Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dovolím si reagovat na kolegu Freshmouse: Slovo o OpenID
Myšlenka: Jak nad tím tak přemýšlím, tak poskytování OpenID je velmi podobné poskytování e-mailových schránek. Člověk si buď založí účet u někoho, nebo si zřídí svépomocí vlastní.
Když už máme toho Mikuláše, rozhodl jsem si udělat radost a vyrobit si nějaký kousek hardware. Páječku jsem držel v ruce pěkných pár let zpátky, a tak pokusy se zapracováním USB flash paměti do panenky pro manželku dopadly naposledy prachbídně...
Tohle je moje odpověď na mail kamarádovi ohledně možností Pythonu na webu, třeba bude někoho zajímat taky, třeba někdo něco doplní.
Na OpenAds blogu zveřejnili statistiku použití OpenAds s různými CMS. Je zajímavé že i v polovině roku 2007 spousta lidí používá vlastní redakční systémy.
S.M.A.R.T. je mocná technologie, která umožňuje zjišťovat informace o stavu pevných disků. Hlídá teplotu disků, dobu běhu, milión dalších věcí a umožňuje provádět i testy disků.
$ python -c "from operator import div; print 1/reduce(div,map(float,open('/proc/uptime').read().split()))*100" 81.5713256172
Výše uvený skoro shellový skript počítá poměr idle-time vs up-time, tedy kolik času se počítač nudí od svého spuštění.
Pro komunikaci mezi dvěma procesy je možné (kromě opravdové IPC) použít i sockety. V 1999 jsem s údivem zjistil, že TCP spojení má řádově větší režii než unixové sockety - pokud se dobře pamatuju tak v roce 1999 byl rozdíl i 100 milisekund. Protože opět potřebuju přehazovat data mezi dvěma procesy, zkusil jsem si změřit, jak jsou na tom počítače dneska.
Milá Sally,
ve škole jsem vžycky dával pozor, ale teď se mi stalo něco, s čím si nevím rady.
Minulý týden se opět roztrhl pytel se spamem, a výhru za nejmysterióznější spam získává:
Subject: VSE na pokupku pingvinov
Kdo mi vysvětlí význam celého mailu, má u mne malou kofolu nebo lízátko (osobně k vyzvednutí v Brně).
Malý, nenápadný, ale velmi šikovný element, to je <guid>. Je proto s podivem, že ho spousta webmasterů ignoruje.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Otázka:Po instalaci Google Earth na Linux (prý je nativní, nikoliv port přes Wine) mám moc malé fonty. Co s tím?
OpenAds (původně phpMyAds a phpPgAds) je software pro správu reklamních bannerů. Nenašel jsem k němu lepší a volnou alternativu (pomiňme řešení "všechno si napíšu sám") a tak jsem se ho nasadil.
Do dokonalosti má sice daleko, k použitelnosti u mne však stačilo pár patchů.
Co jsme dostali toastovač a začali toustovat chleba se vším možným, vrtalo mi hlavou, jestli je v toastovém chlebu vždycky sudý počet plátků.
Slezli jsme ze stromů, odladili nové verze handlerů po mod_python+Apache2 a nadešel okamžik Ó.
Upgrade na Apache 2.2 prošel v pohodě - poznáte v grafu, kdy se to stalo?
,
Tak se mi zase po..al notebook. Letos už druhý, naštěstí tehnle je ještě v záruce.
Nepokazil se celý počítač, ale jenom disk hlásí vadné sektory, bohužel přímo v žurnálu od ext3, takže počítač nechce startovat.
Otázka: Dá se připojit 2.5" SATA disk do "velkého počítače" jen tak, nebo je potřeba nějaká úchylná redukce?
Klávesa BackSpace ve Firefoxu od nějaké verze skákala na předchozí navštívenou stránku. Je to pohodlné, a návykové. Funguje to nejen ve Firefoxu, ale i v MSIE. Podobně v Průzkumníku na Windows a Nautilu v GNOME má Backspace podobný význam - skok do nadřízeného adresáře. Po kompletní instalaci jiného notebooku se nainstaloval nový Firefox 2.0, kde to defaultně funguje jinak.
Jak slepit několik obrázků za sebe do .GIF animace?
Jednoduše, pomůže starý dobrý ImageMagick, konkrétně příkaz convert.
Motto: "Pokud najdu plagiát svojí práce, někdo si myslí, že to dělám dobře..."
Dlouho jsem se UTF-8 dokázal na svém domácím počítači vyhýbat, ale nakonec to potkalo i mne a po instalaci WordPressu jsem zjistil, že se bez možnosti editovat UTF-8 soubory neobejdu. Jak na to bez přeinstalace systému do UTF-8?
Vim naštěstí pro podobné nešťastníky jako jsem já poskytuje podporu. Jak editovat soubory v UTF-8 v terminálu ISO-8859-2 snadno a rychle.
Už je to delší dobu, co jsem (aspoň doufám) vyrostl z období - než používat něco ne-úplně-jasného, to si to radši naprogramuju sám... Při programování se snažím používat již hotové nástroje a knihovny, leč ne vždy lze. Co použít na fulltextové prohledávání? A navíc v Pythonu?
Aneb těžký život programátora v Pythonu, obzvláště programátora neziskových projektů...
Regulární výrazy jsem vždycky považoval za cosi "nečistého", co sice zjednoduší život (viz Perl), ale výkonově pomalé - prosté srovnávání řetězců by mělo být (intuitivně) rychlejší.