Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sú to takmer dva roky od môjho zápisu, ktorom som sa pýtal skúsenejších ľudí z oboru aká by mohla byť cena mojej práce. Tento zápisok mám skôr na utriedenie vlastných myšlienok, pretože uvažujem ako ďalej. Za dva roky sa toho stalo pomerne dosť...
Zdravim linuxovu komunitu, mam malu dilemu s ohodnotenim mojej prace. Neviem ci si pytam dost, ci malo, hadam mi dokazete poradit lepsie nez statisticke prehlady prijmov roznych profesnych webstranok, ci statistickeho uradu (ktore navyse nezohladnuju uplne moju situaciu)...
Na monitorovanie systému v reálnom čase existujú mocné nástroje typu top a sensors, avšak človek nie je pri serveri stále a väčšinou nemá na starosti iba jeden stroj, takže sledovanie záťaže 24/7 je prinajmenšom veľmi náročné.
Na zaklade isteho blogu, ktory tu bol uverejneni a diskusie, ktora pod nim nasledovala som sa rozhodol ozrejmit par poctivcom, ako to v reale prebieha na vysokych skolach.
Uz to je tak, po takmer roku kedy som si svojou zvedavostou a neodbornymi zasahmi kde figurovala particia a zmena jej typu pocas behu systemu, odpravil particiu s vyse rok starou instalaciou Ubuntu (v tej dobe vo verzii 8.10), a naslednom pobyte u konkurencie z Redmontu som si vcera stiahol a nahodil wubi instalaciu Ubuntu 10.04.
Dnes som si uvedomil, že moja zbierka DVD so seriálom Červený trpaslík (Red dwarf) má možnosť pozretia tohto úžasného seriálu aj v pôvodnom znení. Môj dojem je tak o 100% lepší než z českého dabingu. Odporúčam každému, kto tento seriál videl iba s českým dabingom, aby si ho pozrel v originálnom jazyku.
Táto myšlienka mi vŕta v hlave už pár mesiacov, tak som sa rozhodol ju zverejniť. Aj keď pochybujem že som prvý človek, ktorého takéto niečo napadlo...