Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »wget -r -l inf -nc -e robots=off --reject=jpg,JPG,zip,ZIP,rar,RAR,gif,GIF,bmp,BMP,avi,AVI,mpg,MPG --wait=5 --include-directories=autor,kniha,serie,povidka www.legie.info
2. Problem nastal co s takto stazenymi daty. Pri pohledu do zdrojoveho kodu html souboru jsem zjistil, ze mnou obsahujici anotaci ke knize tvori jen cast souboru a ostatni je nepotrebny balast.
Zjednoduseny priklad:
. . . . -----pocatecni radek ohranicujici blok----- vlastni blok textu -----koncovy radek ohranicujici blok----- . . . .2.1 Silena i kdyz castecne fungujici varianta:
find . -iname '*' -type f | while read soub do a=`cat $soub | grep -n anotace | sed s#[^0-9][0-9]*##g | tail` b=`cat $soub | wc -l` d=$( expr $b-$a) e=`$soub | tail --lines=$d` f=`$soub | tail --lines=$d | grep -n 'Texy2' | sed s#[^0-9][0-9]*##g | tail` cat $soub | tail --lines=$d | head --lines=$(($f-1)) doneStrucne reseno pomoci grepu a tail/head jsem urcil cislo radku kde zacina/konci preparovany text a nasledne pomoci head/tail vypsal dany blok textu. fungovalo to jen castecne a hazelo to spoustu chyb, ale vysledek nejaky vznikl. 2.2 Konecna varianta neni mym dilem, jen jsem drobne upravil kod do cyklu.
#!/bin/bash find ./anotace_test -iname '*' -type f | while read file; do text="$(cat ${file} |sed -n '/anotace/,/Texy2/p'|head -n -2|tail -n +2)" if [ -n "${text}" ];then echo --------------------zacatek-------------------- echo "${text}" echo --------------------konec-------------------- fi done exit 0Co tedy vlastne skript dela? Find rekurzivne prohledava slozku ./anotace_test nehledi na velikost pismen a testuje zdali se jedna o soubor. Ten pak nasledne vypise a predhodi cyklu, ktery ho dale zpracuje. V cyklu je nejdulezitejsi sed, ktery vytahne text mezi radky obsahujici "anotace" a "Texy2". Zaverem bych chtel rict, ze na sobe cim dal tim casteji pozoruji tvoreni pekne neprehledneho a zpraseneho kodu.
Tiskni
Sdílej:
Jasny taky jsem si rikal, ale kdyz ja jsem takovy bordelar a nekam jsem ty nove (pro me) poznatky potreboval umistit.
Na poznámky se mi osvědčil basket. Sedí v liště a je vždy při ruce.
Ja pouzvam tomboy, ale problem je v tom, ze pomerne casto zapomenu kam jsem to dal pripadne jako se mi to stalo pri prechodu z mandrivy na ubuntu to omylem smazu
jj mas pravdu. jinak rozhrani mi nepripadne moc intuitivni a zalozku koncepty dotedka hledam
Dekuji za podporu. Nejak jsem potreboval ty "moje" pokroky prezentovat, zaznamenat. Ono me to publikovaci nadseni urcite prejde.
Pomoci sedu mi to funguje, tak nejaky specialni soft nebo perl neresim