Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dneska jsem si udělal radost. Koupil jsem si klávesnici Genius KB-21e. Přiznám se, že před jejím nákupem jsem se zrovna moc neinformoval jak je to s ní v Linuxu. Bylo to hlavně tím, že jsem věděl o existenci LinEAKu a jeho (dost vyspělých) schopnostech.
Stránka LinEAKu je právě teď nefunkční kvůli chybě při spojení s databází, ale to mě pranic nevadilo. Mě totiž stačilo konsoli nakrmit příkazem yum install lineakd
a bylo. To, co mě ale potěšilo nejvíc a na co jsem myslel při psaní titulku tohoto blogpostu, byla podpora této klávesnice. Out of the box! Pověděl jsem LinEAKu, že mám tuhle klávesnici, on mi vytvořil pro ní připravený konfigurák, já doplnil příkazy a jelo se! (návod) A co víc: LinEAK umí nastavit k multimediálním tlačítkům různé příkazy při použití s modifikátory Alt, Ctrl a Shift, čímž se počet možných příkazů ztrojnásobuje. Nechci ani vidět ten ovladač pro MS Windows. Ke každému tlačítku jedna aplikace (v horším případě pouze možnost ji vybrat ze seznamu) a vůbec bych se nedivil, kdyby byla některá tlačítka nastavená napevno. No prostě, jsem spokojen
Pak mě ale trošku zklamal CLI prohlížeče Opera. Není totiž možné mu posílat signály back, forward a podobné přes příkazovou řádku. Tedy alespoň jsem na to nepřišel ani při hraní si s Operou, ani na fórech. Zlatý DCOP. Ale jak tak surfuju, tak zjišťuju, že se bez toho obejdu. Budou stačit klávesové zkratky.
Tiskni
Sdílej:
dcop `dcop konqueror-* | head -n 1`
taky nefunguje?
dcop $(dcop konqueror-* | head -n 1)
...
xev
, tak to se pak nemůžu divit, že ani LinEAK nepomůže