Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Už delší dobu se věnuji použití Pythonu na webu. Nedávno mě kamarád přivedl na nápad zkusit kromě mod_pythonu či obyčejného CGI také relativně odlehčený framework jménem CherryPy. Z pythoních frameworků jsem zkoušel zatím jen Django, které je velice slušné, ale já si přecejen ten základ aplikace píšu sám. Django toho za mě dělá až moc. Podobně je na tom TurboGears, který je mi ale sympatičtější, protože vychází právě z CherryPy a templating enginu Kid (ten se dobře s CherryPy používá i tak).
Způsobů jak použít CherryPy je více. Můžete buď použít vestavěný server (port 8080, ale nic vám nebrání při absenci Apache to hodit na 80), FastCGI nebo třeba právě můj oblíbený mod_python. Oficiální návod na tuto kombinaci neexistuje, pouze je na webu wikioidní databáze "receptů", mezi nimiž takový návod je.
Brzy jsem však zjistil, že ten návod prakticky vůbec nefunguje (mj. také kvůli současné situaci, kdy se pomalu klube verze 3.0.0 a hodně věcí se mění) a tak jsem se jal o tom diskutovat v cherrypy-users na Google Groups. No a dneska bych vám rád trochu konsolidovaně předložil, co jsme spolu s původním autorem onoho návodu dali dohromady — tedy funkční návod na zprovoznění nejaktuálnější verze CherryPy (3.0.0b2) přes Apache & mod_python.
Nejdřív pro pořádek uvedu, na čem to všechno kutím: Apache/2.0.55 (Ubuntu) mod_python/3.1.4 Python/2.4.3.
Jak nainstalovat výše uvedený SW, to snad nemusím vysvětlovat. Předpokládám, že každý uživatel Linuxu ví, jak se v jeho distru pracuje s balíčkovacím systémem a že člověk zajímající se o Python na webu tak nějak ví jak to s Apachem chodí.
Instalace CherryPy je jedoduchá. Stáhneme poslední verzi a nainstalujeme pomocí
sudo python setup.py installPak využijeme vymožeností open-source a CherryPy si spravíme. V
__init__.py
v adresáři cherrypy
chybí from cherrypy import _cprequestDále potřebujeme skript modpython_gateway.py, který je v nové verzi CherryPy již nahrazen nativním modulem, ten ale ještě jaksi nefunguje jak má. Stažený skript nakopírujeme někam do PYTHONPATH.
/var/www
) vytoříme adresář myapp
. V něm vytvoříme webařům snad známý soubor .htaccess
a vložíme do něj toto:
PythonPath "['/var/www/myapp']+sys.path" SetHandler python-program PythonHandler modpython_gateway::handler PythonOption wsgi.startup app::startapp PythonOption wsgi.application cherrypy::tree PythonOption wsgi.cleanup cherrypy::engine.stopVěc se dá zařídit i přímo přes
apache2.conf
, kam se stejné řádky vloží do tagu <Location /myapp> </Location>
.app.py
a to s tímto obsahem:
import cherrypy class HelloWorld: def index(self): return "Hello world!" index.exposed = True def page(self): return "Some page..." page.exposed = True def startapp(req): cherrypy.tree.mount(HelloWorld(), "/myapp") cherrypy.config.update({"environment": "production"}) cherrypy.engine.start(blocking=False)Ze souboru je dobře vidět, jaká je filosofie stavby CherryPy aplikace. Třída je "adresářovou úrovní", její metody jednotlivými "stránkami" (berte ty uvozovky opravdu vážně). Nesmírně praktická je pak možnost definovat proměnné a další věci v konstruktoru a používat je v jakékoliv metodě té třídy. No a když se pak tyhle věci skoubí s dědičností tříd a podobnými věcmi... Ve startovací funkci se na strom aplikace jednoduše namountuje co a hlavně kam chceme. Abychom náš projekt našli na
http://localhost/myapp
, naroubujeme třídu HelloWorld na větev /myapp
. IMHO perfektní filosofie tvorby webu.
No, a teď bychom měli vidět "Hello World!" na http://localhost/myapp
(resp. http://localhost/myapp/index
) a text "Some page..." na http://localhost/myapp/page
.
Tenhle blogpost rozhodně nemá za cíl podávat vyčerpávající informace o uvedeném frameworku a nějak do hloubky rozebírat jeho princip, to je asi zřejmé. Jen ventiluju svoji radost z toho, že se konečně něco pohlo Zájemcům doporučuju prošmejdit web CherryPy a uvedenou Google grupu.
Tiskni
Sdílej:
mozem sa este opytat ake mate skusenosti s mod_python? ja som bezal povodne na nom, ale mal som problemy s kesovanim skriptov.No, tak nevim, jestli ted mluvime oba o tom samem, ale ja mel (a obcas i mam) takove problemy taky. Mod_python mi neznamo proc casto nereloaduje moduly a to i kdyz mam explicitne nastaveno
PythonAutoReload On
kid.enable_import()
je spolehlivejsi nez normalne ty soubory natahovat, hazi to mene chyb (neznamo proc mi to pri beznem natahovani obcas napise, ze tam ten soubor neni, nekdy je to OK). Stejne je to pres ten import elegantnejsi vo verzii 3.3 to ma uz byt odstranene...Jeee, to bych byl stastny jako blecha!
Nedostal jsem se zatím k tomu, abych naimplementoval podporu pro jiné databázové datové typy, což už asi bude horší.Mozna, ze lepe by to slo v TurboGears, kterej pouziva SQLObject, ne? btw: podle tohoto postu pod kapotou Djanga taky tluce CherryPy