Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Pro komunikaci mezi dvěma procesy je možné (kromě opravdové IPC) použít i sockety. V 1999 jsem s údivem zjistil, že TCP spojení má řádově větší režii než unixové sockety - pokud se dobře pamatuju tak v roce 1999 byl rozdíl i 100 milisekund. Protože opět potřebuju přehazovat data mezi dvěma procesy, zkusil jsem si změřit, jak jsou na tom počítače dneska.
S oblibou používám Webware for Python, který pro komunikaci mezi webovým serverem a aplikačním serverm používá standardně TCP socket. Nastal čas, kdy v serveru něco drhne a protože náhrada TCP socketu za UNIXový je poměrně jednoduchá, zkusil jsem si porovnat, jestli se mi investovaný čas někde vrátí a jestli vůbec nějaký čas ušetřím.
Testovací úkoly jsou: navázat spojení na socket a poslat do něho data (1MB). Testoval jsem UNIX socket a TCP socket na 127.0.0.1
U dnešních počítačů s dnešními jádry se už takovými blbostmi nemá cenu zabývat .
V roce 1999 byl však rozdíl až 100ms, což už běžný uživatel na interaktivitě programu poznal. V mezičase se asi zlepšily jaderné algoritmy a také výkon procesorů.
socket_speeds.txt - měřicí program, pro data jsem použil aritmetický průměr ze 100 měření.
Disclaimer: Cílem nebylo přesně změřit hodnoty propustnosti/latence obou typů socketů, ale pouze zjistit, jestli nahrazením TCP socketu UNIXovým ušetřím nějaký user time. Použitá metoda je hrubě nevědecká a není ani přesná, pro orientaci mi však stačí.
Disclaimer 2: Dočetli jste zápisek v kategorii Externí paměť. Tato kategorie slouží jako sklad pro to, co si chci někam napsat a zatím nemám kam. Pokud tady není myšlenka, je to v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
Přestože se Unix sockety nevyplatí, X nebo MySQL je stále používají. Proč?Příspěvek i komentáře jsou, jestli se nepletu, o Linuxu, ale MySQL nebo X běží i na jiných platformách (např. právě *BSD). Tam může být rozdíl ve výkonu znatelnější.
Přestože se Unix sockety nevyplatí, X nebo MySQL je stále používají. Proč?Me jako hlavni vyhoda UNIX socketu prijde, ze mohu pouzit unixova prava pro rizeni pristupu a nemusim se o opravneni starat v programu.