Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Uz to je tak, po takmer roku kedy som si svojou zvedavostou a neodbornymi zasahmi kde figurovala particia a zmena jej typu pocas behu systemu, odpravil particiu s vyse rok starou instalaciou Ubuntu (v tej dobe vo verzii 8.10), a naslednom pobyte u konkurencie z Redmontu som si vcera stiahol a nahodil wubi instalaciu Ubuntu 10.04.
Instalacia prebehla vcelku rychlo, samotny instalacny subor mal iba par kilobajtov, vsetky potrebne data sa stiahli priamo z repozitaru pocas instalacie systemu. Celkova instalacia aj so stiahnutim dat zabrala nieco malo pod pol hodinu. Boot systemu trva cca minutu, co prikladam za vinu prave tomu ze je to wubi instalacia (napriklad mam pri spusteni 2x cakacku na vyber systemu, nejak mi to nevadi kedze pocitac zapinam maximalne raz denne a aspon si stihnem rano spravit kavu :).
Nastavenie systemu bolo az podozrivo hladke a bezproblemove, cely system som mal nastaveny vratane nainstalovanych potrebnych programov za cca 2 hodiny. Aj to som sa vacsinu casu trapil so spravnym rozbehnutim dual screenu, kedze som to na linuxe nikdy predtym nerobil. Nakoniec som zistil ze cez xinerama cesta nevedie a Twinview funguje bezproblemovo (podla nazvu som fungovanie twinview typoval trosku inac - myslel som ze mi bude iba klonovat 1. obrazovku, ale opak bol pravdou, velmi ma potesila dokonca moznost nastavenia si primarnej obrazovky v nvidia-config).
Mozem s pokojnym svedomim povedat ze ubuntu preslo za ten takmer rok velky kus cesty a je to dospely system, ktory beznemu uzivatelovi prinasa viac nez alternativu k win7. Milo ma prekvapilo napriklad to, ze mi bez problemov nasiel moju externu zvukovu kartu, a vo zvukovych zariadeniach si mozem vybrat ktoru zvukovku chcem prave teraz pouzivat, a ktoru nie. Ked to porovnam s takmer hodinovou instalaciou tejto zvukovky na windows 7, tak je to nieco uzasne!
Komfort prace v Ubuntu bol uz pred rokom oproti windowsu na velmi vysokej urovni, teraz na cerstvej instalacii ide system ako po masle. Pri porovnani s roztahanymi windows 7 je to nadhera (okamzite refreshovanie obsahu priecinkov, system ide svizne aj v pripade vytazenosti nejakym procesom, proste uzivatel nemusi cakat na system tak ako je to casto krat u konkurencie, ale system caka na uzivatela).
Milo ma prekvapila napriklad aj funkcia ubuntu cloud, tiez moznost zakupenia hudby cez rhythmbox a celkova integracia roznych sluzieb do systemu. Pokial sa bude ubuntu aj nadalej uberat touto cetou, tak myslim ze si najde velmi vela priaznivcov medzi beznymi uzivatelmi ktori v sucastnosti trpia na windowse. Predtym ho caka ale aj tak este dlha cesta a vela prekazok.
Ubuntu (vlastne kubuntu) som pouzival uz od verzie 6.06 a mozem povedat ze za tych par rokov ubehlo neuveritelnu cestu a z nedomr....neho systemu sa stava pomaly ale isto lider medzi distribuciami zameranymi na beznych uzivatelov.
Tiskni
Sdílej:
Co se mě týče, tak samotný fakt, že kompletně vyhodili podporu* pro Python 2.5, mě donutil přejít na pracovním notebooku z Kubuntu na Debian Squeeze.
*Tou podporou myslím podporu v balících jako je libboost-python, python-pycurl apod.