Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Mám na počítači pouze L i n u x a to Fedora Core 4.
Začínal jsem asi před 2 lety s FC1 (tak měsíc, tehdy stála FC ještě za starou belu), pak jsem zkusil Slackware, pak jsem ho na chvíli podvedl s Mandrakem (10.0 tuším...ale to tak asi na týden, protože mě svojí drzostí donutil ho opustit) a pak jsem byl až do teď věrný Slackwaru.
Pomalu ale jistě jsem začal přenášet své aktivity do Linuxu, ale nebylo to lehké. Studuji informatiku a angličtinu - klasickou filologii - a tak jsem dlouhou dobu nechtěl slyšet ani slovo o tom, že bych opustil svoje oblíbené elektronické slovníky. Ale pak jsem zjistil, že Lingea Lexicon, který bych opravdu neopustil, jede pod Wine a co víc - má Linuxovou verzi přímo na CD. Ultralingua jede taky pod Wine a Oxfordí se dají oželet. Jedině nad Slovníkem spisovné češtiny a Slovníkem cizích slov budu chvíli asi truchlit. Ale půjde to. pDict či Peki slovník tyto slovníky nahradit nemohou, jelikož překládají pouze slovo -> slovo; bez kontextu, variací, použití, gramatiky. A hlavně - netvoří je odborníci a těžko se v tomhle oboru na takové věci spoléhá na akademické půdě.
Druhá věc byla hudba. Donedávna jsem byl celkem aktivní hudebník pohybující se v oblasti elektronické hudby a nástroje, které poskytuje platforma Windows, jsou opravdu dál. Ale poslední dobou se ze mě právě díky Linuxu, studiu a přítelkyni :) stal spíše pasivní hudebník a tak jsem vypálil svoje materiály na DVD, založil do pouzdra a čekají tam na mě, až se jednou ponořím do softwaru, který v téhle oblasti je k dispozici pod Linux. (Nebo si splním svůj sen - dual-boot Mac s OS X a Linuxem.)
Pak to byl také můj SIemens S55, k němuž se mi nedařilo pod Slackem rozjet SieFS ani OpenOBEX a tak jsem byl odkázán na Wokýnka.
A proč pryč od Slackware? (Pravověrní Slack freaks, tohle není nahrávka na flame :) Hlavní věc je systém správy balíků BEZ KONTROLY ZÁVISLOSTÍ a slabé repozitáře software. Slack přecejen není určen na desktop. Fedora má mouchy (GCC4.0 je občas na škodu, checkinstall se musí opatchovat, aby jel.), ale sedí mi. Jo, přiznám se, že i GUI konfig. nástroje občas použiju. Zkusil jsem Yoper, Kubuntu, ale FC4 mi vyhovuje nejvíce.
Tak...to byl můj příběh, kdyby někdo potřeboval kapesník, tak řekněte ;)
Tiskni
Sdílej:
GentooOnAthlon ~ # emerge kapesnik Calculating dependencies emerge: there are no ebuilds to satisfy "kapesnik".
Hmm, kapesnik nemám, ale zatím ho nepotřebuju. Kdyby se něco změnilo, ozvu se :o))
Z.H.
dancelis@xeonix ~ [ 92KB 5.23-4x 1.35d 1l | 1/79 0.22 ] [135] # emerge -s fedora Searching... [ Results for search key : fedora ] [ Applications found : 0 ]Co to je fedora ?