Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »wget -r -l inf -nc -e robots=off --reject=jpg,JPG,zip,ZIP,rar,RAR,gif,GIF,bmp,BMP,avi,AVI,mpg,MPG --wait=5 --include-directories=autor,kniha,serie,povidka www.legie.info
2. Problem nastal co s takto stazenymi daty. Pri pohledu do zdrojoveho kodu html souboru jsem zjistil, ze mnou obsahujici anotaci ke knize tvori jen cast souboru a ostatni je nepotrebny balast.
Zjednoduseny priklad:
. . . . -----pocatecni radek ohranicujici blok----- vlastni blok textu -----koncovy radek ohranicujici blok----- . . . .2.1 Silena i kdyz castecne fungujici varianta:
find . -iname '*' -type f | while read soub do a=`cat $soub | grep -n anotace | sed s#[^0-9][0-9]*##g | tail` b=`cat $soub | wc -l` d=$( expr $b-$a) e=`$soub | tail --lines=$d` f=`$soub | tail --lines=$d | grep -n 'Texy2' | sed s#[^0-9][0-9]*##g | tail` cat $soub | tail --lines=$d | head --lines=$(($f-1)) doneStrucne reseno pomoci grepu a tail/head jsem urcil cislo radku kde zacina/konci preparovany text a nasledne pomoci head/tail vypsal dany blok textu. fungovalo to jen castecne a hazelo to spoustu chyb, ale vysledek nejaky vznikl. 2.2 Konecna varianta neni mym dilem, jen jsem drobne upravil kod do cyklu.
#!/bin/bash find ./anotace_test -iname '*' -type f | while read file; do text="$(cat ${file} |sed -n '/anotace/,/Texy2/p'|head -n -2|tail -n +2)" if [ -n "${text}" ];then echo --------------------zacatek-------------------- echo "${text}" echo --------------------konec-------------------- fi done exit 0Co tedy vlastne skript dela? Find rekurzivne prohledava slozku ./anotace_test nehledi na velikost pismen a testuje zdali se jedna o soubor. Ten pak nasledne vypise a predhodi cyklu, ktery ho dale zpracuje. V cyklu je nejdulezitejsi sed, ktery vytahne text mezi radky obsahujici "anotace" a "Texy2". Zaverem bych chtel rict, ze na sobe cim dal tim casteji pozoruji tvoreni pekne neprehledneho a zpraseneho kodu.
Tiskni
Sdílej:
Jasny taky jsem si rikal, ale kdyz ja jsem takovy bordelar a nekam jsem ty nove (pro me) poznatky potreboval umistit.
Na poznámky se mi osvědčil basket. Sedí v liště a je vždy při ruce.
Ja pouzvam tomboy, ale problem je v tom, ze pomerne casto zapomenu kam jsem to dal pripadne jako se mi to stalo pri prechodu z mandrivy na ubuntu to omylem smazu
jj mas pravdu. jinak rozhrani mi nepripadne moc intuitivni a zalozku koncepty dotedka hledam
Dekuji za podporu. Nejak jsem potreboval ty "moje" pokroky prezentovat, zaznamenat. Ono me to publikovaci nadseni urcite prejde.
Pomoci sedu mi to funguje, tak nejaky specialni soft nebo perl neresim