Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tipuju, že linux musí vyhovovat (hračičky a kutily pomineme) vývojářům, kteří to tak nebo onak dali dohromady s GCC&spol, nebo si jinak zvykli dělat všechno v rámci textovýho editoru a haldy skriptů... Podstatné je, že mě takový způsob práce připadá absurdní (tedy aspoň pokud by se měl aplikovat na normální nebo dokonce nepracovní používání PC). A že zase takovému elitnímu uživateli se zdá absurdní používání windows, tak to na oplátku přijde absurdní mě.Pokud programuju, tak ano, ale tomu se přece nevyhne ani vývojář na Windows. Jinak se ve skriptech nehrabu
To druhé je imho absurdnější, protože windows se vytýká absence toho elitního, zatímco linuxu spíš toho základníhoTo základní tam naprosto neschází. Ozkoušeno na řadě uživatelů. Schází asi věci pro specifické obory (CAD) nebo různé utilitky pro power usery.
Sebemrskačství by bylo už jenom fungující prostředí vyměnit, a postavit znovu jinak, ne to ještě s ním pak nějak zápasit...
do ničeho nešahám, upgraduju jenom to co opravdu chci (příklad: x264). Sebemrskačství by bylo už jenom fungující prostředí vyměnit, a postavit znovu jinak, ne to ještě s ním pak nějak zápasit
Přiznejme si, že ve Windows se do ničeho nešahá, protože sebemrskačství je už jenom prostředí zduplikovat.
Zatímco v linuxové distribuci nainstalujete totožný seznam balíků a zkopírujete /etc a /home, tak ve Windows si ani po týdnu usilovné práce nemůžete být jistý, že jste na něco nezapomněl. Ano, toto lze vyřešit binární kopií následovanou honem na sériová čísla a šifrovací klíče, ale toto byl úvod pro následující nemožný úkol: chcete upgradovat Windows a zachovat nastavení a data.
Ostatně případ pro psychiatra je už samotná aktualizace aplikací ve Windows. Univerzálním instalátorem, který funguje na všech Windows, si akorát tak univerzálně do systému zanesu bezpečností díru, protože takový systém nelze udržet aktuální. Stačí se podívat, co všechno univerzální instalátor bundluje. Chcete dsgui pro práci s datovými schránkami? Šup a máte tam kopii OpenSSL. Potřebujete 602 FormFiller pro práci s formuláři státní správy? Další kopie OpenSSL. Potřebujete Adobe Reader pro čtení PDF, co vám chodí do datové schránky? Další kopie OpenSSL. Byla objevena chyba v OpenSSL? Oči pro pláč.
No, v ČR jsou to 2 %, ale tak či tak mi to prostě začalo být jedno.To se pořád bavíme o podílu na desktopech. Na počítačích jiných druhů (servery, superpočítače, mobilní přístroje) je ten podíl větší.
žeby začiatok kampane na win8?nehnevaj sa ale znie to smiesne
Chtěl jsem ho kdysi vyzkoušet, ale skončil jsem na tom, že mi nešlo ve woknech vypálit 700MB ISO na CD-ROM, protože mi vypalovací program hlásil, že se to tam nevejde.Tak to je chyba Ubuntu jak noha. Jinak myslím, že Ubuntu tu roli v praxi celkem plní, přestože určití jedinci mu to z nějakého důvodu nepřejí. Teď pár verzí bude kvůli Unity vhodných jenom pro early adoptery, ale až to vyladí, bude to mezi lamami hit. Gnome Shell snad taky, ale tam to, myslím, bude trvat dýl. Už se těším.
Jo souhlasím s tím, že chyba bude ve vypalovacím programu nebo v jeho nastavení (tj. u mě), ale BFU tohle řešit taky nebude - nejde vypálit = je to k ničemu.Promiňte, ale pokud bude mít uživatel tento přístup, nemá cenu se snažit o přechod na Linux. Není to Windows a doufám, že ani nikdy nebude. Ať si používá co má. Protože zřejmě v jeho případě je k ničemu všechno, co on sám neumí.
1% je samozrejme tragicky malo, na desktopech se da mluvit o naprostem neuspechu.Opravdu je to tragédie? Opravdu je dobytí desktopu tak důležité, že by za to stálo udělat z Linuxu druhý OS X nebo (bohové chraň) druhé Windows? Není možné to, že "nepopularita" Linuxu je niternou a neodělitelnou vlastností a jejím odstraněním by přestal být tím _Linuxem, jak ho známe, jako se to děje např. u Androidu? Opravdu je pro nás popularita našeho OS tak důležitá, i když pro většinu z nás je naše osobní popularita a "mainstreamovost" nedůležitá? PS: Pokud vládnete angličtinou, doporučuju přečist esej Paula Grahama Why Nerds are Unpopular, kde je to perfektně vysvětleno.
Použitelné IQ má taky jen několik % lidí a nikomu to nevadí, všichni s tim musí žít ... i s tim dalším, co jim bylo naděleno.
No co, kecat se o něčem musí
To je možná filozofická otázka, co stačí a co je málo. Podle Mensey je nejchytřejších 2% populace. Což samozřejmě neříká nic o tom, jak jsou použitelní v životě a ve všem. Možná je to stejné téma, něčeho je nějaké množství a k žiotu a existenci je třeba mnohem více něčeho dalšího. Včetně spolupráce s ostatními horizontálně a vertikálně - se sobě rovnými i méně a více obdařenými či snaživými.
Princip je podobný, 1-2% mají rozhodovoat o tom, co a zda je k čemu vhodné.
A žít se musí s tím, co máte, poradit si.
Linux používa cca 1% populácie
Není pravda. Linux používá (troufnu si tvrdit) bez mála 100% populace.
To jedno procento je jen nějaké PR číslo a platné pro malou konkrétní oblast v počítačovém světě.
Není pravda. Linux používá (troufnu si tvrdit) bez mála 100% populace.kontrolní dotaz, jak definuješ "bez mála" a "populace"? ... někde jsem viděl, že cirka miliarda lidí nemá ani přístup k pitné vodě, tedy pochybuju, že budou mít doma nějaký linuxový router či mobil apod., a celkem je nás asi sedm miliard
3. - Linux používam roky a čím viac sa utvrdzujem v tom, že to nieje systém pre masy, je rozmanitý = zložitý / variabilný = komplikovanýTo je podle mě jen a pouze zvykem na Windows (vecpáváním všude kolem, ve škole, whatever). Já jsem s Windows nikdy pořádně neuměl a teď mi to přijde přesně opačně než tobě. Linux mi přijde úplně průhledný a jasný, kdežto když si sednu k Windows…
Tiskni
Sdílej: