Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před časem jsem se rozhodl, že když už je to mezi mnou a vývojem web apps tak vážné, nezůstanem u PHP a praštíme do toho. Začal jsem objevovat Python na webu, prošel jsem několik různých technologií a frameworků (což nutně neznamená, že jsem je zase opustil) a dnes bych rád lehce rozebral jeden problém, na který jsem narazil při práci na jedné větší věci v Djangu.
Django u mě dříve hrálo druhé housle a to díky TurboGears a čistým mod_python handlerům (svůj Cocoon-like framework se doufám brzy dokopu vydat jako opensource), ale pro ten současný projekt jsem se rozhodl, že mu dám šanci. A stálo to za to. Pochopil jsem více jeho odlišnosti, jeho sílu (i když k používání jejich "templating engine" mě nikdo nedonutí -- Genshi od tvůrců Tracu je neskutečně mocný nástroj), ale také jsem narazil na pár otravných problémů. (Mj. pro mě naprosto nepochopitelný záměr vývojářů Djanga nemít žádnou generovanou API dokumentaci...prý jejich klasická dokumentace stačí...hehe. Kůži nám naštěstí zachraňují hned dva aktivisté: http://djangoapi.matee.net/ a http://djangoapi.quamquam.org/trunk/. Je tu mimochodem vidět, že u Djangů doma se na dokumentování kódu často celkem obstojně kálí...)
Rozepsat se chci o problému s odvozováním datových modelů prostou objektovou dědičností, které je alternativou (těžkopádnému a ošklivému) řešení s ForeignKey či OneToOne poli. Kdo by si myslel, že je to přirozené a bez problému to půjde, narazí. Dá se dostat celkem daleko, v podstatě vše kromě reflektování změn v modelu v admin rozhraní lze jednoduše udělat. Stačí vytvořit nový model, příp. odvodit i vlastního managera a udělat formulářové třídy (třeba na košatější registrační formuláře -- tam jsem ale narazil ještě na problém, že SelectField
u nelze vnutit defaultní hodnotu -- prý to není věc Djanga, bug byl uzavřen -- takže se konalo další subclassování a pak vytvořit vlastní backend, abyste donutili Django se autentizovat oproti vašemu novému modelu. Pokud ale chcete dodatečné informace zobrazovat a editovat v admin rozhraní, narazíte na problém. Přepsání vnořené třídy Admin, která definuje vzhled admin rozhraní, totiž nemá žádný efekt.
Řešením je ještě před odvozením nové třídy pro uživatele tu stávající třídu a podtřídu Admin "nadopovat" položkami, se kterými potřebujete pracovat.
Mějme tedy uživatele, ke kterému potřebujeme registrovat nějaké ty oblíbené položky.from django.contrib.auth.models import User class MyUser(User): favorites = models.ManyToManyField('AdSpace', blank = True) class Meta: db_table = 'auth_user' # To abychom donutili MyUser pracovat nad tabulkou, kam si Django ukládá uživateleTy většinou jako administrátoři nebudeme potřebovat editovat, je to věc každého uživatele. Řekněme ale, že chceme mít přístup k adrese. Přidání např.
mesto = models.CharField('Město', maxlength = 50, blank = True)a předefinování proměnné
fields
ve vnořené třídě Admin nám mesto
do admina nedostane. Chyba žádná, ale položka se prostě nezobrazí, jako kdyby neexistovala.
Takže před definici MyUser
dáme:
User.add_to_class("mesto", models.CharField('Město', maxlength = 50, blank = True)) User._meta.admin.fields += ( ("Adresa", { 'fields': ('mesto', ) }), )a hned máme v Admin rozhraní fieldset s položkou město. Výhodou je to, že položka je přímo v editaci uživatele, žádný další model nepotřebujeme (= méně objektů v paměti a méně dotazů do DB) a do našeho nového modelu si můžeme nasypat metody pracující pouze nad daty našeho modelu a pak je v requestu volat podle libosti (ovšem za předpokladu, že máme vlastní backend, který nám po přihlášení vrátí instanci
MyUser
a ne User
). Nevýhodou je to, že metoda add_to_class
bere pouze self
a dva argumenty, takže pro přidání 10 polí ji musíme volat 10×.
Přidat si samozřejmě můžeme i nová pole, která chceme zahrnout do hledání (čárka za 'mesto'
je povinná):
User._meta.admin.search_fields += ('mesto', )atd... Jinak mi ale Django dělá radost a přes všechny neduhy je to celkem povedený kousek software.
UPDATE: Problém nastává, když se pokusím přes add_to_class
přidat ForeignKey na sebe sama. To zacyklí dev server tak, že ho musím sestřelit. Přidání ForeignKey na sebe sama přímo v třídě samozřejmě funguje, ale to neřeší můj problém s adminem. Včera jsem si v jednu chvíli zacyklení všiml až pozdě, obě jádra jely na 100%, 2GB paměti v háji a swap skoro taky... Reset už jsem v Linuxu opravdu dlouho nepoužil
Tiskni
Sdílej:
Článek by se klidně mohl jmenovat Django a rozšiřování modelu. Problematiku hezky popisuje např. http://www.b-list.org/weblog/2007/02/20/about-model-subclassing.Moc dobre napsany clanek, dik za link. Celkem se zacinam pripravovat na to, ze se subclassovani v tomto pripade vzdam. Nejde o princip, spise o cas, ktery stravim rewritem. S
edit_inline
u ForeignKey dosahnu snad prakticky stejneho efektu a ztratim u toho mene mozkovych bunek...
Z poslední doby doporučuju Django Master Class.Jo, jo, tahle stranka uz mi sedi v del.icio.us