to nechal byt. jenze tahle veta je zvlastni proto, ze "inovativni Microsoft" je ten nejdokonalejsi oxymoron, co jsem kdy slysel! nicim zvlastni? naprosto bezny? mozna, ale rozhodne ne slusny a moralni. a proto jsem se ozval a nestydim se za to.