Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:14
Mám na počítači pouze L i n u x a to Fedora Core 4.
Začínal jsem asi před 2 lety s FC1 (tak měsíc, tehdy stála FC ještě za starou belu), pak jsem zkusil Slackware, pak jsem ho na chvíli podvedl s Mandrakem (10.0 tuším...ale to tak asi na týden, protože mě svojí drzostí donutil ho opustit) a pak jsem byl až do teď věrný Slackwaru.
Pomalu ale jistě jsem začal přenášet své aktivity do Linuxu, ale nebylo to lehké. Studuji informatiku a angličtinu - klasickou filologii - a tak jsem dlouhou dobu nechtěl slyšet ani slovo o tom, že bych opustil svoje oblíbené elektronické slovníky. Ale pak jsem zjistil, že Lingea Lexicon, který bych opravdu neopustil, jede pod Wine a co víc - má Linuxovou verzi přímo na CD. Ultralingua jede taky pod Wine a Oxfordí se dají oželet. Jedině nad Slovníkem spisovné češtiny a Slovníkem cizích slov budu chvíli asi truchlit. Ale půjde to. pDict či Peki slovník tyto slovníky nahradit nemohou, jelikož překládají pouze slovo -> slovo; bez kontextu, variací, použití, gramatiky. A hlavně - netvoří je odborníci a těžko se v tomhle oboru na takové věci spoléhá na akademické půdě.
Druhá věc byla hudba. Donedávna jsem byl celkem aktivní hudebník pohybující se v oblasti elektronické hudby a nástroje, které poskytuje platforma Windows, jsou opravdu dál. Ale poslední dobou se ze mě právě díky Linuxu, studiu a přítelkyni :) stal spíše pasivní hudebník a tak jsem vypálil svoje materiály na DVD, založil do pouzdra a čekají tam na mě, až se jednou ponořím do softwaru, který v téhle oblasti je k dispozici pod Linux. (Nebo si splním svůj sen - dual-boot Mac s OS X a Linuxem.)
Pak to byl také můj SIemens S55, k němuž se mi nedařilo pod Slackem rozjet SieFS ani OpenOBEX a tak jsem byl odkázán na Wokýnka.
A proč pryč od Slackware? (Pravověrní Slack freaks, tohle není nahrávka na flame :) Hlavní věc je systém správy balíků BEZ KONTROLY ZÁVISLOSTÍ a slabé repozitáře software. Slack přecejen není určen na desktop. Fedora má mouchy (GCC4.0 je občas na škodu, checkinstall se musí opatchovat, aby jel.), ale sedí mi. Jo, přiznám se, že i GUI konfig. nástroje občas použiju. Zkusil jsem Yoper, Kubuntu, ale FC4 mi vyhovuje nejvíce.
Tak...to byl můj příběh, kdyby někdo potřeboval kapesník, tak řekněte ;)
Tiskni
Sdílej:
GentooOnAthlon ~ # emerge kapesnik Calculating dependencies emerge: there are no ebuilds to satisfy "kapesnik".
Hmm, kapesnik nemám, ale zatím ho nepotřebuju. Kdyby se něco změnilo, ozvu se :o))
Z.H.
dancelis@xeonix ~ [ 92KB 5.23-4x 1.35d 1l | 1/79 0.22 ] [135] # emerge -s fedora Searching... [ Results for search key : fedora ] [ Applications found : 0 ]Co to je fedora ?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.