Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Když jsem začínal s Linuxem zvolil jsem Ubuntu 7.10. Pln nadšení jsem se rozhodl vyzkoušet nějaké efekty ala Compiz. Po čase jsem si všimnul, že v náhodných intervalech dochází k problikávaní displeje. Po zakázání proprietálních ovladačů grafické karty to přestalo. Na fórech se mi to nepodařilo vyřešit a ani přechod na Ubuntu 8.04 nepomohl.
Nakonec jsem utekl k Mandrivě 2008 a efekty jsem neměl zapnuté. Po přechodu na KDE4 začali problémy s problikáváním znovu. Už jsem myslel, že mi z toho hrábne, protože snad není možné aby takovýto bug vydržel dva roky napříč distribucemi a ovladači gk.
Nakonec mi docvaklo, že chyba bude určitě v ovladačích gk přesneji řečeno v nastavení režimů gk
GK: nVidia 7600 Go 256 MB RAM
Celý problém spočíval v dynamickém přepínání "Performance Levels" - v terminálu stačí zadat $nvidia-settings a proklikat se k tomuto "nastavení", které však nejde v grafickém režimu změnit
Řešení je poměrne jednoduché. Stačí přidat/změnit sekci "Device" v souboru /etc/X11/xorg.conf na:
Section "Device" Identifier "Default Device" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "True" Option "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x3322; PowerMizerDefaultAC=0x1" EndSection
Takto upravená sekce "Device" nastaví při napájení ze sítě maximalní výkon grafické karty a při běhu na baterii zvolí režim dynamický (NB přenáším mezi prací a bytem tak mi občasné probliknutí při běhu na baterku moc nevadí).
Inspiraci jsem našel např. zde:http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1128260.html
Proč jsem měl potřebu řešení pro někoho (ne pro mě) triviálního problému dávat na blog? Důvodů je několik:
1. Abych to měl na očích až to příště budu řešit
2. Kvuli takovéto trivialitě jsem odešel od Ubuntu, protože jsem si myslel, že problém je v distribuci
3. Nechci se dotknout lidí co mi na fórech radili (neměli dostatek informací a asi jsem se zmateně vyjadřoval), ale za cca dva roky používání linuxu mi nikdo nebyl schopen poradit jak to vyřešit. Minulý měsíc jsem to ukazoval dvěma lidem co Ubuntu používají a kteří jsou na tom se znalostmi o linuxu a hardwaru o několik řádů výš než já a nikoho z nich to řešení nenapadlo.
Tiskni
Sdílej:
Už to neřeším a KDE4 nepoužívám
Nechci se dotknout lidí co mi na fórech radili (neměli dostatek informací a asi jsem se zmateně vyjadřoval), ale za cca dva roky používání linuxu mi nikdo nebyl schopen poradit jak to vyřešit. Minulý měsíc jsem to ukazoval dvěma lidem co Ubuntu používají a kteří jsou na tom se znalostmi o linuxu a hardwaru o několik řádů výš než já a nikoho z nich to řešení nenapadlo.Ono se není čemu divit, protože používáte uzavřený ovladač do kterého krom samotných vývojářů nevidí. Jednoduchá rada: používejte otevřené ovladače.
Ono to take cele vzniklo mou neznalosti v te dobe. Jinak svobodne ovladace udesne pomalu zobrazovali nahledy fotek generovane js lightbox viz http://sikovnerucicky.wz.cz/index2.php?page=jaro2
Trochu me taky zarazilo, ze se s timto probleme nikdo nestekal
Ale setkal, ale dělalo to jen někdy, restart většinou pomohl a nikdy jsem nezjistil čím to bylo. Zas tolik mě to netrápilo a už dlouhou dobu se to nestalo. Takže k hledání řešení jsem se už nedostal.