Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Před časem jsem se rozhodl, že když už je to mezi mnou a vývojem web apps tak vážné, nezůstanem u PHP a praštíme do toho. Začal jsem objevovat Python na webu, prošel jsem několik různých technologií a frameworků (což nutně neznamená, že jsem je zase opustil) a dnes bych rád lehce rozebral jeden problém, na který jsem narazil při práci na jedné větší věci v Djangu.
Django u mě dříve hrálo druhé housle a to díky TurboGears a čistým mod_python handlerům (svůj Cocoon-like framework se doufám brzy dokopu vydat jako opensource), ale pro ten současný projekt jsem se rozhodl, že mu dám šanci. A stálo to za to. Pochopil jsem více jeho odlišnosti, jeho sílu (i když k používání jejich "templating engine" mě nikdo nedonutí -- Genshi od tvůrců Tracu je neskutečně mocný nástroj), ale také jsem narazil na pár otravných problémů. (Mj. pro mě naprosto nepochopitelný záměr vývojářů Djanga nemít žádnou generovanou API dokumentaci...prý jejich klasická dokumentace stačí...hehe. Kůži nám naštěstí zachraňují hned dva aktivisté: http://djangoapi.matee.net/ a http://djangoapi.quamquam.org/trunk/. Je tu mimochodem vidět, že u Djangů doma se na dokumentování kódu často celkem obstojně kálí...)
Rozepsat se chci o problému s odvozováním datových modelů prostou objektovou dědičností, které je alternativou (těžkopádnému a ošklivému) řešení s ForeignKey či OneToOne poli. Kdo by si myslel, že je to přirozené a bez problému to půjde, narazí. Dá se dostat celkem daleko, v podstatě vše kromě reflektování změn v modelu v admin rozhraní lze jednoduše udělat. Stačí vytvořit nový model, příp. odvodit i vlastního managera a udělat formulářové třídy (třeba na košatější registrační formuláře -- tam jsem ale narazil ještě na problém, že SelectField
u nelze vnutit defaultní hodnotu -- prý to není věc Djanga, bug byl uzavřen -- takže se konalo další subclassování a pak vytvořit vlastní backend, abyste donutili Django se autentizovat oproti vašemu novému modelu. Pokud ale chcete dodatečné informace zobrazovat a editovat v admin rozhraní, narazíte na problém. Přepsání vnořené třídy Admin, která definuje vzhled admin rozhraní, totiž nemá žádný efekt.
Řešením je ještě před odvozením nové třídy pro uživatele tu stávající třídu a podtřídu Admin "nadopovat" položkami, se kterými potřebujete pracovat.
Mějme tedy uživatele, ke kterému potřebujeme registrovat nějaké ty oblíbené položky.from django.contrib.auth.models import User class MyUser(User): favorites = models.ManyToManyField('AdSpace', blank = True) class Meta: db_table = 'auth_user' # To abychom donutili MyUser pracovat nad tabulkou, kam si Django ukládá uživateleTy většinou jako administrátoři nebudeme potřebovat editovat, je to věc každého uživatele. Řekněme ale, že chceme mít přístup k adrese. Přidání např.
mesto = models.CharField('Město', maxlength = 50, blank = True)a předefinování proměnné
fields
ve vnořené třídě Admin nám mesto
do admina nedostane. Chyba žádná, ale položka se prostě nezobrazí, jako kdyby neexistovala.
Takže před definici MyUser
dáme:
User.add_to_class("mesto", models.CharField('Město', maxlength = 50, blank = True)) User._meta.admin.fields += ( ("Adresa", { 'fields': ('mesto', ) }), )a hned máme v Admin rozhraní fieldset s položkou město. Výhodou je to, že položka je přímo v editaci uživatele, žádný další model nepotřebujeme (= méně objektů v paměti a méně dotazů do DB) a do našeho nového modelu si můžeme nasypat metody pracující pouze nad daty našeho modelu a pak je v requestu volat podle libosti (ovšem za předpokladu, že máme vlastní backend, který nám po přihlášení vrátí instanci
MyUser
a ne User
). Nevýhodou je to, že metoda add_to_class
bere pouze self
a dva argumenty, takže pro přidání 10 polí ji musíme volat 10×.
Přidat si samozřejmě můžeme i nová pole, která chceme zahrnout do hledání (čárka za 'mesto'
je povinná):
User._meta.admin.search_fields += ('mesto', )atd... Jinak mi ale Django dělá radost a přes všechny neduhy je to celkem povedený kousek software.
UPDATE: Problém nastává, když se pokusím přes add_to_class
přidat ForeignKey na sebe sama. To zacyklí dev server tak, že ho musím sestřelit. Přidání ForeignKey na sebe sama přímo v třídě samozřejmě funguje, ale to neřeší můj problém s adminem. Včera jsem si v jednu chvíli zacyklení všiml až pozdě, obě jádra jely na 100%, 2GB paměti v háji a swap skoro taky... Reset už jsem v Linuxu opravdu dlouho nepoužil
Tiskni
Sdílej:
Článek by se klidně mohl jmenovat Django a rozšiřování modelu. Problematiku hezky popisuje např. http://www.b-list.org/weblog/2007/02/20/about-model-subclassing.Moc dobre napsany clanek, dik za link. Celkem se zacinam pripravovat na to, ze se subclassovani v tomto pripade vzdam. Nejde o princip, spise o cas, ktery stravim rewritem. S
edit_inline
u ForeignKey dosahnu snad prakticky stejneho efektu a ztratim u toho mene mozkovych bunek...
Z poslední doby doporučuju Django Master Class.Jo, jo, tahle stranka uz mi sedi v del.icio.us