MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Prostě né každý chte otevřít svoje kódy.No, tak ať si zaplatí licenci na Qtopia, čímž podpoří její další vývoj. Jako zásadní přednost linuxového telefonu považuju otevřenost včetně instalovaných programů. To jinak můžu zůstat u Symbianu. Nevím, jak je to na tom OpenMoko - jestli po instalaci Qtopia zůstane k dispozici to, co je tam teď obvykle, což je IIRC založené na GTK+.
Roztristi? Vzdyt jsou tu s Androidem v podstate dve otevrene mobilni technologie, ktere vypadaji, ze maji budoucnost. Tomu rikate roztristenost? Tak chceme teda zdravy konkurencni trh a moznost inspirovat se jeden od druheho, nebo budem razit tu jednu spravnou platformu?Suhlas! Je to ako KDE a Gnome - a nemyslim tie zabo-mysie vojno okolo nich, ale to ze je tu MOZNOST vyberu, kazdy si vyberie to co mu vyhovuje, ak by bola len jedna platforma, tak ta oslovi menej ludi ako 2 a viac. Taktiez cas ukaze ktora je lepsia a ktora ma sancu porazit konkurenciu.
A co vývoj? Mám ten program napsat v GTK nebo v Qt? To je určitá forma tříštění.To ano ale stycne body by tam byt mali, a to by mali mat na pamati obidva projekty.
Pro uživatele těch "chytrých" telefonů je asi taky důležité, jak se dají propojit s počítačem, což dnes znamená s programy Microsoftu.Tak tady bych viděl ten hřebíček co je třeba klepnout na hlavičku
Tak ale on má pravdu, je to skutečně jen press release.Jasny, ale kdyby ho to nechavalo chladnym, tak proc myslis, ze by sebe a obchodni partnery potreboval tak ujistovat?
A pokud s nadsázkou říkáš, že za tím stojí nějaké megakorporace, tak ty kromě Googlu dnes stojí i za Microsoftem, navíc ale opravdu ty windowsoidní telefony vyrábějí. Jestli některé třeba takhle jen nechtějí na Microsoft tlačit, ale reálně do prodeje takových telefonů zas tak žhavé nejsou.Tak to bych nerekl. Jak uz jsem rekl, Google je kralem internetove reklamy a reklama cilena primo na mobilni zarizeni pomalu zacina byt v kurzu... oni citi prilezitost, si myslim. Navic je to IMHO prvni platforma, ktera se uz od zacatku chlubi hlavne otevrenosti, v cemz lze taky videt jisty potencial.
A divil bych se, kdyby neměli přístup ke zdrojákům Windows Mobile a nemohli si ho do jisté míry ohýbat.Jenze to je presne ono. Kdyz ma pristup ke zdrojakum jen nejaka velka firma, tak inovace moc nefunguje. Google tohle chce zmenit. A stoji za nim ciny -- API a nastroje pro jeho vlastni sluzby jsou prudce pouzitelne.
Nevýhoda open source je, že práce, kterou na tom udělám, bude využívat někdo, kdo se vůbec nepodílí a to zadarmo.Mozne obchodni modely na bazi open-source vam tu vypocitavat nebudu. Na netu jsou o tom tuny textu a v praxi nektere muzete i videt.
Jak by dopadl Apple, kdyby dal zdrojáky pro iPhone? Navíc otevřené aplikace mohou vznikat i pro Windows Mobile nebo Symbian, ale nevím o tom, že by to byl nějaký trend.Nejde o to, jestli ty koncove aplikace budou otevrene nebo ne -- i kdyz by to bylo super. Jde o to, jak vyrobci ulehci vyvoj tech aplikaci obecne a budou tak zivit rust toho "ekosystemu" (vim, ze se uz s tim terminem trapne opakuju, ale ono to vystihuje nejlepe)
Pro uživatele těch "chytrých" telefonů je asi taky důležité, jak se dají propojit s počítačem, což dnes znamená s programy Microsoftu.Zapominate na nastup filosofie SaaS. A tam je kralem Google a MS tak tak klopyta... Pro me je napr. mnohem vice dulezite, abych se dostal k svym informacim, ktere mam ulozene na netu -- a to nejen z telefonu.
Tiskni
Sdílej: