Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
Je to opravdu zajímavý prohlížeč. Je to v podstatě skoro Firefox, ale:
Způsob práce se záložkami (zvanými Favorites) je přehlednější. Jsou organizované do tématických sekcí, které si sami vytvoříte a je možné je rozlišovat i dnes tak populárními labels (ve Flocku zvanými tags) známými např. z Gmailu. Navíc můžete své Favorites nahrát na server del.icio.us a kdekoliv jinde je synchronizovat.
Sdílení fotek a blogování je další věc, kterou můžete dělat přímo ve Flocku. Na práci s fotografiemi má program topbar, který komunikuje se serverem Flickr a blogy můžete psát buď pro WordPress, TypePad nebo Blogger.
je ještě víc věcí, ve kterých se Flock liší. Nepamatuji si je všechny. Sedím ve škole na Win stroji a nainstalovat si ho teď nemůžu. Ale o jedné věci ještě napíšu. Rychlost Flocku v porovnání s Firefoxem. Flock je svižnější a to o dost. Na svém stroji (FC4 & KDE & gtk-qt theme engine, Athlon XP 1700+, 512 MB DDR400) jsem vždy po čistém startu KDE nechal oba prohlížeče natáhnout 2,5MB html soubor plný tabulek (pravda, dost jednostranný test). Firefoxu to trvalo 24s, Flocku 12,5s. Možná bych měl ještě říct, že ve FF mám nainstalovaná rozšíření AdBlock, WebDeveloper a EditCSS. Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že bez nich by to nebylo o moc lepší a že i při objektivnější volbě html souboru by FF pokulhával.
Tak to jsou moje dojmy z první preview verze programu. Podělte se o své.
Tiskni
Sdílej: