Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby, než selhání disku.
Nedávno jsem se kvůli jednomu incidentu začal obávat, že se můj disk se spoustou nezazálohovaných dat připravuje na cestu do věčných lovišť. Nakoupil jsem tedy dva stejně velké disky, připojil je přes PCI SATA řadič s čipsetem SiI 3114, rozdělil je a vytvořil na nich sw raid 1. Data jsem na toto pole úspěšně zálohoval.
K očekávanému kolapsu původního disku nedošlo, obavy o jeho ztrátu se rozplynuly, a tak jsem začal přemýšlet, co s tím vším místem navíc. Prozatím jsem se rozhodl na něm ponechat zálohy všeho, co jsem umístil do raidu. Velmi moudrá volba.
Za pár týdnů jsem zjistil, že md5 součty souborů nějak nesouhlasí s původními zálohami. Větší soubory na raidu měly odlišné součty. Poruchu některého z disků jsem rychle vyloučil, operace v rámci každého z disků byly prováděny v přádku. Problém nastával pouze při operacích nad raidem. Šestiportový (4 int., 2 ext.) PCI SATA řadič to prostě nějak nezvládal, ačkoliv jsem obsadil pouze dva porty.
Problém jsem vyřešil přehozením jednoho z disků na jiný řadič, ale data na raidu již byla plná drobných chyb. Při opakovaném čtení stejného souboru jsem dostával různé výsledky (podle toho, ze kterého disku se ten či onen fragment souboru četl). Naštěstí jsem reálně přišel jen o naprosté minimum dat, neboť jsem měl zálohy skoro všeho na původním disku. Moje přehnaná opatrnost se vyplatila.
Když zvážím, co všechno se mohlo stát, kdybych si toho nevšiml, běhá mi mráz po zádech. Když selže disk nebo souborový systém, tak si toho člověk velmi rychle všimne, ale drobných chyb při čtení a zápisu ne, alespoň ne hned. A až si toho konečně všimne, chvíli trvá, než objeví pravou příčinu. Já jsem podezříval jednu paměťovou kartu, že přestává fungovat a vrací mi porušené fotky, zatímco celou dobu byl příčinou raid, na který jsem je ukládal.
Bral jsem v úvahu lecos - kolaps jednoho z disků nebo souborového systému, omylem puštěné "rm -rf /
" (chattr +i
je neocenitelným pomocníkem), ale něco takového tedy ne. Až do této chvíle. Od teď budu md5sum
používat mnohem častěji...
Tiskni
Sdílej:
data budu zrcadlit cronem prostřednictvím rsync jednou denně.takže v podstatě zase online zálohování... To není šťastná volba
RAID 1 nasazujeme, abychom nepřišli o data, pokud nám selže disk. Existují ale mnohem zákeřnější hrozby než selhání disku.
Například uživatelé… :-)
Ten můj Kouwell má 3512, tak doufám že to je ok. Náhodou si něco o něm neslyšel? Jen jestli ho mám střelit a koupit Adaptec se kterým jsem na serveru moc spokojený :) MD5 součty zatím sedí, ale nemám tu žádný 100GB soubor abych to vyzkoušel pořádně :(
Taky je možná otázka, jestli pisatel použlil soft raid v linuxu nebo softraid na tom řadiči.
dd if=/dev/urandom of=testfile bs=1M count=1500
Pozor na diskovou cache, tj. testovací soubor se prověřovat čtením z disku, ne z paměti, kam se samozřejmě při práci natáhne, pokud není dost veliký. Já vytvářel testovací soubory o velikosti 1,5G.