Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
Nook STR je elektronická čtečka knih prodávaná knihkupectvím Barnes&Nobles. Prodává se za 139 $, nicméně pouze ve Spojených státech. Pokud tam nemáte zrovna cestu, nezbývá, než se poohlédnout po eBay či využít služby jako Shipito.
Jsem majitelem kompaktu Canon A710 IS. Není to žádný zázrak, ale já taky nejsem žádnej pan fotograf a na těch pár obrázků mi celkem stačí. Byl jsem teď dva dny na dovolené, ale počasí nebylo nic moc. Koukněte na přiloženou fotografii. Velký světelný kontrast mezi oblohou a lesy způsobil vypálené nebe a příliš světlý vršek lesa. Určitě to šlo vyfotit lépe (fotka celá je zbytečně světlá) a něco by snad šlo zachránit editací (rawu) v počítači, ale o to mi teď nejde.
Tak mi zase jednou RSS čtečka vykouzlila úsměv na rtech. Vědci pátrají po původu rudé skrvny na povrchu planetky Haumea (zdroj). Vzdyť je to tak prosté, milý Watsone. Z přiložené fotografie je zřejmé, že Haumea má měsíčky.
Když je štestí unavené, tak sedne i na vola. Před chvílí mi došel email, že jsem vyhrál $500 000 v internetové loterii. A jako by to nebylo dost, minutu na to přišel další a já vyhrál ještě i milion liber. Tolik štěstí v jeden den!!! V práci už jsem dal výpověď, teď se jen domluvit s tím pánem z Afriky na převzetí výhry a tradá na dovolenou. Koupím kolotoč a kamarádovi nechám udělat pořádnej nos.
Než přejdu k věci, dovolte krátkou odbočku. Někteří si možná vzpomenou na mé dřívější zápisky o skriptu na vyhledávání dopravních spojení v CLI. Skript se za tu dobu posunul krapet kupředu a hlavně díky ohlasům několika uživatelů jsem opravil pár chyb a přídal nové vlastnosti. Aktuální verze 0.7.3 je dostupná na stránkách projektu http://code.google.com/p/spoje/.
Kde jsou ty doby, kdy bylo Ubuntu synonymem pro zlo a internetem kolovaly desítky variací vtipu "neumím nakonfigurovat Debian"? Jako by ty časy byly pryč a Ubuntu bylo vzato na milost. Tak nevím, kdy se to zlomilo? Máme nyní jiné distro, jež je záhodno nenávidět? A nebo je Ubuntu pořád ještě "ten špatný"?
Následující zápis obsahuje pouze nezajímavé stesky programátora amatéra, jež snad nikdy nebude schopen napsat srozumitelný a úhledný kód.
Nerad bych rozpoutával další flame podobný tomu pod blogem "Rozhovor, který mi nahání strach...", ale zajímalo by mě, jak moc se místní zajímají o Lisabonskou smlouvu.
Kolega mi poslal odkaz na vcelku zajímavou flashovku (http://simadmin.ru/), bohužel nevládnu ruštinou. Neznáte nějaké podobné hry v angličtině?
Chtěl bych se obrátit na návštěvníky serveru s prosbou o radu. Zajímalo by mě, zda jsou nějaké zásady, které je vhodné dodržovat při návrhu aplikace, aby tato byla přístupná i nevidomým uživatelům.
Je tu další pokrok ve vývoji skriptu pro hledání dopravních spojení v CLI. Tohle bude nejspíš na delší dobu poslední zápis. Nechci tak často okupovat titulní stránku s blogy, takže pokud se stane, že bych skript v budoucnu ještě upravoval, slibuji, že už mu věnuji samostatnou stránku někde na webu a informace o jeho adrese bude na toto téma poslední. A nebo možná ne.
!!!UPDATE!!! Tak se i stalo, domovská stránka projektu je na http://code.google.com/p/spoje/.
Ještě než se vrhnu na novinky, chtěl bych poděkovat všem dobrým duším za pozitivní ohlasy a náměty na zlepšení. A o čem se bude po dnešním zápisku mluvit?
Po krátké době další zápisek ohledně mého skriptu na vyhledávání dopravních spojení. Tentokrát to ale nebude jen o úpravách skriptu samotného, ale i o aplikaci do mobilu a CGI skriptu, který to oboje propojí. To bude do jisté míry završení mého úsilí.
Při zveřejnění svého skriptu jsem tak trochu doufal, že se najde někdo, kdo by mi s jeho úpravou pomohl, respektive jej alespoň okomentoval (které části přepsat a jak, co je hrůza, co ujde...) a já bych měl tak možnost se naučit psát "čistší" programy. To se bohužel zatím nestalo, nicméně já na svůj příšerný skript nezanevřel a proběhla další várka úprav. Takže co je nového?
V předchozím zápisku jsem se rozepsal o svém skriptu pro vyhledávání dopravních spojení prostřednictvím serveru idos.cz. Rozhodl jsem se tento skript zveřejnit pod licencí GPL.
Je tomu už nějaký ten rok, kdy jsem krátkodobě podlehl J2ME mánii a rozepsal (ne nutně dopsal) pár prográmků a her pro svůj mobilní telefon, dnes již obstarožní Siemens C55. Světlo světla tak spatřil remake ruské automatové klasiky Kuchař ("žonglování" s produkty závodní jídelny) a o trochu méně známý Juggler (vizuálně chudé žonglování se třemi míčky).
K vytvoření tohoto zápisku, či spíše ankety, mě inspirovala diskuse pod zprávičkou o nové knize o Ubuntu, kde byla mezi řečí zmíněna také výše jmenovaná anketa. Samotného by mě zajímalo, jaká je mezi uživateli jednotlivých distribucí ochota se této ankety účastnit. Jelikož nepočítám, že by můj průzkum měl ohlas Ankety o nejoblíbenější distribuci z AbcLinuxu a že by se informace o něm rozšířily mimo tento server, očekávám, že účastníky tak budou jen ochotní návštěvníci tohoto serveru. Což ale na druhou stranu taky nemusí být na škodu. Vlastně doufám, že účastníky mojí anktety budou i neochotní návštěvnící a že lidé nehlasující v anketě AbcLinuxu nebudou "líní" hlasovat v mém průzkumu. Tím pádem by totiž byly výsledky průzkumu naprd a pokud se někdo takový objeví, hanba mu.
Mám jeden, nejspíše poměrně hloupý dotaz, ale jak může firma vyvýjející software, řekněme pod GPL licencí, na svém produktu vydělat?
Tento zápis je reakcí na blogpost "Simpsonovi za 150 tisíc" a následnou diskuzi.
Možná někteří používáte tento neoficiální firmware pro fotoaparáty značky Canon, hlavně typy s procesorem DIGIC II. Pro ty, kteří jej neznají, jedná se o úpravu firmware, která zpřístupňuje funkce jako živý histogram, zebra mód, ukládáni do RAWu, skriptování, v některých verzích např. i detekci pohybu, zvýšení rozsahu rychlostí závěrky, rozsahu ISO... je toho mnoho. Původní firmware fotoaparátu přitom není trvale změněn. CHDK nahrajete na paměťovou kartu a aplikujete ručně po zapnutí fotoaparátu (je ale možné jej nahrát i automaticky). Aktivní je pak jen do vypnutí fotoaparátu.
Tento zápis je taková otázka pro ty, kteří aspoň občas hrají šachy. Chci se zeptat, jaké šachové programy používáte. Nějaký ten rok jsem používal GNU Chess, ale třeba má někdo dobrou zkušenost i s jiným programem.
Tento zápis nemá nic společného s Linuxem, potažmo počítači. Je to jen povzdech nad tupostí lidí ze státní správy. A nad osudem suchozemských želv, jejichž krásu jsem měl díky své přítelkyni (přítelkyně není želva, pouze jednu chová) možnost poznat.
Toto je spíše dotaz, ale nemyslím si, že patří do poradny, jelikož s linuxem souvisí naprosto minimálně, tak aspoň správcům fóra ušetřím mazání.
Setkal jsem se dnes s podivnou vlastností Windows. Když uložím v prohlížeči nějakou stránku, např. google.com, tak se mi vytvoří soubor google.html a pak i adresář google_files. Když pak v průzkumníkovi na tento adresář kliknu a chci jej smazat, tak se smaže zároveň i soubor google.html. Co to do prd... je?
Vím, sem to zrovna nepatří, ale já nikdy nenavštěvoval fóra uživatelů Windows, žádná neznám. A teď, když mě k nim v práci posadili (Windows XP Professional SP2), tak jen zírám. To je opravdu záměrné chování? Aby za mne systém vybíral, které soubory se mají smazat? Už jsem to vyzkoušel na dvou počítačích. Dělá to někomu taky nebo mám jen halucinace z dlouhé pracovní doby?