MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Při vší úctě: "A kdo je skutečně potřeboval?"
V domě je člověk, který má zakoupené w98, k min nějaký soft. PC je v pořádku a bez virů a jde vidět že mu to stačí a nic víc nepotřebuje.
Potom je tu druhý, který mi nadával, když jsem mu měl přeinstalovat jeho kradené XP na totálně zavirovaném stroji, který mu (taky levněji) někdo složil a nadával na tvůrce všech virů (no on vlastně nadával na všechny), přirovnával PC k TV, kterou taky přece stačí jen zapnout tak proč by on měl něco umět.
Kdo myslíte, že si toho svého PC víc váží?
... taky ji kradu...Já ne, já si dělám kopii pro vlastní potřebu. Postižitelný je ten kdo ji nabízí ke stažení
Opravdu? Není to náhodou tím, že ti BFU vznikají PRÁVĚ na windech? Osobně si myslím, že linux je velmi vhodný pro začátečníka, protože s ním má šanci se naučit jak věci fungují pod kapotou GUI.
Sám jsem začínal na osmibytech. A tam člověk už něco vědět i když si chtěl jen zahrát.
Promiň, věcná poznámka .. to byly osmibity. A taky jsem začínal na Spectru ZX 81.
Na klasicky demagogický kecy od Linuksáckejch maniaků o Photoshopu a MS Officu už raději reagovat nebudu.A co kdyby jste tady nereagoval už nikdy na nic? Nepřemýšlel jste o tom? Děkuji předem za to, že nebudete na tento příspěvek reagovat.
Když si je někdo stáhne a učí se na nich je jedině dobře pro autora a uživatele. To, že si musí stáhnout crack, aby se mohl něco naučit je mi jedno a pokud by to autorům nějak zásadně vadilo, situace by asi byla o poznání jiná.Autor to většinou ví a nabídne studentům odpovídající licenci. Pokud to neudělá, nedává to automaticky právo daný software nelegálně používat, jak se studenti techniky většinou zcela mylně domnívají.
Jestli se spokojíš se sortimentem profesionálního softwareu, se kterým se naučíš pracovat díky vstřícnosti škole a další tě nezajímá, protože by si se musela dopustit hrůzostrašného přečinu, tak tě lituji a přeju ti hodně úspěchů v prezentaci znalostí při hledání zaměstnání.No vidíš to - napřed brečíš, že jsi (byl?) studentská socka, která si stejně ilegálně využívaným CADem nevydělává, ale pak napíšeš, že daný uwarezený software má zásadní vliv na tvoje budoucí zaměstnání. Tak pokud má pro tebe takovou hodnotu, tak si kup/sežeň ze školy studentskou licenci, ne? A FYI: Dobrou práci mám, její součástí je mimo jiné práce s MSSQL. Já jsem se učila ve škole na Oraclu a můj zaměstnavatel s tím sebemenší problém neměl. Divné, co?
Komerční software tipu, SolidEdge, Catia, MathCad, ProEngineer, I-Deas..., pro obyčejného školáka bude. Sice si musí stáhnout crack, ale bude fungovat a firmy nebudou chodit po kolejích a bytech a peskovat jestli to máš zaplacené nebo ne.S tím musím chtě nechtě souhlasit. Doma mi to nikdo hledat nebude, naučím se s tím dělat a pak můžu pracovat ve firmě, která tyto produkty používá. Avšak tyto firmy již nemají potřebu tyto "velké" softvéry krást a kopírovat.
Tiskni
Sdílej: