DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
Nedávná událost s uvolněním zdrojových kódů Xgl firmou Novell mě přivedla k zamyšlení nad vývojovými modely katedrály a bazaru (popsal je Eric S. Raymond ve svém eseji The Cathedral and the Bazaar).
Open-source je styl vývoje software, jehož nepřehlédnutelný úspěch prolomil brány katedrál mnoha softwarových společností. Příklad Novellu a Xgl je zajímavý jednou věcí. Neměli bychom zapomínat na fakt, že Xgl architektura byla z velké části vyvinuta jako closed-source software (záměrně nepoužívám termín proprietární - použil bych ho, kdyby Novell mířil svým úsilím jinam, chtěl software ponechat uzavřený). Byla v podstatě vyvinuta v katedrále Novellu.
Kritikové? Z řad vývojářů KDE (jak nečekané!) Novell totiž nepokrytě propaguje GNOME a proto lidé jako je Aaron Siego ho asi moc rádi nemají. Aaron si léčil komplexy ve svém blogu, kde ale také sám psal, že talentovaných programátorů na grafiku je žalostně málo. My dnes víme, že Novell s Xgl žádnou opičárnu vyvádět nechtěl. Využil svých financí, schopností najatého full-time programátora (toho nejlepšího na danou věc), kvalitního managementu a zacílení projektu a vytvořil něco, co X server potřeboval. Způsobem, který pro mnoho lidí není kosher, ale který v tu chvíli nejlépe umožňoval uchopit otěže projektu do rukou. A protože Novell chápe, že bazaar style funguje (když je s čím) vrátil své úpravy open-source komunitě. Možná by zhrzenému milenci neškodilo, kdyby odložil klapky z očí a chvilku počkal, než se začne vztekat jako malé děcko.
Stojí také za to si přečíst komenáře pod blogpostem. Dočtete se, že Xgl se do doby než se jí ujal Novell vyvíjela špatně díky "open source or die" typu vývojářů, kteří nemínili vyvíjet něco, co by bylo závislé na proprietárních OpenGL ovladačích (divím se, že se nepřivázali řetězama k traktorům) nebo že novellí CVSka byla přecejen po dobu vývoje read-only přístupná...
Štěstí, že Novell zasáhl! Katedrální styl vývoje má svá pozitiva. Je potřeba odložit ideologii a pochopit je.
UPDATE: CVSka Novellu byla údajně po dobu práce na projektu opravdu nedostupná. Nemůžu dokázat ani to ani to. Tento fakt však na pozitivním dopadu chování Novellu na projekt Xgl nic nemění. Nechat vývoj Xgl zaostalý a ve chvíli, kdy se ho ujme firma podporující autora v práci a následném re-openingu zdrojových kódů, začít řvát, že taky chceme přispívat, je čistokrevné pokrytectví.
Tiskni
Sdílej:
ja ze flamuju? nenadavam, nepouzivam na rozdil od nekoho slova typu "vase kecy" a pouzivam normalni argumenty.
Ale pokud uz vam argumenty dosly, tak fajn. Tesilo me.
Do stejného stavu (či spíše věřím že ještě lepšího, protože by přispívalo více lidí) by se Xgl dostalo i kdyby vývoj neprobíhal za zavřenými dveřmi.Nemyslim si. Predchozi vyvoj tomu ani trochu nenasvedcoval. A vice programatoru = lepsi program neni nemennym pravidlem.
To čím Novell pomohl bylo najmutí placeného programátora (David Reveman) aby pracoval na Xgl na plný úvazek. Jenže to mohl klidně udělat i při otevřeném vývoji. Novell na Xgl nic zásadního neměnil, jen pokračoval v tom co před ním započali jiní.Jiste, nakopl to, co temer stalo na miste. Rychlost toho vyvoje byla predtim absolutne neumerna vzhledem k potrebnosti dane veci. Vyvoj byl otevreny, kdokoliv mohl videt, jak se Xgl vyviji, ale nemohl prispivat, kdyz se mu zachtelo (dela to plno dalsich projektu). Zeptejte se Revemana, jestli se zlobil. Zrejme ne, protoze vedel, ze Novell mu rozumi a rozumi tomu, co Xgl potrebuje. Aaron Siego na Xgl pracovat nechtel, protoze primo do toho nedela, pokud vim. Kdyz Siego rekne, ze postup Novellu byl spatny, protoze nemohli prispivat jini, verim radsi Revemanovi a Novellu, protoze ti byli v obraze nad celou veci a vedeli nakolik jsou ti jini kompetentni pomoci v potrebnem case dotahnout ten projekt do pouzitelneho stavu. A opet rikam. Vzhledem k tomu, jak se Xgl vyvijela predtim, nedivim se Novellu, ze jim to vzal z rukou a zapracoval. Navic, vratil to, proste jako prispevek do projektu. Siego jen vriska jak maly decko, protoze Novell sponzoruje jeho nejvetsiho rivala, nic vic.
a asi jste si to s tím "read-only" přístupem tedy vycucal z prstuje to v jednom z komentaru pod Aaronovym blogpostem, svuj blogpost jsem poopravil aby to nevypadalo jako jedina pravda.
Ano, právo na to jistě měl, nikdo nikomu nezakazuje něco takového udělat. Ale to nic nemění na tom, že je to z mého pohledu velmi špatný akt.no, z pohledu stallmanistickeho fundamentalisty mozna ano
A stejný komentář už psát opravdu nehodlám
A i když byl vývoj pomalý, stejně by při otevřeným vývoji ti dotyční mohli pomoct více než když byl vývoj uzavřený.to vubec neni pravidlem. Jsou pripady, kdy je management kodu od mnoha lidi tak slozity, ze ve vysledku to projektu (hlavne z casoveho hlediska) neprospeje - relativne ve vztahu k vyvoji jednim/nekolika odborniky. Dokazu si predstavit, ze Xgl byla takto komplikovana vec, ze k dotazeni jejiho vyvoje na vysokou uroven byly potreba opravdu slusne znalosti, ktere zrejme Reveman mel. Pochop, kdyby Novell chtel s tema zdrojakama zdrhnout, najal typka, platil ho a zacal vyvijet za dverma, dost lidi (vcetne me) by to stvalo, ale bylo by to pochopitelne. Novell ale zdrojaky uvolnil, takze mu neslo pouze o jeho vlastni prospech a je jasne, ze tim nechtel nikoho obrat. Zbyva tedy jedine: Novell videl situaci shora a odhadl, co je potreba. A vyslo to.
Člověče opravdu mě bavíte
Já nikomu svůj názor nenutím, pouze ho tu prezentuji tak jako každý jiný. Proč jsem se zůčastnil (no, možná ho de facto i neúmyslně založil
) flejmu pod tímhle článkem bylo jen proto, že článek mi přišel dosti demagogický a byli v něm chybné informace (jako třeba to o "read-only" CVS přístupu). Samozřejmě, ten článek je subjektivní pohled na věc, tudíž jsem chtěl ukázat alespoň i pohled "protistrany". A jsem rád, že alespoň nápravy jedné chybné informace v článku jsem dosáhl.
No mockrát s panem Ponkrácem nesouhlasím, ale tady má imo pravdu.- to je tady nejaka nova moda?
Tady je to vubec plny "zajimavych" nazoru. Napriklad jako ze nelegalni kopirovani hudby a filmu vlastne neni kradez a je to uplne v poradku.
Nepleteš si to trochu? V tomhle stylu jsem se tu jednou bavil
s Jindrou Plešingerem a hovořil jsem striktně o právní stránce
věci v českém prostředí za předpokladu, že nenabízíš. Ještě jsem
k tomu připsal, že morální stránka věci je věc jiná. Jestli jsi
to pobral jako propagaci downloadů terabajtů muziky, to je holt
tvůj boj.
Když už kritizuješ, tak napiš, kdo přesně se odvážil takovou
frázi napsat, ať je to jednoznačné.
Asi proto jsem u něj ten "soudruh-bratr" co znárodňuje
S tebou to IMHO nemá co dělat...
A nenajdu. Co s tim udelas? Delaji ti snad problem jine nazory? Nebo jsi snad nepochopil, co jsem napsal, resp. co jsem tim minil? Pak mas asi smulu, protoze ti to vysvetlovat nebudu.Přesně jsem napsal Pokud neumíš diskutovat jinak, než osočováním ostatních .... Když jsi to pochopil jako Nesouhlasím s tými názory ..., pak chyba nebude na mojí straně. Mě je úplně fuk, co si myslíš a jaké máš názory, nebo co svým příspěvkem mínil. Ale pokud nemáš nic jiného, než napadání ostatních, tak se proti tomu ozvu! To absolutně nesouvisí s tím, co si o dané věci myslím já (přestože mi kladeš do úst všemožné názory).
Vsude, kde se podivam, soudruh-bratr Mikos "znarodnuje" cizi kody ve jmenu "free culture" jak to nazyva, nesnasi lidi s jinym nazorem (verici), nevybirave se vyjadruje na adresu Gnome a Gtk save dialogu atd. atd. Kdyz se mu to nelibi, fajn, jeho problem, ale co ja (a vubec nekdo jiny) s tim mam? A proc to tedy neupravi podle sebe, kdyz uz tak fanaticky oslavuje otevrenost kodu?Moc nerozumím, proč to říkáš zrovna jako reakci na můj příspěvek, ale budiž. Mikos imho kritizoval hlavně skutečnost, že vývoj Xgl probíhal uzavřeně a že k tomu nebyl důvod (je to jeho názor, podle mě k tomu Novell asi nějaký důvod měl, i když mohl nechat alespoň přístupné cvs). Zbytek jeho názorů je čistě jeho problém a já necítím potřebu se k nim teď vyjadřovat.
Tady je to vubec plny "zajimavych" nazoru. Napriklad jako ze nelegalni kopirovani hudby a filmu vlastne neni kradez a je to uplne v poradku. To by bylo, kdyby vam nekdo neco podobnyho udelal.. ale to by jste museli nejdriv neco udelat a ne jen kecat a delat ze sebe ty nejmoudrajsi a nejpovolanejsi, coz urcite nikto z vas nedela, protoze pak by Linuxovy desktop vypadal uplne jinak. A proc to nikto nedela? Protoze ten model nefunguje. Kolik v Apple vyvijeli OS X (samozrejme nemyslim BSD)? A kolik se uz vyviji treba Gnome, nebo KDE? A jak jsou na tom? Jen mi prosimvas netvrdte, ze KDE nebo Gnome se vyrovna GUI OS X, protoze to asi spadnu ze zidle (a myslim, ze nejen ja).Děláš velmi zajímavé logické zkratky
. Opět nerozumím, proč to říkáš zrovna v reakci na mě, já tě jen upozornil, abys přestal osočovat ostatní a mluvil k věci. Jinak máš pravdu, já KDE ani GNOME opravdu nevyvíjím (ale upřímně, tvrdil jsem někdy opak
). Taky nevím, proč mám podle tebe srovnávat OS X a KDE, když jsem naposledy viděl tak MAC OS 9 a OS X znám z obrázků?
Free software vyuziva princip naturalii, komercni (uzavreny, protze free SW nemuze byt komercni v pravem smyslu, je to jen prani) software princip penezni vymeny. Ano, pan Stallman "objevil Ameriku", skoda jen ze nekolik tisic let po jejim zavrzeni. Samozrejme pro "vetsi" uspech pridal featuru "ty dej, ja tobe nic".Tisíc let po jejím zavržení? No, doporučuji k přečtení The Art of Unix programming, potom se možná budeš na mnoho věcí dívat trochu jinak. Třeba, že tím několik tisíc let zavrženým způsobem fungovalo třeba X consorcium nezávisle na FSF a založily ho právě ty komerční společnosti. Featurka ty "ty dej, ja tobe nic" je pochopitelně základem open source a obsahovaly ji i MIT/X11 i BSD licence
.
A to už vůbec nemluvím o komerčních mysql a Qt, které jsou zároveň i pod GPL (a tudíž free software).
Jedina vec, co ma smysl pro zakaznika jsou otevrene formaty. Pro producenta (necakane) ne.Modelový příklad, distribuce Linuxu. Jistě, můžeš tvrdit, že jeho boom u levných ISP a poskytovatelů webu souvisel s jeho nulovou pořizovací cenou ... jenže byla taková bez skutečnosti, že se jedná o opensource software?
Tak, cest praci, a doufam, ze nezabloudim k nekteremu z vas to firmy, nechtel bych byt v "potapejici se lodi" s podvyzivenou posadkou.Opět útočíš, pro změnu na mě. To jsi tak geniální psycholog (nebo jasnovidec), že mě odhadneš jenom podle jednoho příspěvku, v němž ti vytýkám útoky na ostatní lidi? To skutečně víš, že se přikrývám vlajkou SSSR, plánuji si další pětiletku a nemůžu se dočkat, až nás přijdou osvobodit čínští bratři? Doopravdy víš, že firma, kde pracuji krachuje? To všechno jsi poznal? Víš, že je osobní útok je v diskusi obecně brán jako okamžik, kdy dotyčnému došly argumenty, tak má potřebu kolem sebe aspoň mlátit, když už nemá, co by? Opět opakuji, tvoje názory ti neberu, můžu s tebou souhlasit, nebo mi to může být jedno, nebo s nimi můžu nesouhlasit. Ale nelíbí se mi tvoje chování, kdy útočíš na ostatní!
- to je tady nejaka nova moda?Ne to není móda, chtěl jsem jenom říct, že přestože se spoustou názorů pana Ponkráce nesouhlasím, tak souhlasím s tím, co ti napsal (podle pravidla na hrubý pytel, hrubá záplata).