Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Potteringova parta dostala za duo udev-systemd znamenitý pojeb přímo od LinuseTu diskusi jsem četl a týkala se výhradně problémům s nahráváním firmware z
module_init()
a o systemd
tam nepadlo ani slovo, pokud se nepočítá odkaz na systemd ML.
nebo tím, že Linus učiní udev zbytečným a tím systemd mnohem méně důležitýmNo, to by bylo fakt bezvadný, jak to je dlouho, co je HAL deprecated? Moc ne, a už bychom zas měli další změnu tohoto systému? Do toho by se mi teda nechtělo.
Rýchlejší štart?
Pche? Načo. Pod môj tuxonice sa nedostane a to nemám systém nijako extrémne optimalizovaný (inak starý Thinkpad R61i so sotva 40MB/s sekvenčným čítaním z disku).
Neznášam keď mi pri posteli niečo bliká, svieti ... ;)+1 A ja myslel, ze jsem jediny blazen, ktery to nesnasi.
U notebooku je to ale prakticky rozdíl mezi 0W a 1W, což znamená, že kdybych to dal přes noc do STR a nebyl na nabíječce, tam mám ráno o 20% energie míň... (Nehledě na to, že bych se nevyspal, protože by to blikalo přes celou místnost)
To jsem nevěděl, že se dá z -pf vyhodit ty ostatní patche. Měl jsem s PF občas problém, že mi vytuhával, tak jsem se na čas vrátil k normálu a asi po měsíci zas na -pf, protože bez toho TOI se prostě nedá být Ale jak děláš, že ti to bootuje tak rychle? To máš zabrané tak málo paměti? Já typicky 2-4G, takže to tak rychlý rozhodně nemám...
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
.
No, hlavně jsem přišel na to, že jsem měl vypnutou kompresi Sem si řikal, že to dřív bývalo určitě rychlejší...
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_cachesTo iste by malo byt dosiahnutelne nastavenim
ImageSizeLimit nocache
+1
Taky se po nasazení všechno nenapravitelně pos*alo?
Chapu ze jses nastvanej ale mozna je na miste si uvedomit, ze Archlinux je divokej projekt uzke skupiny vyvojaru, ktery maji velmi urcite pohledy na problematiku, ktery se lisi od zbytku sveta a tak jej brat. Nic min, nic vic. Mozna jsi od Archu cekal a cekas neco, co ti nemuze dat.
Ja si procital blogy na Arch planet, ktere se tykali (docela bourlive) diskuze o systemd a stotoznuji se z nazorem, ze "MY si z tech a tech duvodu vybrali systemd a tak to bude, protoze Arch je nase distro a my si snim delame, co se nam libi, jestli se ti to nelibi, tak tahni do prdele."
To je pro me duvod, proc jsem si Arch behem 3 mesicu pouzivani tak zamiloval. Zadny ohlizeni na ostatni, proste si to delat jak chci ja a pokud ma nekdo stejnej pohled na vec (ja mam systemd napriklad velmi rad) tak se snama muze vest, jinak FORK away.
Tohle je mimochodem pro me osobne tak ten nejzdravejsi zpusob pristupu k OpenSource projektum. Ohlizet se na ostatni (kdyz mi to nic neprinasi, jako napr. penize nebo dobry pocit) je nejaky lobotomicky stav
Ja diky systemd pochopil kvantum veci a moje administracni schopnosti linuxu jsou na galakticke urovni oproti (pro me) neprehledmym a nepruznym *init vecem.
and btw, manualove stranky jsou ohledne systemd jsou velmi prehledne
Ja diky systemd pochopil kvantum veci a moje administracni schopnosti linuxu jsou na galakticke urovni oproti (pro me) neprehledmym a nepruznym *init vecem.Tak to bych si nechal docela předvést :).
Jako fakt Ja byl (a porad jsem!) strasna lama. Napsat 30 radkovy script v bashi? Ani nahodou. Pro mne je jednodusi se naucit presne danou hiearchii pravidel a zavislosti v systemd a pouze nakonfigurovat .unit soubor a nebo stejne tak u udev nakonfigurovat pravidlo. Logika samotna budiz prenechana povolanejsim
.
