Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Dneska jsem si udělal radost. Koupil jsem si klávesnici Genius KB-21e. Přiznám se, že před jejím nákupem jsem se zrovna moc neinformoval jak je to s ní v Linuxu. Bylo to hlavně tím, že jsem věděl o existenci LinEAKu a jeho (dost vyspělých) schopnostech.
Stránka LinEAKu je právě teď nefunkční kvůli chybě při spojení s databází, ale to mě pranic nevadilo. Mě totiž stačilo konsoli nakrmit příkazem yum install lineakd
a bylo. To, co mě ale potěšilo nejvíc a na co jsem myslel při psaní titulku tohoto blogpostu, byla podpora této klávesnice. Out of the box! Pověděl jsem LinEAKu, že mám tuhle klávesnici, on mi vytvořil pro ní připravený konfigurák, já doplnil příkazy a jelo se! (návod) A co víc: LinEAK umí nastavit k multimediálním tlačítkům různé příkazy při použití s modifikátory Alt, Ctrl a Shift, čímž se počet možných příkazů ztrojnásobuje. Nechci ani vidět ten ovladač pro MS Windows. Ke každému tlačítku jedna aplikace (v horším případě pouze možnost ji vybrat ze seznamu) a vůbec bych se nedivil, kdyby byla některá tlačítka nastavená napevno. No prostě, jsem spokojen
Pak mě ale trošku zklamal CLI prohlížeče Opera. Není totiž možné mu posílat signály back, forward a podobné přes příkazovou řádku. Tedy alespoň jsem na to nepřišel ani při hraní si s Operou, ani na fórech. Zlatý DCOP. Ale jak tak surfuju, tak zjišťuju, že se bez toho obejdu. Budou stačit klávesové zkratky.
Tiskni
Sdílej:
dcop `dcop konqueror-* | head -n 1`
taky nefunguje?
dcop $(dcop konqueror-* | head -n 1)
...
xev
, tak to se pak nemůžu divit, že ani LinEAK nepomůže