Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Asi tak bych nazval včerejší odpolední session s mým milovanýcm hroznýšem
Jako Bc. diplomku budu dělat v Pythonu (s použitím wxPythonu) multiplatformní aplikaci pro Linux/Mac OS X/Windows, která bude v podstatě PC alternativou tohoto.
Během odpoledne mě napadlo, že je docela zbytečné pouštět K3B (či jiný GUI nástroj) pokaždé, když chci jen smazat CD/DVD-RW a že psát cdrecord -eject blank=fast
se mi taky nechce. A tak že si tedy napíšu shellový sript, který mi to ulehčí. Začal jsem psát program, ale protože s Pythonem jsem větší kamarád, za chvíli se mi poněm začalo stýskat. A proč vlastně ne, že? Stejně s ním teď "strávím mládí", tak co bych ho trochu neprohnal
A tak vzniklo toto.
Nakopírovat (nalinkovat) do
/usr/local/bin
a pak blank -h
pro nápovědu.
P.S.: Já vím, žádná převratná funkce ani programátorský orgasmus. Ale chtěl jsem se podělit, třeba pomůže.
Tiskni
Sdílej:
mike@lion:~/tmp> tar -tvjf blank.tar.bz2 -rw-r--r-- android/android 18009 2005-10-02 17:52:31 COPYING -rwxrwxr-x android/android 3011 2005-10-02 20:25:00 blankNevím proč, ale nějak mi to připomíná (nejen tohle, i samotný skript) tu GNU verzi Hello, World… :-)