Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
for file in $(ls -la /dev/mapper/* | grep "\->" | grep -oP "\-> .+" | grep -oP " .+"); do echo "MAPPER:"$(F=$(echo $file | grep -oP "[a-z0-9-]+");echo $F":"$(ls "/sys/block/${F}/slaves/");)":"$(df -h "/dev/mapper/${file}" | sed 1d); done;Nicméně pokorně přiznávám není můj. :-)
for i in /dev/disk/by-path/*;do [[ ! "$i" =~ '-part[0-9]+$' ]] && echo "Radic $(basename "$i"|grep -Po '(?<=00:1)[0-9]+'): Port $(basename "$i"|grep -Po '(?<=ata-)[0-9]+'): $(readlink -f "$i")";done
Nějakou dobu jsem se věnoval naladění ntp na co nejpřesnější doregulaci času. A někdy to tedy moc nejde. Takže bych si sem zanesl pár poznámek. A možná budou i někomu k užitku.
Před časem jsem hledal, jak v systému najít duplikáty souborů a nechat jen ty, které jsou ty "správné". Ve finále jsem použil program fdupes.
# grep -Ff <(hwinfo --disk --short) <(hwinfo --usb --short)Pak triviálně pomocí
dd
do nalezeného zařízení:
# dd if=/cesta/k/cilove.iso of=/dev/sdXZvětšení zápisového bloku na velikost erase bloku u flash zvýšilo rychlost o 50% u mé flasky
# dd if=/cesta/k/cilove.iso of=/dev/sdX bs=512k
rpm -qf /cesta/k/souborumi zobrazí balíček ve kterém je soubor. Pokud balíček nemám. Pak
zypper wp soubordá balík který má soubor, když je v repozitářích, které mám zařazené. A poslední poznámka našel jsem hezké porovnání managementu balíčků Package Management Cheat Sheet.
org.freedesktop.UDisks.Error.Busy: Cannot unmount because file system on device is busy
.
fuser -m /dev/sdxx
Dostanu výpis procesů.ps -ef | grep "cislo"
, které procesy beží pod těmito těmito čísly a zpracuji jejich činnost.