Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Malý, nenápadný, ale velmi šikovný element, to je <guid>. Je proto s podivem, že ho spousta webmasterů ignoruje.
Pokud nepíšete RSS kanály ručně (ahoj, Žirafko ), nepíšete generátor RSS kanálů ani se nechystáte RSS kanály zpracovávat, asi Vám příspěvek k ničemu nebude.
Element <guid> se může nacházet v RSS kanálu jako potomek elementu <item>
Přestože specifikace praví, že element je nepovinný, domnívám se, že je silně doporučený a zkusím jeho (ne)použití demonstrovat krátkým příkladem.
Pokud často opravuji chyby v kanálech, míra frustrace uživatele roste s počtem oprav. Je věcí dalšího výzkumu, kde přesně se nachází hranice, po které si uživatel smaže kanál z čtečky.
Pěknou ukázkou "nepoužití" elementu guid byla například oblíbená Latrína v období, když ladili automatický generátor textů - několikrát denně se měnil perex a tak pro moji čtečku byl dgx produktivnější než iDNES, iHNED a iLblog dohromady.
dtto jako nahoře, protože však feed obsahuje u položek item element guid s jedinečným identifikátorem článku. Inteligentní čtečka pak při aktualizaci pozná, že článek není nový, ale pouze opravený a uživatel se nebude divit.
Ukázka z živého feedu - nezajímavé elementy (date a category) odstraněny.
<item> <title>Expedice Sacha 2006</title> <link>http://www.cestovatel.cz/clanky/expedice-sacha-2006/</link> <guid isPermaLink="false">7571-cestovatel.cz</guid> <description><p>Po společné expedici do Mongolska za Olgojem Chorchojem v roce 2004 jsme se dohodli s Ivanem Mackerlem na cestě do severských lesů ruské tajgy, kde podle legend vyprávěných jakutskými lovci se nachází podivná obydlí – kotle z neznámého velice tvrdého načervenalého kovu.</p></description> <comments>http://www.cestovatel.cz/clanky/expedice-sacha-2006/nazory/</comments> </item>
Obsahem elementu guid je unikátní identifikátor publikovaného článku (resp.zdroje). Obvykle bývá obsahem elementu trvalý odkaz na článek, nepředpokládá se, že článek bude po publikaci měnit svoji adresu. Pokud se adresa občas mění, je možné elementu guid přidat atribut isPermaLink="false" a jako obsah elementu použít libovolný rozumný identifikátor - například interní číslo dokumentu, apod. - podobně jako to je použité v ukázce
Poznámka: pokud použijete jako obsah elementu pouze číslo, pravděpodobně na vás Feed Validator zakřičí, že nepoužíváte dostatečně unikátní hodnotu a doporučí něco, co obsahuje jméno Vašeho webu.
Pro testování feedu na obvyklé nectnosti (včetně absence tagu guid) jsem spáchal jednoduchou aplikaci: http://rss.na-mytince.cz/. Motivací pro zveřejnění byla kromě jiného také včerejší diskuse u Artura Denta.
[1] - čtečka teoreticky může za guid považovat adresu článku. Tato myšlenka však padá v okamžiku, kdy existuje web, kde je adresa všech článků stejná a mění se pouze perex.
Tiskni
Sdílej:
<id>
povinný.
Posílá hlavičku Etag: 1d23a3437ffb470b CHYBA: Špatně implementovaná hlavička Etag, feed byl znovu stažen.A přitom obě hlavičky jsou implementovány přesně podle RFC 2616. Posílané hodnoty jsou navíc v pořádku (Last-Modified odpovídá poslední změně, ETag se počítá jako hash z unikátního identifikátoru stránky a času poslední změny).
Posílá hlavičku Last-Modified: (2007, 2, 15, 10, 34, 31, 3, 46, 0) CHYBA: Špatně implementovaná hlavička Last-Modified:, feed byl znovu stažen.