abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (27%)
    Celkem 136 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník

    Opatrnost se vyplácí

    14.9.2007 15:11 | Přečteno: 1346× | GNU/Linux | poslední úprava: 14.9.2007 16:17

    RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby, než selhání disku.

    Nedávno jsem se kvůli jednomu incidentu začal obávat, že se můj disk se spoustou nezazálohovaných dat připravuje na cestu do věčných lovišť. Nakoupil jsem tedy dva stejně velké disky, připojil je přes PCI SATA řadič s čipsetem SiI 3114, rozdělil je a vytvořil na nich sw raid 1. Data jsem na toto pole úspěšně zálohoval.

    K očekávanému kolapsu původního disku nedošlo, obavy o jeho ztrátu se rozplynuly, a tak jsem začal přemýšlet, co s tím vším místem navíc. Prozatím jsem se rozhodl na něm ponechat zálohy všeho, co jsem umístil do raidu. Velmi moudrá volba.

    Za pár týdnů jsem zjistil, že md5 součty souborů nějak nesouhlasí s původními zálohami. Větší soubory na raidu měly odlišné součty. Poruchu některého z disků jsem rychle vyloučil, operace v rámci každého z disků byly prováděny v přádku. Problém nastával pouze při operacích nad raidem. Šestiportový (4 int., 2 ext.) PCI SATA řadič to prostě nějak nezvládal, ačkoliv jsem obsadil pouze dva porty.

    Problém jsem vyřešil přehozením jednoho z disků na jiný řadič, ale data na raidu již byla plná drobných chyb. Při opakovaném čtení stejného souboru jsem dostával různé výsledky (podle toho, ze kterého disku se ten či onen fragment souboru četl). Naštěstí jsem reálně přišel jen o naprosté minimum dat, neboť jsem měl zálohy skoro všeho na původním disku. Moje přehnaná opatrnost se vyplatila.

    Když zvážím, co všechno se mohlo stát, kdybych si toho nevšiml, běhá mi mráz po zádech. Když selže disk nebo souborový systém, tak si toho člověk velmi rychle všimne, ale drobných chyb při čtení a zápisu ne, alespoň ne hned. A až si toho konečně všimne, chvíli trvá, než objeví pravou příčinu. Já jsem podezříval jednu paměťovou kartu, že přestává fungovat a vrací mi porušené fotky, zatímco celou dobu byl příčinou raid, na který jsem je ukládal.

    Bral jsem v úvahu lecos - kolaps jednoho z disků nebo souborového systému, omylem puštěné "rm -rf /" (chattr +i je neocenitelným pomocníkem), ale něco takového tedy ne. Až do této chvíle. Od teď budu md5sum používat mnohem častěji...

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.9.2007 15:14 outsider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Napisete, co to bylo za radic, abychom se mu mohli zdaleka vyhnout?
    Shadow avatar 14.9.2007 15:24 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    ST-Lab A-213
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 16:16 Creckx | skóre: 23 | blog: cxblog | Lanškroun
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Před týdnem jsem objednával SATA řadič a novej disk. Přemýšlel jsem nad Kouwellem a tím ST-Lab. Nakonec jsem vzal Kouwell, i když má o dva porty míň, právě z důvodu, že mi ST-Lab příjde mnohem podezdřelejší. Až na problém s nabootěním. který jsem po pár minutách vyřešil, je vše ok.
    Můj blog Pokud máte taky blog, můžeme vyměnit odkazy :)
    Shadow avatar 14.9.2007 16:26 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Máte štěstí. Já ten svůj kupoval na rychlo, když jsem přišel o svůj hlavní stroj a potřeboval jsem přistupovat k datům ze SATA disku na náhradním stroji, který je starý a nemá žádný SATA řadič. Když nouze pominula, řekl jsem si, že bych ho mohl využít pro nový raid. Měl jsem poslechnout instinkt a dát každý z disků na jiný řadič, pak bych měl alespoň šanci, že v případě podobného problému bude alespoň jedna záloha konzistentní.

