Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
Je to opravdu zajímavý prohlížeč. Je to v podstatě skoro Firefox, ale:
Způsob práce se záložkami (zvanými Favorites) je přehlednější. Jsou organizované do tématických sekcí, které si sami vytvoříte a je možné je rozlišovat i dnes tak populárními labels (ve Flocku zvanými tags) známými např. z Gmailu. Navíc můžete své Favorites nahrát na server del.icio.us a kdekoliv jinde je synchronizovat.
Sdílení fotek a blogování je další věc, kterou můžete dělat přímo ve Flocku. Na práci s fotografiemi má program topbar, který komunikuje se serverem Flickr a blogy můžete psát buď pro WordPress, TypePad nebo Blogger.
je ještě víc věcí, ve kterých se Flock liší. Nepamatuji si je všechny. Sedím ve škole na Win stroji a nainstalovat si ho teď nemůžu. Ale o jedné věci ještě napíšu. Rychlost Flocku v porovnání s Firefoxem. Flock je svižnější a to o dost. Na svém stroji (FC4 & KDE & gtk-qt theme engine, Athlon XP 1700+, 512 MB DDR400) jsem vždy po čistém startu KDE nechal oba prohlížeče natáhnout 2,5MB html soubor plný tabulek (pravda, dost jednostranný test). Firefoxu to trvalo 24s, Flocku 12,5s. Možná bych měl ještě říct, že ve FF mám nainstalovaná rozšíření AdBlock, WebDeveloper a EditCSS. Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že bez nich by to nebylo o moc lepší a že i při objektivnější volbě html souboru by FF pokulhával.
Tak to jsou moje dojmy z první preview verze programu. Podělte se o své.
Tiskni
Sdílej: