V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Sú to takmer dva roky od môjho zápisu, ktorom som sa pýtal skúsenejších ľudí z oboru aká by mohla byť cena mojej práce. Tento zápisok mám skôr na utriedenie vlastných myšlienok, pretože uvažujem ako ďalej. Za dva roky sa toho stalo pomerne dosť...
Zdravim linuxovu komunitu, mam malu dilemu s ohodnotenim mojej prace. Neviem ci si pytam dost, ci malo, hadam mi dokazete poradit lepsie nez statisticke prehlady prijmov roznych profesnych webstranok, ci statistickeho uradu (ktore navyse nezohladnuju uplne moju situaciu)...
Na monitorovanie systému v reálnom čase existujú mocné nástroje typu top a sensors, avšak človek nie je pri serveri stále a väčšinou nemá na starosti iba jeden stroj, takže sledovanie záťaže 24/7 je prinajmenšom veľmi náročné.
Na zaklade isteho blogu, ktory tu bol uverejneni a diskusie, ktora pod nim nasledovala som sa rozhodol ozrejmit par poctivcom, ako to v reale prebieha na vysokych skolach.
Uz to je tak, po takmer roku kedy som si svojou zvedavostou a neodbornymi zasahmi kde figurovala particia a zmena jej typu pocas behu systemu, odpravil particiu s vyse rok starou instalaciou Ubuntu (v tej dobe vo verzii 8.10), a naslednom pobyte u konkurencie z Redmontu som si vcera stiahol a nahodil wubi instalaciu Ubuntu 10.04.
Dnes som si uvedomil, že moja zbierka DVD so seriálom Červený trpaslík (Red dwarf) má možnosť pozretia tohto úžasného seriálu aj v pôvodnom znení. Môj dojem je tak o 100% lepší než z českého dabingu. Odporúčam každému, kto tento seriál videl iba s českým dabingom, aby si ho pozrel v originálnom jazyku.
Táto myšlienka mi vŕta v hlave už pár mesiacov, tak som sa rozhodol ju zverejniť. Aj keď pochybujem že som prvý človek, ktorého takéto niečo napadlo...