Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Při vší úctě: "A kdo je skutečně potřeboval?"
V domě je člověk, který má zakoupené w98, k min nějaký soft. PC je v pořádku a bez virů a jde vidět že mu to stačí a nic víc nepotřebuje.
Potom je tu druhý, který mi nadával, když jsem mu měl přeinstalovat jeho kradené XP na totálně zavirovaném stroji, který mu (taky levněji) někdo složil a nadával na tvůrce všech virů (no on vlastně nadával na všechny), přirovnával PC k TV, kterou taky přece stačí jen zapnout tak proč by on měl něco umět.
Kdo myslíte, že si toho svého PC víc váží?
... taky ji kradu...Já ne, já si dělám kopii pro vlastní potřebu. Postižitelný je ten kdo ji nabízí ke stažení
Opravdu? Není to náhodou tím, že ti BFU vznikají PRÁVĚ na windech? Osobně si myslím, že linux je velmi vhodný pro začátečníka, protože s ním má šanci se naučit jak věci fungují pod kapotou GUI.
Sám jsem začínal na osmibytech. A tam člověk už něco vědět i když si chtěl jen zahrát.
Promiň, věcná poznámka .. to byly osmibity. A taky jsem začínal na Spectru ZX 81.
Na klasicky demagogický kecy od Linuksáckejch maniaků o Photoshopu a MS Officu už raději reagovat nebudu.A co kdyby jste tady nereagoval už nikdy na nic? Nepřemýšlel jste o tom? Děkuji předem za to, že nebudete na tento příspěvek reagovat.
Když si je někdo stáhne a učí se na nich je jedině dobře pro autora a uživatele. To, že si musí stáhnout crack, aby se mohl něco naučit je mi jedno a pokud by to autorům nějak zásadně vadilo, situace by asi byla o poznání jiná.Autor to většinou ví a nabídne studentům odpovídající licenci. Pokud to neudělá, nedává to automaticky právo daný software nelegálně používat, jak se studenti techniky většinou zcela mylně domnívají.
Jestli se spokojíš se sortimentem profesionálního softwareu, se kterým se naučíš pracovat díky vstřícnosti škole a další tě nezajímá, protože by si se musela dopustit hrůzostrašného přečinu, tak tě lituji a přeju ti hodně úspěchů v prezentaci znalostí při hledání zaměstnání.No vidíš to - napřed brečíš, že jsi (byl?) studentská socka, která si stejně ilegálně využívaným CADem nevydělává, ale pak napíšeš, že daný uwarezený software má zásadní vliv na tvoje budoucí zaměstnání. Tak pokud má pro tebe takovou hodnotu, tak si kup/sežeň ze školy studentskou licenci, ne? A FYI: Dobrou práci mám, její součástí je mimo jiné práce s MSSQL. Já jsem se učila ve škole na Oraclu a můj zaměstnavatel s tím sebemenší problém neměl. Divné, co?
Komerční software tipu, SolidEdge, Catia, MathCad, ProEngineer, I-Deas..., pro obyčejného školáka bude. Sice si musí stáhnout crack, ale bude fungovat a firmy nebudou chodit po kolejích a bytech a peskovat jestli to máš zaplacené nebo ne.S tím musím chtě nechtě souhlasit. Doma mi to nikdo hledat nebude, naučím se s tím dělat a pak můžu pracovat ve firmě, která tyto produkty používá. Avšak tyto firmy již nemají potřebu tyto "velké" softvéry krást a kopírovat.
Tiskni
Sdílej: