Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim linuxovu komunitu, mam malu dilemu s ohodnotenim mojej prace. Neviem ci si pytam dost, ci malo, hadam mi dokazete poradit lepsie nez statisticke prehlady prijmov roznych profesnych webstranok, ci statistickeho uradu (ktore navyse nezohladnuju uplne moju situaciu)...
Do firmy som nastupoval na TPP pred rokom a pol (predtym som tu pracoval pocas skoly na dohodu). Nastupny plat bol aky bol, po pol roku sa mi nastastie podarilo zjednat napravu a dostat priemerny plat administratora webstranok v mojom kraji. Samozrejme peniaze to nie su ani zdaleka idealne, ale je to furt lepsie nez dostat klincom do oka :) Moja situacia je ojedinela navyse tym, ze som na vyske vystudoval uplne iny obor (stavebnictvo) ale kvoli stale prebiehjucej krize som sa ani neusiloval hladat si miesto v obore, specialne, ked som mal sucasne miesto iste este vobec pred skoncenim skoly. Takze momentalne sa ucim IT priamo v praxi.
Pocas skoly som bol v nelahkej financnej situacii -> byval som s priatelkou (teraz uz manzelkou :) v podnajme, takze vsetky vydaje sme museli tahat z jej nie az tak vysokeho platu + z toho co som popri skole zarobil na dohody (co boli niekedy niekolkonasobky priatelkinho platu, inokedy nic). Prace popri skole boli rozne, pred skoncenim skoly som vsak musel ist na operaciu s nohou (ktora sa celkom skomplikovala na to aky to bol jednoduchy zakrok), takze vsetky fyzicky narocne brigady nepripadali do uvahy a zostalo mi iba plnenie eshopov produktami/sprava a tvorba jednoduchych webov. Po skole som nastupil v sucasnej firme. Jedna sa o mlady projekt s poctom zamestnancov do 20 ludi.
Vo firme som prvy TPP ajtak, takze niektore veci boli nasadene v mojej rezii. Samozrejme nastupoval som do uz fungujucej firmy, takze niektore softvery uz boli nasadene externymi firmami pred mojim prichodom. Postupne sa mi “podarilo” chytit pod moje kridla nasledovne veci:
Vyhliadky do buducnosti co sa tyka rozsirovania prace su viac nez desive = uz teraz nestiham, co bude ked priberiem dalsich XYZ taskov - riesenie asi dalsi clovek na TPP.
Trochu som sa rozpisal :) K otazke - Co myslite, pri tomto pracovnom zabere a s tym ze v priemere, ked sa rozpocitaju pracovne hodiny iba na 5 dni v tyzdni, pracujem cca 10 hodin denne, ako by som mal byt priblizne ohodnoteny?
Tiskni
Sdílej:
Jasně, někdy je třeba přesčas, ale přesčas nesmí být standard jinak přichází frustrace a pro nikoho není dobrý frustrovaný zaměstnanec.
Japonský hospodářský zázrak.