V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
Je to opravdu zajímavý prohlížeč. Je to v podstatě skoro Firefox, ale:
Způsob práce se záložkami (zvanými Favorites) je přehlednější. Jsou organizované do tématických sekcí, které si sami vytvoříte a je možné je rozlišovat i dnes tak populárními labels (ve Flocku zvanými tags) známými např. z Gmailu. Navíc můžete své Favorites nahrát na server del.icio.us a kdekoliv jinde je synchronizovat.
Sdílení fotek a blogování je další věc, kterou můžete dělat přímo ve Flocku. Na práci s fotografiemi má program topbar, který komunikuje se serverem Flickr a blogy můžete psát buď pro WordPress, TypePad nebo Blogger.
je ještě víc věcí, ve kterých se Flock liší. Nepamatuji si je všechny. Sedím ve škole na Win stroji a nainstalovat si ho teď nemůžu. Ale o jedné věci ještě napíšu. Rychlost Flocku v porovnání s Firefoxem. Flock je svižnější a to o dost. Na svém stroji (FC4 & KDE & gtk-qt theme engine, Athlon XP 1700+, 512 MB DDR400) jsem vždy po čistém startu KDE nechal oba prohlížeče natáhnout 2,5MB html soubor plný tabulek (pravda, dost jednostranný test). Firefoxu to trvalo 24s, Flocku 12,5s. Možná bych měl ještě říct, že ve FF mám nainstalovaná rozšíření AdBlock, WebDeveloper a EditCSS. Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že bez nich by to nebylo o moc lepší a že i při objektivnější volbě html souboru by FF pokulhával.
Tak to jsou moje dojmy z první preview verze programu. Podělte se o své.
Tiskni
Sdílej: