Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
…oédeslání… …nění… …měžení… …perzisteně… …že z jakýmkoliv delay…Jinak já jsem rád, že ntp alespoň nějak funguje. Bohužel v některých případech ani ntp nepomůže. Třeba když zapnu počítač po delší době a mezitím došlo k posunu času na letní/zimní. Ntp v tomto případě nezafunguje - že prý to je moc velký posun - a musím to řešit ručně. Je to sice jen dvakrát ročně, ale uvítal bych, pokud bych ani tohle řešit nemusel.
hwclock -systohc
, které zapíše systémový čas do hw hodin a pak při dalším startu to není nijak moc daleko.
V mnoha současných distribucích je jako základ pro NTP použitá varianta daemona chrony. Ten používá následující konfigurační soubor /etc/chrony/chrony.conf. V něm je možné povolit, že je na začátku přípustné provést korekci mimo běžné limity.
makestep 1 -1
První hodnota říká, při jak velkém rozdílu již nedojíždět k správnému času plynule, u nás, jakmile je rozdíl větší než 1 sekunda. Druhý parametr pak omezuje do kolika výměn po startu je ještě přechod na srovnání času skokem přípustný. U studentských stanic v lokální síti to moc neřešíme a záporná hodnota (-1) pak specifikuje, že kdykoliv dojde k velkému odstupu od serveru, tak se natvrdo stanice sesynchronizují. Pro server nebo prostředí s certifikáty a bezpečností to asi není ideální, ale i když bootujeme naše prostředí v laboratořích, kde jiné katedry používají Windows, tak je od problémů s časem pokoj.
Volby rtconutc a rtcsync máme zakomentované, aby nebyly při nutnosti soužití s jinými systémy potíže a GNU/Linux pak na stanicích RTC ignoruje.
Více ke zkušenostem může říct správce naší infrastruktury - Aleš Kapica.
Není zde žádný algoritmus, kdy klient by se blížil k nejakému váženému průměru času serverů, které byly kvalifikovány jako s OK časem.Takový algoritmus v
ntpd
je, dokonce je i ve specifikaci NTP jako "combining algorithm". Offsety serverů, které ve výpisu ntpq -pn
mají značku +
jsou zkombinovány s tím co má *
. Jako váha se bere "root distance".
Appendix F describes an optional algorithm to improve accuracy by combining the time offsets of a number of clocks.Takže díky "optional" netuším, jak to je u konkrétních daemonů. U standardního
ntpd
jsem nenašel žádnou volbu, kterou bych tento volitelný algoritmus zapnul nebo vypnul. A osobní pocit z pozorování chování hodin bylo: "Přibližuji se k sys-peer
serveru (s hvězdičkou v ntpq -p
)." Ne že se přibližuje k nějakému váženému průměru.
tos minclock
a tos maxclock
.
Když si vypíšete asociace přes ntpq -c as
a pak proměnné všech serverů přes ntpq -c 'rv $ID'
, jakou root dispersion a delay má ten server s hvězdičkou oproti těm s pluskem? Možná je mnohem blíž a tak má jeho offset mnohem větší váhu.
Tiskni
Sdílej: