Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Mám na počítači pouze L i n u x a to Fedora Core 4.
Začínal jsem asi před 2 lety s FC1 (tak měsíc, tehdy stála FC ještě za starou belu), pak jsem zkusil Slackware, pak jsem ho na chvíli podvedl s Mandrakem (10.0 tuším...ale to tak asi na týden, protože mě svojí drzostí donutil ho opustit) a pak jsem byl až do teď věrný Slackwaru.
Pomalu ale jistě jsem začal přenášet své aktivity do Linuxu, ale nebylo to lehké. Studuji informatiku a angličtinu - klasickou filologii - a tak jsem dlouhou dobu nechtěl slyšet ani slovo o tom, že bych opustil svoje oblíbené elektronické slovníky. Ale pak jsem zjistil, že Lingea Lexicon, který bych opravdu neopustil, jede pod Wine a co víc - má Linuxovou verzi přímo na CD. Ultralingua jede taky pod Wine a Oxfordí se dají oželet. Jedině nad Slovníkem spisovné češtiny a Slovníkem cizích slov budu chvíli asi truchlit. Ale půjde to. pDict či Peki slovník tyto slovníky nahradit nemohou, jelikož překládají pouze slovo -> slovo; bez kontextu, variací, použití, gramatiky. A hlavně - netvoří je odborníci a těžko se v tomhle oboru na takové věci spoléhá na akademické půdě.
Druhá věc byla hudba. Donedávna jsem byl celkem aktivní hudebník pohybující se v oblasti elektronické hudby a nástroje, které poskytuje platforma Windows, jsou opravdu dál. Ale poslední dobou se ze mě právě díky Linuxu, studiu a přítelkyni :) stal spíše pasivní hudebník a tak jsem vypálil svoje materiály na DVD, založil do pouzdra a čekají tam na mě, až se jednou ponořím do softwaru, který v téhle oblasti je k dispozici pod Linux. (Nebo si splním svůj sen - dual-boot Mac s OS X a Linuxem.)
Pak to byl také můj SIemens S55, k němuž se mi nedařilo pod Slackem rozjet SieFS ani OpenOBEX a tak jsem byl odkázán na Wokýnka.
A proč pryč od Slackware? (Pravověrní Slack freaks, tohle není nahrávka na flame :) Hlavní věc je systém správy balíků BEZ KONTROLY ZÁVISLOSTÍ a slabé repozitáře software. Slack přecejen není určen na desktop. Fedora má mouchy (GCC4.0 je občas na škodu, checkinstall se musí opatchovat, aby jel.), ale sedí mi. Jo, přiznám se, že i GUI konfig. nástroje občas použiju. Zkusil jsem Yoper, Kubuntu, ale FC4 mi vyhovuje nejvíce.
Tak...to byl můj příběh, kdyby někdo potřeboval kapesník, tak řekněte ;)
Tiskni
Sdílej:
GentooOnAthlon ~ # emerge kapesnik Calculating dependencies emerge: there are no ebuilds to satisfy "kapesnik".
Hmm, kapesnik nemám, ale zatím ho nepotřebuju. Kdyby se něco změnilo, ozvu se :o))
Z.H.
dancelis@xeonix ~ [ 92KB 5.23-4x 1.35d 1l | 1/79 0.22 ] [135] # emerge -s fedora Searching... [ Results for search key : fedora ] [ Applications found : 0 ]Co to je fedora ?