Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Možností, jak provozovat Python na webu, je dost. Chystám se zkusit a pochopit Zope, ale prozatím si vystačím s běžným CGI. Jednoduše nastavitelné, přímočaře programovatelné, prostě Python. Což o to, mít to na localhostu, to je sice pěkné, ale kam to pověsit na web? Najít free hosting s podporou obyčejného pythonýrského CGI byl docela porod. A nebo jsem jenom já jelito Našel jsem. http://www.globalweb.com.ru/
Když si u nich zřídíte free hosting, budete mít na každé běžné stránce nahoře Googlí reklamu. Nic neobvyklého. Na stránkách umístěných a volaných z podadresáře cgi-bin
(Python jede pouze tam) ale žádná reklama není, tam vám ji nenacpou! (Ono to ani asi není až tak jednoduché, mít systém, který nacpe automaticky reklamu do CGI skriptu, ať už je v čemkoliv, ne?) Takže pokud chcete Python CGI hosting zadarmo a úplně bez reklam (a nemáte, nechcete nebo nemůžete mít svůj server), jste od něj jen pár kliknutí.
Tiskni
Sdílej:
print
...ten HTMLgen vypada dobre, ale na vsechno bych ho asi nepouzival, v nekterych pripadech by to bylo drbani se pravou rukou na levem uchu, ne? Na webu s Pythonem v podstate zacinam.
mod_python
import web urls = ( '/(.*)', 'hello' ) class hello: def GET(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Hello world' # web.render('template.tmpl') # obsah generovany cez template. def POST(self): web.header("Content-Type","text/html; charset=utf-8") print 'Tento text sa zobrazi pri metode POST' if __name__ == "__main__": web.run(urls, globals())Obidva frameworky su skalovatelne, je mozne vyuzivat napr. rozne templatovacie enginy napr. Cheetah, Kid ... apod.. Moznosti je skutocne vela. Preto zrejme ani hostingove firmy nevedia, ktore riesenie si vybrat. Flexibilita a skalovatelnost pythonu je podla mna pricinou, preco sa este nerozsiril v ramci hostingovych sluzieb. Skoda.