Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Když jsem začínal s Linuxem zvolil jsem Ubuntu 7.10. Pln nadšení jsem se rozhodl vyzkoušet nějaké efekty ala Compiz. Po čase jsem si všimnul, že v náhodných intervalech dochází k problikávaní displeje. Po zakázání proprietálních ovladačů grafické karty to přestalo. Na fórech se mi to nepodařilo vyřešit a ani přechod na Ubuntu 8.04 nepomohl.
Nakonec jsem utekl k Mandrivě 2008 a efekty jsem neměl zapnuté. Po přechodu na KDE4 začali problémy s problikáváním znovu. Už jsem myslel, že mi z toho hrábne, protože snad není možné aby takovýto bug vydržel dva roky napříč distribucemi a ovladači gk.
Nakonec mi docvaklo, že chyba bude určitě v ovladačích gk přesneji řečeno v nastavení režimů gk
GK: nVidia 7600 Go 256 MB RAM
Celý problém spočíval v dynamickém přepínání "Performance Levels" - v terminálu stačí zadat $nvidia-settings a proklikat se k tomuto "nastavení", které však nejde v grafickém režimu změnit
Řešení je poměrne jednoduché. Stačí přidat/změnit sekci "Device" v souboru /etc/X11/xorg.conf na:
Section "Device" Identifier "Default Device" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "True" Option "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x3322; PowerMizerDefaultAC=0x1" EndSection
Takto upravená sekce "Device" nastaví při napájení ze sítě maximalní výkon grafické karty a při běhu na baterii zvolí režim dynamický (NB přenáším mezi prací a bytem tak mi občasné probliknutí při běhu na baterku moc nevadí).
Inspiraci jsem našel např. zde:http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1128260.html
Proč jsem měl potřebu řešení pro někoho (ne pro mě) triviálního problému dávat na blog? Důvodů je několik:
1. Abych to měl na očích až to příště budu řešit
2. Kvuli takovéto trivialitě jsem odešel od Ubuntu, protože jsem si myslel, že problém je v distribuci
3. Nechci se dotknout lidí co mi na fórech radili (neměli dostatek informací a asi jsem se zmateně vyjadřoval), ale za cca dva roky používání linuxu mi nikdo nebyl schopen poradit jak to vyřešit. Minulý měsíc jsem to ukazoval dvěma lidem co Ubuntu používají a kteří jsou na tom se znalostmi o linuxu a hardwaru o několik řádů výš než já a nikoho z nich to řešení nenapadlo.
Tiskni
Sdílej:
Už to neřeším a KDE4 nepoužívám
Nechci se dotknout lidí co mi na fórech radili (neměli dostatek informací a asi jsem se zmateně vyjadřoval), ale za cca dva roky používání linuxu mi nikdo nebyl schopen poradit jak to vyřešit. Minulý měsíc jsem to ukazoval dvěma lidem co Ubuntu používají a kteří jsou na tom se znalostmi o linuxu a hardwaru o několik řádů výš než já a nikoho z nich to řešení nenapadlo.Ono se není čemu divit, protože používáte uzavřený ovladač do kterého krom samotných vývojářů nevidí. Jednoduchá rada: používejte otevřené ovladače.
Ono to take cele vzniklo mou neznalosti v te dobe. Jinak svobodne ovladace udesne pomalu zobrazovali nahledy fotek generovane js lightbox viz http://sikovnerucicky.wz.cz/index2.php?page=jaro2
Trochu me taky zarazilo, ze se s timto probleme nikdo nestekal
Ale setkal, ale dělalo to jen někdy, restart většinou pomohl a nikdy jsem nezjistil čím to bylo. Zas tolik mě to netrápilo a už dlouhou dobu se to nestalo. Takže k hledání řešení jsem se už nedostal.