Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nedavno jsem rozbaloval velke mnozstvi archivu (jednalo se o cca 100 MB party). Pres graficke rozhrani (ubuntu/gnome) to byla "zabava" na desitky minut, nehlede na to, ze by to pri paraelnim rozbalovani vyrazne zpomalilo pocitac. Rozhodl jsem se proto vytvorit jednoduchy skript na automaticke rozbaleni.
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | while read F; do unrar e "$F" done
#!/bin/bash find . -iname '*.part1.rar' | sort | while read F; do unrar e -o- "$F" doneSkript prochazi postupne slozku a hleda soubory s nazvem "*part1.rar", posila je utilite unrar, ktera je postupne rozbaluje.
Tiskni
Sdílej:
++
(Ani snad nemusí jít o 1. část.)
To "rozbalit sem" jsem delal puvodne, ale pri vetsim mnozstvi cca 300 ks by to byla prace na dlouho a navic by paraelni rozbalovani zpomalilo pc (vyzkouseno).
unrar x *.part1.rar
?
Skript je to jednoduchy, ale v pripade ze by adresarova struktura byla slozitejsi tak ten find by byl potreba. Navic s bashem zacinam tak jsem si cykly chtel otestovat otestovat na necem jednodusim.
Tak jsem koukal na parametry unrar-u a je tam i "r Recurse subdirectories" akorat mi neni jasne kam to pak rozbali jestli do tech podadresaru nebo do slozky kde je unrar spusten?
find -iname '*.part1.rar' -exec unrar e \{\}\;
je to urcite uspornejsi reseni, ale s mymi znalostmi me to nenapadlo. jinak nedokazi si treba predstavit jak potom do takovehoto prikazu zapudovat osetreni chyb typu: soubor existuje, pristup odepren ap.