Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:56
Do stejného stavu (či spíše věřím že ještě lepšího, protože by přispívalo více lidí) by se Xgl dostalo i kdyby vývoj neprobíhal za zavřenými dveřmi.Nemyslim si. Predchozi vyvoj tomu ani trochu nenasvedcoval. A vice programatoru = lepsi program neni nemennym pravidlem.
To čím Novell pomohl bylo najmutí placeného programátora (David Reveman) aby pracoval na Xgl na plný úvazek. Jenže to mohl klidně udělat i při otevřeném vývoji. Novell na Xgl nic zásadního neměnil, jen pokračoval v tom co před ním započali jiní.Jiste, nakopl to, co temer stalo na miste. Rychlost toho vyvoje byla predtim absolutne neumerna vzhledem k potrebnosti dane veci. Vyvoj byl otevreny, kdokoliv mohl videt, jak se Xgl vyviji, ale nemohl prispivat, kdyz se mu zachtelo (dela to plno dalsich projektu). Zeptejte se Revemana, jestli se zlobil. Zrejme ne, protoze vedel, ze Novell mu rozumi a rozumi tomu, co Xgl potrebuje. Aaron Siego na Xgl pracovat nechtel, protoze primo do toho nedela, pokud vim. Kdyz Siego rekne, ze postup Novellu byl spatny, protoze nemohli prispivat jini, verim radsi Revemanovi a Novellu, protoze ti byli v obraze nad celou veci a vedeli nakolik jsou ti jini kompetentni pomoci v potrebnem case dotahnout ten projekt do pouzitelneho stavu. A opet rikam. Vzhledem k tomu, jak se Xgl vyvijela predtim, nedivim se Novellu, ze jim to vzal z rukou a zapracoval. Navic, vratil to, proste jako prispevek do projektu. Siego jen vriska jak maly decko, protoze Novell sponzoruje jeho nejvetsiho rivala, nic vic.
a asi jste si to s tím "read-only" přístupem tedy vycucal z prstuje to v jednom z komentaru pod Aaronovym blogpostem, svuj blogpost jsem poopravil aby to nevypadalo jako jedina pravda.
Ano, právo na to jistě měl, nikdo nikomu nezakazuje něco takového udělat. Ale to nic nemění na tom, že je to z mého pohledu velmi špatný akt.no, z pohledu stallmanistickeho fundamentalisty mozna ano
A i když byl vývoj pomalý, stejně by při otevřeným vývoji ti dotyční mohli pomoct více než když byl vývoj uzavřený.to vubec neni pravidlem. Jsou pripady, kdy je management kodu od mnoha lidi tak slozity, ze ve vysledku to projektu (hlavne z casoveho hlediska) neprospeje - relativne ve vztahu k vyvoji jednim/nekolika odborniky. Dokazu si predstavit, ze Xgl byla takto komplikovana vec, ze k dotazeni jejiho vyvoje na vysokou uroven byly potreba opravdu slusne znalosti, ktere zrejme Reveman mel. Pochop, kdyby Novell chtel s tema zdrojakama zdrhnout, najal typka, platil ho a zacal vyvijet za dverma, dost lidi (vcetne me) by to stvalo, ale bylo by to pochopitelne. Novell ale zdrojaky uvolnil, takze mu neslo pouze o jeho vlastni prospech a je jasne, ze tim nechtel nikoho obrat. Zbyva tedy jedine: Novell videl situaci shora a odhadl, co je potreba. A vyslo to.
No mockrát s panem Ponkrácem nesouhlasím, ale tady má imo pravdu.- to je tady nejaka nova moda?
Tady je to vubec plny "zajimavych" nazoru. Napriklad jako ze nelegalni kopirovani hudby a filmu vlastne neni kradez a je to uplne v poradku.
Nepleteš si to trochu? V tomhle stylu jsem se tu jednou bavil
s Jindrou Plešingerem a hovořil jsem striktně o právní stránce
věci v českém prostředí za předpokladu, že nenabízíš. Ještě jsem
k tomu připsal, že morální stránka věci je věc jiná. Jestli jsi
to pobral jako propagaci downloadů terabajtů muziky, to je holt
tvůj boj.
Když už kritizuješ, tak napiš, kdo přesně se odvážil takovou
frázi napsat, ať je to jednoznačné.
A nenajdu. Co s tim udelas? Delaji ti snad problem jine nazory? Nebo jsi snad nepochopil, co jsem napsal, resp. co jsem tim minil? Pak mas asi smulu, protoze ti to vysvetlovat nebudu.Přesně jsem napsal Pokud neumíš diskutovat jinak, než osočováním ostatních .... Když jsi to pochopil jako Nesouhlasím s tými názory ..., pak chyba nebude na mojí straně. Mě je úplně fuk, co si myslíš a jaké máš názory, nebo co svým příspěvkem mínil. Ale pokud nemáš nic jiného, než napadání ostatních, tak se proti tomu ozvu! To absolutně nesouvisí s tím, co si o dané věci myslím já (přestože mi kladeš do úst všemožné názory).
Vsude, kde se podivam, soudruh-bratr Mikos "znarodnuje" cizi kody ve jmenu "free culture" jak to nazyva, nesnasi lidi s jinym nazorem (verici), nevybirave se vyjadruje na adresu Gnome a Gtk save dialogu atd. atd. Kdyz se mu to nelibi, fajn, jeho problem, ale co ja (a vubec nekdo jiny) s tim mam? A proc to tedy neupravi podle sebe, kdyz uz tak fanaticky oslavuje otevrenost kodu?Moc nerozumím, proč to říkáš zrovna jako reakci na můj příspěvek, ale budiž. Mikos imho kritizoval hlavně skutečnost, že vývoj Xgl probíhal uzavřeně a že k tomu nebyl důvod (je to jeho názor, podle mě k tomu Novell asi nějaký důvod měl, i když mohl nechat alespoň přístupné cvs). Zbytek jeho názorů je čistě jeho problém a já necítím potřebu se k nim teď vyjadřovat.
Tady je to vubec plny "zajimavych" nazoru. Napriklad jako ze nelegalni kopirovani hudby a filmu vlastne neni kradez a je to uplne v poradku. To by bylo, kdyby vam nekdo neco podobnyho udelal.. ale to by jste museli nejdriv neco udelat a ne jen kecat a delat ze sebe ty nejmoudrajsi a nejpovolanejsi, coz urcite nikto z vas nedela, protoze pak by Linuxovy desktop vypadal uplne jinak. A proc to nikto nedela? Protoze ten model nefunguje. Kolik v Apple vyvijeli OS X (samozrejme nemyslim BSD)? A kolik se uz vyviji treba Gnome, nebo KDE? A jak jsou na tom? Jen mi prosimvas netvrdte, ze KDE nebo Gnome se vyrovna GUI OS X, protoze to asi spadnu ze zidle (a myslim, ze nejen ja).Děláš velmi zajímavé logické zkratky
Free software vyuziva princip naturalii, komercni (uzavreny, protze free SW nemuze byt komercni v pravem smyslu, je to jen prani) software princip penezni vymeny. Ano, pan Stallman "objevil Ameriku", skoda jen ze nekolik tisic let po jejim zavrzeni. Samozrejme pro "vetsi" uspech pridal featuru "ty dej, ja tobe nic".Tisíc let po jejím zavržení? No, doporučuji k přečtení The Art of Unix programming, potom se možná budeš na mnoho věcí dívat trochu jinak. Třeba, že tím několik tisíc let zavrženým způsobem fungovalo třeba X consorcium nezávisle na FSF a založily ho právě ty komerční společnosti. Featurka ty "ty dej, ja tobe nic" je pochopitelně základem open source a obsahovaly ji i MIT/X11 i BSD licence
Jedina vec, co ma smysl pro zakaznika jsou otevrene formaty. Pro producenta (necakane) ne.Modelový příklad, distribuce Linuxu. Jistě, můžeš tvrdit, že jeho boom u levných ISP a poskytovatelů webu souvisel s jeho nulovou pořizovací cenou ... jenže byla taková bez skutečnosti, že se jedná o opensource software?
Tak, cest praci, a doufam, ze nezabloudim k nekteremu z vas to firmy, nechtel bych byt v "potapejici se lodi" s podvyzivenou posadkou.Opět útočíš, pro změnu na mě. To jsi tak geniální psycholog (nebo jasnovidec), že mě odhadneš jenom podle jednoho příspěvku, v němž ti vytýkám útoky na ostatní lidi? To skutečně víš, že se přikrývám vlajkou SSSR, plánuji si další pětiletku a nemůžu se dočkat, až nás přijdou osvobodit čínští bratři? Doopravdy víš, že firma, kde pracuji krachuje? To všechno jsi poznal? Víš, že je osobní útok je v diskusi obecně brán jako okamžik, kdy dotyčnému došly argumenty, tak má potřebu kolem sebe aspoň mlátit, když už nemá, co by? Opět opakuji, tvoje názory ti neberu, můžu s tebou souhlasit, nebo mi to může být jedno, nebo s nimi můžu nesouhlasit. Ale nelíbí se mi tvoje chování, kdy útočíš na ostatní!
- to je tady nejaka nova moda?Ne to není móda, chtěl jsem jenom říct, že přestože se spoustou názorů pana Ponkráce nesouhlasím, tak souhlasím s tím, co ti napsal (podle pravidla na hrubý pytel, hrubá záplata).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.