Takze jinak - systemd je pro lamy a lamy se systemd dosahuji lepsich vysledku nez z init scripty, kdyz prijde na vec nastavovani a pod.
Nic navim lidem nenabidnou . Ten vyvojarum vsak nejde o to aby ziskali co nejvice uzivatelu (nemaji za to prachy a vylozene je sere jit uzivatelum vstrict na ukor svych pozadavku).
Jde jim o to resit si svoje problemy a vysledek reseni svych problemu nabidnout ostatnim. Jelikoz vsak ma kazdy jine problemy (treba problem init scriptu u nekoho neni problem vubec a pod.), je pak docela mozne, ze Archlinux nekomu nic nenabidne a spise problemy pridela.
Zarnym prikladem budiz spousta narku na systemd, ktere jsou opravnene z hlediska uzivatelu, ktery maji neco nastavene a naucene a ted musi stracet cas ucenim noveho systemu a pod.
Proste se pouze snazim rici, ze diskuze systemd vs. init mi nedava v pripade Archlinuxu smysl. Pro me ten smysl je v sirsim meritku
Pokud jsem dobře rozumněl tomu, co jsem četl na jednom blogu, tak systemd byl vybrán i pro to, že se vývojři archu nemusí totik starat o initscripts. Při určité fluktuaci vývojářů, kdy ti, co mají v Aarchu na starosti velmi důležité kódy, taky jednou odejdou (protože život je volá jinam), tak aby se nestávalo, že najednou se o kód nebude mět kdo starat.
Přešli proto na upstreamový systemd, do kterého přidávají, nebo nechávají přidávat věci, co se Archu hodí.
---
Osobně mám systemd nainstalovaný, a až na pár momentů, kdy se nechce uložit 'stav zvukovky' (nějak to bojuje se pulse..) při restartu, tak se systemd nemám žádný problém. Instalace, nastavení, uspávání, vše jede bez problémů . Takže nadávat na systemd opravdu nemůžu.
...že se vývojři archu nemusí totik starat o initscripts. Při určité fluktuaci vývojářů, kdy ti, co mají v Aarchu na starosti velmi důležité kódy, taky jednou odejdou (protože život je volá jinam), tak aby se nestávalo, že najednou se o kód nebude mět kdo starat.Ano, tohle bylo videt na instalatoru. Ale to je zmena prijatelna, nainstalovat se dalo jednoduse i bez stareho instalatoru, dokonce bych rekl ze to bylo pohodlnejsi a hlavne rychlejsi a hlavne Arch instalujes tak maximalne na novy disk nebo kdyz chces. Ale systemd proste nefunguje jak ma a kdyz se cokoliv pokazi, clovek nevi kam sahnout. X let jsem nevedel o initskriptech...mam lepsi veci na praci nez prichazet na kloub systemd.
To je ta svoboda výběru, nakonec všichni skončíme u Gentoo, protože systemd nepůjde zlikvidovat aniž by to ovlivnilo aplikace
Nešlo by napsat něco jako systemd-fake a používat původní technologii tvářící se jako systemd?
Ještě je tu Debian (který systemd nemůže používat jako default, protože má taky kFreeBSD branch (lze používat FreeBSD jádro místo Linuxového))...To má minimálně dvě řešení: 1) Odstranit kFreeBSD, nebo ho jen lennartovsky ignorovat, ať si to opraví, když chtějí, aby to fungovalo 2) Portovat systemd na kFreeBSD. Stejně to k životu potřebuje snad akorát cgroup labely
A Ubuntu, které jede na Upstartu, který si samo vyvíjí...To se může ze dne na den změnit.
Mám pocit, že Lennart se vyjádřil že BSD je zbytečný odpadTo, že se Lennart vyjádří, že je něco zbytečný odpad, neznamená, že: 1) Se Lennart druhý den nevyjádří úplně jinak. 2) Že se jinak nevyjádří někdo jiný, nejlépe kódem, který umožňuje běh systemd nad BSD kernelem.
Debian to podle všeho bude řešit vývojem "něčeho mezi"Tedy mají v plánu možnost (2).
Tiskni
Sdílej: