Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
WordPress je asi nejpopulárnějším open source blogovacím nástrojem, nicméně pokud se někdo z vás někdy pokusil dělat s WP něco víc, než ho jen stáhnout, nahodit nějaké pěkné téma a vesele blogískovat, tak asi moc nadšen nebyl.
Na objektový kód narazíte jen výjimečně (měli by si nabrnknout Radka Hulána, aby jim tam nějaký dodal), většinou potkáte jen volání funkcí rozházená mezi HTML tagy. To by samo o sobě ve většině případů v praxi ani tak vadit nemuselo, ta pravá chuťovka přijde až když se pustíte do tvorby vlastního tématu. Tak třeba otevřený <div>
v souboru s hlavičkou s tím, že se uzavře v jiném includovaném souboru a podobné prasárny.
Protože občas dělám web, na který je pro mě výhodné podobný CMS použít, začal jsem se shánět po něčem přívětivějším a vzpomněl jsem si na Jaws, o kterém jsem tu už jednou psal a dokonce se neprozřetelně zmínil, že pracuju na české lokalizaci – ta šla nakonec k ledu. Nicméně právě ten den, co jsem o Jaws meditoval, mě kontaktoval Jirka Němec alias BluPix, jestli tu lokalizaci někde nemám, že už taky něco přeložil. Přiznal jsem se, že jsem se na to tehdy nakonec vykašlal, ale zároveň se ve mě probudila naděje, že ve dvou bychom to mohli někam dotáhnout. Co ve dvou, může nás být klidně více, pokud má někdo zájem. Jirka vytvořil pro lokalizaci projekt na Google Code, kde je možné sosnout aktuální verzi z SVNka a když bude mít někdo vážný zájem pomoci s překladem, může kontaktovat mě (nebo Jirku...doufám a přidáme ho jako ownera projektu. http://code.google.com/p/jaws-cs/
Tiskni
Sdílej: