Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nebo jsem to zas nepochopil...
Tak aspoň, že nejsem sám...
Microsoft toho pro odvětví informačních technologií udělal podle mě poměrně dost, ...Jediné, co děla Microsoft dobře, je marketing. A ten dělá opravdu dobře. Otázka je, jestli je to přínos společnosti. Bylo by vcelku zajímavé vědět, co by se stalo, kdyby toho pro nás Bill tolik neudělal a cesta se ubírala tou "unix" cestou. Asi by se nezměnilo nic. Rejžovaly by akorát jiný firmy (sgi, at&t a spol.) No, ale zase bysme používali kvalitnější systém, no né?
Kde berete jistotu, že kdyby MS neměl svých 96% (nebo kolik trhu vlastně má pro svoje OS), tak by ho nahradily OS vzešlé z UNIXU ?Samozřejmě, že tu jistotu nemám .... Ovšem srovnámeli historii unixu a OS/2 a velikosti komunit, tak bych si vsadil na unix-like systémy. Ovšem tím nic proti OS/2, určitě je to velmi kvalitní systém. Koneckonců ustál i nájezd Billových programátorských hord
Protože Microsoft uzavíral s prodejci PC smlouvy, podle nichž pokud chtěli prodávat PC s OS Windows, tak je mohli prodávat jen s OS Windows a nesměli prodávat konkurenční OS. Soud viděl toto chování jako zneužití monopolního postavení. Firma Be Inc., která BeOS vyvíjela, vysoudila na Microsoftu za to nějaké odškodné.
BeOS není zcela mrtev, exisuje free/open projekt HaikuOS, ale je samozřejmě otázka, nakolik má nějakou budoucnost.
k propagaci používá naprosto běžný a ničim zvláštní metody reklamy a marketingukdyby rekl jen tak neco, asi bych to nechal byt. jenze tahle veta je zvlastni proto, ze "inovativni Microsoft" je ten nejdokonalejsi oxymoron, co jsem kdy slysel! nicim zvlastni? naprosto bezny? mozna, ale rozhodne ne slusny a moralni. a proto jsem se ozval a nestydim se za to.
Tiskni
Sdílej: