Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Řešení se jmenuje x2x.
ssh -X cilovy-pocitac.com x2x -west -to :0 &
Program x2x na okraji obrazovky vytvoří malé neviditelné okno a veškeré události z tohoto okna posílá na vzdálený displej. V praxi to vypadá tak, že přejedu přes západní (levou) hranu "nativního" displeje myší a kurzor se mi zobrazí na vzdáleném displeji. Všechny události z myši a klávesnice se potom tlačí do vzdáleného displeje a pro ovládání obou počítačů mi stačí jedna klávesnice a myš.
Programy na lokálním počítači dále běží a zobrazují se na lokálním počítači, programy na vzdáleném počítači běží a zobrazují se na vzdáleném počítači. Všechny aplikace běží dále i po rozpojení x2x.
Podobnou službu může poskytnout také projekt DMX (Distributed Multihead X) - až seženu větší množství monitorů a stojanů pod ně, tak si zkusím sestavit virtuální obrazovku 3x3 pomocí DMX.
Pro připojení na Windows je možné použít x2vnc, cílová stanice je potom stroj s VNC serverem.
Viz též: Share mouse and keyboard using x2x and ssh
Update: v diskusi pod článkem se objevil tip na projekt Synergy, zatím jsem ho nezkoušel.
Tiskni
Sdílej: