Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »xfs_repair
měl s opravou problémy. Nutno říci, že ve středu po identifikaci chyby nebylo možné systém korektně vypnout. Patrně nebylo možné napsat na XFS korektní log a proto odpojení nešlo. po ddrescue kopii nebylo možé fs moutnout a ani přimo opravit a nešlo pokročit jinak než smazáním logu. při xfs_repair. což spůsobilo poměrně masivní přenosy do lost+found xfs oddílu celkem přes 500GB dat což je na 6MB chybu dle mne hodně. (jsem si věnom že značná část bude díky chybějícímu logu, na oddíl se psalo v době pádu.)
Závěr pokud uvažuje provozovat HW bez jištění (RAID, UPS) zvolte jiný FS než XFS. XFS je sice mnohdy velmi efektivní a výkonné, zvláště s velkými soubory, ale vysoce citlivé na spolehlivost HW na kterém běží. ext4 by takovou velkou chybu neměl.
Veškeré opravy jsem v tuhle chvíli dělal z systemrescuecd. Zachránil jsem co rozumě šlo a disk odeslal do Mnichova. ale bylo mé velké překvapení, že systém odpojení disku nenajel. Přirozeně jsem smazal položku týkající se swapu v fstab a stajně tak položku týkající se resume v volbě jádra v grubu. Přesto systém nenajel a skončil v dracut shellu s tím, že neumí najít resume oddíl se swapem. Vytvoření nového oddílu nepomohlo a jediné, co systém znovu udělalo funkční, bylo přegenerování initramfs.
Update zápisku. 20.3. Přesně týden po odeslání se mi v mailu objevilo od UPS, že převzalo od Seagate nový disk (a 19.3. Seagate poslal, že disk odesílá včetně nového seriového čísla)
Tiskni
Sdílej:
Přesto systém nenajel a skončil v dracut shellu s tím, že neumí najít resume oddíl se swapem. Vytvoření nového oddílu nepomohlo a jediné co systám znovu udělalo funkční bylo přegenerování initramfs.Máš tedy nakonfigurovanou hibernaci. Jednak jde o resume háček v mkinitcpio.conf (nebo jak to tvá distribuce řeší), kterým se volba nastavuje, a pak o resume parametr jádra v konfiguraci zavaděče. Myslím, že by mělo stačit vyhodit tento z konfigurace zavaděče.
ext4 by takovou velkou chybu neměl.Mas nejaky dukaz, nebo varis z vody ?