Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
WordPress je asi nejpopulárnějším open source blogovacím nástrojem, nicméně pokud se někdo z vás někdy pokusil dělat s WP něco víc, než ho jen stáhnout, nahodit nějaké pěkné téma a vesele blogískovat, tak asi moc nadšen nebyl.
Na objektový kód narazíte jen výjimečně (měli by si nabrnknout Radka Hulána, aby jim tam nějaký dodal), většinou potkáte jen volání funkcí rozházená mezi HTML tagy. To by samo o sobě ve většině případů v praxi ani tak vadit nemuselo, ta pravá chuťovka přijde až když se pustíte do tvorby vlastního tématu. Tak třeba otevřený <div>
v souboru s hlavičkou s tím, že se uzavře v jiném includovaném souboru a podobné prasárny.
Protože občas dělám web, na který je pro mě výhodné podobný CMS použít, začal jsem se shánět po něčem přívětivějším a vzpomněl jsem si na Jaws, o kterém jsem tu už jednou psal a dokonce se neprozřetelně zmínil, že pracuju na české lokalizaci – ta šla nakonec k ledu. Nicméně právě ten den, co jsem o Jaws meditoval, mě kontaktoval Jirka Němec alias BluPix, jestli tu lokalizaci někde nemám, že už taky něco přeložil. Přiznal jsem se, že jsem se na to tehdy nakonec vykašlal, ale zároveň se ve mě probudila naděje, že ve dvou bychom to mohli někam dotáhnout. Co ve dvou, může nás být klidně více, pokud má někdo zájem. Jirka vytvořil pro lokalizaci projekt na Google Code, kde je možné sosnout aktuální verzi z SVNka a když bude mít někdo vážný zájem pomoci s překladem, může kontaktovat mě (nebo Jirku...doufám a přidáme ho jako ownera projektu. http://code.google.com/p/jaws-cs/
Tiskni
Sdílej: