Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Jak nad tím tak přemýšlím, tak poskytování OpenID je velmi podobné poskytování e-mailových schránek. Člověk si buď založí účet u někoho, nebo si zřídí svépomocí vlastní.Jenže to definitivně stírá tu jedinečnost ID. Když přejdu k jinému poskytovateli OpenID (nebo k jinému poskytovateli e-mailu), tak: a) musím nějak přenést data z jednoho účtu na druhý; b) musím dojít na místa, kde jsem svoje ID (e-mailovou adresu) zadal a zadat tam to aktuální.
Konto pro e-mail nebo Jabber je jednoúčelné, narozdíl od OpenID, které má být zcela univerzální...Boze ty jses takovej tupec. OpenID neni hnuti. OpenID je protokol ktery popisuje jak se maji weby mezi sebou domluvit. OpenID neni Microsoft Passport, tudiz neni tady zadny tlak na to aby kazdy clovek mel jedno unikatni trvale OpenID.
OpenID neni hnuti. OpenID je protokol ktery popisuje jak se maji weby mezi sebou domluvit.Už někdo zjistil, na čem se ty weby chtějí domlouvat?
ale není za pomoci hodného serveru DEF se vydávat za někoho jinéhoPodle toho, co jste psal jinde, k vydávání se za někoho jiného stačí pozměnit mu delegující stránku.
Já jsem správce delegující stránky.Takže vše, co bylo až dosud napsáno o problémech při změně poskytovatele OpenID, stačí přepsat na problémy při změně poskytovatele delegující stránky. Jednoznačným identifikátorem je delegující stránka, pokud ji musím změnit, měním identitu. Navíc delegující stránka není chráněna ani tím heslem…
Ale netusim, zda tenhle koncept jde snadno naroubovat na soucasnou SSL infrastrukturu, nebo by se tam musely pridat nejake zbytecne kroky.Nic není potřeba měnit, takhle autentizace klientským certifikátem přes HTTPS funguje už léta.
r: vypada to, ze se v tom vyznas - tak me rekni, co se stane, kdyz nekdo hackne meho poskytovatele openid (ci muj hosting, kde si to budu provozovat sam)? ziska tim pristup do vsech mych sluzeb? imo j... hm, uz se tesim az tohle zacnou pouzivat eshopy ;)jenze kdyz me (ci hostingu) nekdo hackne mailserver, tak (nemam-li tam vsechnu postu archivovanou, coz aspon ja nemam :) ) zjisti kulove, bude muset zkusit na eshopu ABC jestli tam mam acc, cili si necha poslat zapomenute heslo (pokud vubec bude schopnej zjistit na jaky mail to bylo registrovano), ale v pripade openid tam musi byt ulozene vsechny l/p udaje ke vsem pouzivanym sluzbam...
---
Ano, to je problém. Stejný, jako hacknutí jakékoliv jiné, služby považované tebou za důvěryhodnou (třeba toho poskytovatele e-mailu). Výhodou OpenID je to, že je otevřené a můžeš si implementovat vlastní způsob zabezpečení - mimo klasické jméno a heslo, třeba autorizaci přes SMS, One Time Password a další. Fantazii si meze nekladou.
Tiskni
Sdílej: