Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
cache=/dev/sdh
a filesystém by blokové zařízení /dev/sdh
používal jako cache. Je jasné, že tohle by se dalo dát jen do systémů, které jsou aktivně ve vývoji, jako btrfs nebo ext4.
Tiskni
Sdílej:
modprobe brd rd_size=2097152 rd_nr=1
device mapper
a trvalý (perzistentní) snapshot. Výhoda je, že ho jde nahodit relativně krátce po bootu (optimálně z initramdisku) a jádro není třeba nijak upravovat, nevýhoda je to, že takto cachovaná disková oblast bude velká jen jako onen SSD disk a točivý disk bude fungovat jako jeho snapshot, kam budou směřovat veškeré zápisy (více viz popis v dokumenaci jádra a jeho srovnání s cowloop).
Toto řešení by tedy bylo výhodné jen pro oblast, ze které se často čte, ale jen vyjímečně zapisuje (např,. jen při aktualizaci), například pro /usr
by to bylo ideální. Vlastně výhodné by bylo pro všechno mimo míst, kam se často zapisuje, tj. /home
, /var
, /tmp
a případně /etc
. A pokud by snapshot příliš narostl, je možné změněná data zapsat na původní zařízení (snapshot merge
), což má výhodu, že jde zapsat zařízení celé (pokud je místo, kam se dočasně spojená data uloží), takže se všechny buňky budou opotřebovávat stejně a řadič SSD nebude muset dělat přemapovávání.