Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Možností, jak provozovat Python na webu, je dost. Chystám se zkusit a pochopit Zope, ale prozatím si vystačím s běžným CGI. Jednoduše nastavitelné, přímočaře programovatelné, prostě Python. Což o to, mít to na localhostu, to je sice pěkné, ale kam to pověsit na web? Najít free hosting s podporou obyčejného pythonýrského CGI byl docela porod. A nebo jsem jenom já jelito Našel jsem. http://www.globalweb.com.ru/
Když si u nich zřídíte free hosting, budete mít na každé běžné stránce nahoře Googlí reklamu. Nic neobvyklého. Na stránkách umístěných a volaných z podadresáře cgi-bin
(Python jede pouze tam) ale žádná reklama není, tam vám ji nenacpou! (Ono to ani asi není až tak jednoduché, mít systém, který nacpe automaticky reklamu do CGI skriptu, ať už je v čemkoliv, ne?) Takže pokud chcete Python CGI hosting zadarmo a úplně bez reklam (a nemáte, nechcete nebo nemůžete mít svůj server), jste od něj jen pár kliknutí.
Tiskni
Sdílej:
print
...ten HTMLgen vypada dobre, ale na vsechno bych ho asi nepouzival, v nekterych pripadech by to bylo drbani se pravou rukou na levem uchu, ne? Na webu s Pythonem v podstate zacinam.
mod_python
import web urls = ( '/(.*)', 'hello' ) class hello: def GET(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Hello world' # web.render('template.tmpl') # obsah generovany cez template. def POST(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Tento text sa zobrazi pri metode POST' if __name__ == "__main__": web.run(urls, globals())Obidva frameworky su skalovatelne, je mozne vyuzivat napr. rozne templatovacie enginy napr. Cheetah, Kid ... apod.. Moznosti je skutocne vela. Preto zrejme ani hostingove firmy nevedia, ktore riesenie si vybrat. Flexibilita a skalovatelnost pythonu je podla mna pricinou, preco sa este nerozsiril v ramci hostingovych sluzieb. Skoda.