Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Řešení se jmenuje x2x.
ssh -X cilovy-pocitac.com x2x -west -to :0 &
Program x2x na okraji obrazovky vytvoří malé neviditelné okno a veškeré události z tohoto okna posílá na vzdálený displej. V praxi to vypadá tak, že přejedu přes západní (levou) hranu "nativního" displeje myší a kurzor se mi zobrazí na vzdáleném displeji. Všechny události z myši a klávesnice se potom tlačí do vzdáleného displeje a pro ovládání obou počítačů mi stačí jedna klávesnice a myš.
Programy na lokálním počítači dále běží a zobrazují se na lokálním počítači, programy na vzdáleném počítači běží a zobrazují se na vzdáleném počítači. Všechny aplikace běží dále i po rozpojení x2x.
Podobnou službu může poskytnout také projekt DMX (Distributed Multihead X) - až seženu větší množství monitorů a stojanů pod ně, tak si zkusím sestavit virtuální obrazovku 3x3 pomocí DMX.
Pro připojení na Windows je možné použít x2vnc, cílová stanice je potom stroj s VNC serverem.
Viz též: Share mouse and keyboard using x2x and ssh
Update: v diskusi pod článkem se objevil tip na projekt Synergy, zatím jsem ho nezkoušel.
Tiskni
Sdílej: