Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
S.M.A.R.T. je mocná technologie, která umožňuje zjišťovat informace o stavu pevných disků. Hlídá teplotu disků, dobu běhu, milión dalších věcí a umožňuje provádět i testy disků.
$ python -c "from operator import div; print 1/reduce(div,map(float,open('/proc/uptime').read().split()))*100" 81.5713256172
Výše uvený skoro shellový skript počítá poměr idle-time vs up-time, tedy kolik času se počítač nudí od svého spuštění.
Pro komunikaci mezi dvěma procesy je možné (kromě opravdové IPC) použít i sockety. V 1999 jsem s údivem zjistil, že TCP spojení má řádově větší režii než unixové sockety - pokud se dobře pamatuju tak v roce 1999 byl rozdíl i 100 milisekund. Protože opět potřebuju přehazovat data mezi dvěma procesy, zkusil jsem si změřit, jak jsou na tom počítače dneska.
Milá Sally,
ve škole jsem vžycky dával pozor, ale teď se mi stalo něco, s čím si nevím rady.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Otázka:Po instalaci Google Earth na Linux (prý je nativní, nikoliv port přes Wine) mám moc malé fonty. Co s tím?
Tak se mi zase po..al notebook. Letos už druhý, naštěstí tehnle je ještě v záruce.
Nepokazil se celý počítač, ale jenom disk hlásí vadné sektory, bohužel přímo v žurnálu od ext3, takže počítač nechce startovat.
Otázka: Dá se připojit 2.5" SATA disk do "velkého počítače" jen tak, nebo je potřeba nějaká úchylná redukce?
Klávesa BackSpace ve Firefoxu od nějaké verze skákala na předchozí navštívenou stránku. Je to pohodlné, a návykové. Funguje to nejen ve Firefoxu, ale i v MSIE. Podobně v Průzkumníku na Windows a Nautilu v GNOME má Backspace podobný význam - skok do nadřízeného adresáře. Po kompletní instalaci jiného notebooku se nainstaloval nový Firefox 2.0, kde to defaultně funguje jinak.
Jak slepit několik obrázků za sebe do .GIF animace?
Jednoduše, pomůže starý dobrý ImageMagick, konkrétně příkaz convert.
Dlouho jsem se UTF-8 dokázal na svém domácím počítači vyhýbat, ale nakonec to potkalo i mne a po instalaci WordPressu jsem zjistil, že se bez možnosti editovat UTF-8 soubory neobejdu. Jak na to bez přeinstalace systému do UTF-8?
Vim naštěstí pro podobné nešťastníky jako jsem já poskytuje podporu. Jak editovat soubory v UTF-8 v terminálu ISO-8859-2 snadno a rychle.