    V tomto případě by se ovšem chyba neprojevila vůbec. Po tom, co jsem jeden disk přehodil na jiný řadič už k problémům s konzistencí nedochází. Ale i tak asi velmi brzy investuji do jiného řadiče. Ideální by byl nějaký PCI-E se 4 interními porty, ale v nabídkách jsem něco takového ještě neobjevil. Jdu hledat dál.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    15.9.2007 14:55 Deleted [8409] | skóre: 14 | blog: darkblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Nechcete to zkusit reklamovat a pak nám sdělit výsledky? Vím že ten řadič stojí pár korun, ale i tak:)
    Shadow avatar 15.9.2007 19:14 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Až nějak rozumně vyřeším zálohy, zkusím to ještě pořádně otestovat, abych vyloučil, že je chyba někde jinde. Pak uvidím, co s tím dál. I když, jak jsem tak dnes předběžně hovořil se servisem, bude to asi boj. Problém se vyskytuje v rámci Linuxu, ovšem ten ST-LAB nepodporuje, alespoň ne v rámci této karty.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    Michal Fecko avatar 14.9.2007 16:02 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Mam skusenosti s PCI SATA RADICmi vcelku dobre (aj s rovnakym typom - ale nie na pod sw raidom iba klasika 2 disky - system a backup), snad len doplnim ze 4 zariadenia sa na PCI SATA radic, aj ked ma 4 porty, nie vzdy daju dat (2xinterny, 2xexterny port) ale stale len 2 (bud 2 interne, alebo 2 externe, alebo kombinovane po jednom z interneho alebo externeho).
    Shadow avatar 14.9.2007 16:17 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Teď jsem si uvědomil - zrovna tenhle řadič má 6 portů, 4 interní, 2 externí. Článek jsem opravil.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    Shadow avatar 14.9.2007 16:29 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Dlužno dodat, že problém se objevoval pouze na raidu. Když jsem zkoušel číst a zapisovat na disky jednotlivě, k žádným problémům s konzistencí nedocházelo. Teď to asi vyřeším tak, že raid zruším úplně a data budu zrcadlit cronem prostřednictvím rsync jednou denně. To vyřeší i další potenciální problém - kolaps filesystému.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 16:43 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    data budu zrcadlit cronem prostřednictvím rsync jednou denně.
    takže v podstatě zase online zálohování... To není šťastná volba :-)
    Shadow avatar 14.9.2007 17:16 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Jsem otevřený jakýmkoliv lepším řešením.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 17:23 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    No na páskovou mechaniku tě asi neukecám... :-) Takže doporučuju alespoň důležité věci (/etc/, /home/, /srv/) projet tarem, bzipem, gnupg, zkopírovat na jiný stroj pod názvem mantisha.m4r3k.org-17:23-20070914.tar.bz2.gpg (to je jen příklad, tak to pojmenovávám já :-) ) No a jednou za čas buďto povymazávat staré, nebo povypalovat. (Já vypaluju.)
    Shadow avatar 14.9.2007 17:36 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    S tím jiným strojem to bude problém, ale jinak díky za tip. Zkusím nějaké podobné řešení.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 18:25 Creckx | skóre: 23 | blog: cxblog | Lanškroun
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Já mám krom desktopu a notebooku ještě jeden stroj (P3 1000MHz, 512MB RAM) s 2x80GB disky (system v raidu 1 home v 0) a na to zálohuju homu na desktopu, home na nb, věci klientů na serveru a tátovy věci z jeho nb. Rozhodně se taková investice vyplatí.
    Můj blog Pokud máte taky blog, můžeme vyměnit odkazy :)
    14.9.2007 19:01 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    no hlavne si to vyhral s tym casom umiestnenym pred datumom :D

    `date +'%F_%R'` je best :P
    .. avatar 20.9.2007 08:13 .. | skóre: 4 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    rsnapshot
    Shadow avatar 20.9.2007 10:51 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Také rdiff-backup či duplicity.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 16:38 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby než selhání disku.

    Například uživatelé… :-)

    rADOn avatar 14.9.2007 16:55 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    nektery cipy SiI 31xx pri velkych prenosech zacnou kazit data. jsou to sracky - nebrat.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    14.9.2007 17:22 Creckx | skóre: 23 | blog: cxblog | Lanškroun
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí

    Ten můj Kouwell má 3512, tak doufám že to je ok. Náhodou si něco o něm neslyšel? Jen jestli ho mám střelit a koupit Adaptec se kterým jsem na serveru moc spokojený :) MD5 součty zatím sedí, ale nemám tu žádný 100GB soubor abych to vyzkoušel pořádně :(

    Taky je možná otázka, jestli pisatel použlil soft raid v linuxu nebo softraid na tom řadiči.

    Můj blog Pokud máte taky blog, můžeme vyměnit odkazy :)
    Shadow avatar 14.9.2007 17:29 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Pisatel použil sw raid v Linuxu. A chyba se projevovala i v souborech s několika MB. Součet neseděl téměř vždy u souborů o velikosti > 100MB.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 17:33 Creckx | skóre: 23 | blog: cxblog | Lanškroun
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Tak to snad bude ok, ještě zkusím pár fajlů.
    Můj blog Pokud máte taky blog, můžeme vyměnit odkazy :)
    Shadow avatar 14.9.2007 17:41 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Testovací soubory se vytvářejí snadno: dd if=/dev/urandom of=testfile bs=1M count=1500

    Pozor na diskovou cache, tj. testovací soubor se prověřovat čtením z disku, ne z paměti, kam se samozřejmě při práci natáhne, pokud není dost veliký. Já vytvářel testovací soubory o velikosti 1,5G.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    14.9.2007 18:23 Creckx | skóre: 23 | blog: cxblog | Lanškroun
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Tak já protahoval zatim vdi s opensuse, mělo to 1.2GB a součet seděl. Dokonce ta md5ka byla na novym disku mnohem rychlejší než na starym.
    Můj blog Pokud máte taky blog, můžeme vyměnit odkazy :)
    14.9.2007 17:04 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Také jsem se s tímto setkal, naštěstí ne na vlastní kůži. Utrpěla FAT tabulka, zálohovány byly jen nejnutnější data a slavný RAID tak v očích klienta dosti utrpěl.
    Math, as Barbie says, is hard.
    15.9.2007 14:48 yuri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    mam v niekolkych poliach (vacsinou na freebsd ale je tam aj jeden linux) kopu stlab kariet na sil 3114 a nemam s nimi problem. akurat tie porty su len 4. totiz tie 2 externe sa zapinaju jumpermi ktore vypnu interna porty...
    Shadow avatar 15.9.2007 19:22 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Opatrnost se vyplácí
    Na ty jumpery bych se měl mrknout, díky za tip.
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.