Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »zypper repos --urinám vypíše zařazené repozitáře a měl by obsahovat řádek
# | Alias | Name | Enabled | Refresh | URI ---+-----------------+-----------------+---------+---------+--------------------------------------- 1 | repo-update | repo-update | Yes | Yes | http://download.opensuse.org/update/12.1/pokud ne je třeba ho zařadit.
zypper addrepo --check --refresh --name 'openSUSE-12.1-Update' http://download.opensuse.org/update/12.1/ repo-updatepokud ho máme zařazen ale není aktivní je ve sloupci
Enabled
hodnota No
a pak je nutné je povolit:
zypper modifyrepo --enable repo-updateJe-li zařazen a aktivní provedeme update na poslední distribuované balíky
zypper refresh zypper update
zypper modifyrepo --all --disablea přidáme nové repozitáře k verzi 12.2
zypper addrepo --name "openSUSE-12.2-OSS" http://download.opensuse.org/distribution/12.2/repo/oss/ repo-12.2-oss zypper addrepo --name "openSUSE-12.2-Non-Oss" http://download.opensuse.org/distribution/12.2/repo/non-oss/ repo-12.2-non-oss zypper addrepo --refresh --name "openSUSE-12.2 Update-Oss" http://download.opensuse.org/update/12.2/ repo-12.2-update zypper addrepo --refresh --name "openSUSE-12.2-Update-Non-Oss" http://download.opensuse.org/update/12.2-non-oss/ repo-12.2-non-oss-updateDosud postup je triviální. Update se v této chvíli týká pouze oficiálních openSUSE repozitářů. Ale mnoho z nás má i další balíky, které nejsou součásti hlavní distribuce. Ty jsou v "third-party" repozitářích. Tam je třeba být opatrný, protože mohou nastat některé nepřijemné koincidence. Nejdříve je vhodné si zjistit, co ze kterého repozitáře beru.
zypper pa -ir <repo_jméno_nebo_číslo>Potom zjistit jestli už provedli vytvoření repozitáře pro 12.2. Některé repozitáře je možné aktivovat v nezměneném stavu. Tak používám repozitář pro
google-earth
(http://dl.google.com/linux/earth/rpm/stable/x86_64) nebo virtualbox (http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/opensuse/11.4)
Pokud jsou již nastaveny stačí jen zpětně povolit např:
zypper modifyrepo --enable virtualboxOstatní je nutné znovu přidat.
zypper addrepo --name <name> <url> <alias>Pokud máme přímo url na
.repo
soubor s popisem repozitáře stačí.
zypper ar url.repo>Ty které aktualizovány zatím nebyly nezbývá než počkat a nebo přivázat starý. (např repozitář hardware (http://download.opensuse.org/repositories/hardware/) zatím sekci 12.2 nemá. Tím máme všechny repozitáře v seznamu takové, které se vztahují k současné verzi.
zypper refPak provedeme aktualizaci
zypper dupPři aktualizaci je možné na systému pracovat, ale zase snažím se chovat opatrně a tím pádem používám pouze programy (grafické) které jsem odstartoval před spuštěním aktualizace abych sice pracoval ale s menším rizikem, že budu mít nějaké kolize mezi verzemi programů a loudovaných knihoven. Oproti offline aktualizaci to má jednu důležitou výhodu. Mohu do aktualizace zahrnout i aplikace ze "third-party" repozitářů a tím pádem mám aktualizovaný celý systém nejen to základní a nemusím do systému následně doinstalovavávat ty další aplikace. Popis se věnuje aktualizaci z 12.1 na 12.2. Nemohu potvrdit funkčnost pro jiné verze, ale věřím, že obdobně půjde i aktualizovat systém z SLED nebo SLES distribuce.
Tiskni
Sdílej: