Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Setkal jsem se dnes s podivnou vlastností Windows. Když uložím v prohlížeči nějakou stránku, např. google.com, tak se mi vytvoří soubor google.html a pak i adresář google_files. Když pak v průzkumníkovi na tento adresář kliknu a chci jej smazat, tak se smaže zároveň i soubor google.html. Co to do prd... je?
Vím, sem to zrovna nepatří, ale já nikdy nenavštěvoval fóra uživatelů Windows, žádná neznám. A teď, když mě k nim v práci posadili (Windows XP Professional SP2), tak jen zírám. To je opravdu záměrné chování? Aby za mne systém vybíral, které soubory se mají smazat? Už jsem to vyzkoušel na dvou počítačích. Dělá to někomu taky nebo mám jen halucinace z dlouhé pracovní doby?
Doplnění: Na počítači v práci nemám bohužel práva administrátora, takže editace registrů nepřipadá v úvahu. Jiný souborový manažer bych také rád používal, ale není mi to dovoleno. Ne, neptejte se, kde pracuji, nesmím o tom mluvit. A je mi jasné, že pokud html soubor přejmenuji, tak se nesmaže. Ale to pak místo jednoho kroku musím dělat tři, což není zrovna ideální. Spíše se pozastavuji nad tím, že někdo takovou vlastnost záměrně implementuje. Ale což, třeba mi se večer podaří, s přispěním několika dvanáctek, zapomenout.
Tiskni
Sdílej:
Domnívám se že je to spíše vlastnost standardního WinAPI s čímž (pokud si správně vzpomínám) měl problém i Christian Ghisler při programování Total Commanderu. Jak jsem právě našel na jeho fóru, je to krásně vysvětleno na http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa969390.aspx#connected.
A ano, týká se to i přesouvání a kopírování. Hezčí je to že se to děje i při mazání souboru - což je horší protože v adresáři můžeme mít nějaká data a naštěstí je v odkazované dokumentaci popsáno jak toto chování v registrech vypnout.
Už jsou to skoro tři roky, co jsem naposledy vypnul Windows, ale na tuhle ošklivou feature si pamatuju, jako by to bylo včera!
Ten Explorer má asi někde nějaké akce asociované s různými typy souborů... Nevím, jestli jsou přístupné přes GUI nebo pouze přes registry. Je to ale v zásadě nejspíš podobný mechanismus jako přídání položek do menu Explorera, které umí samy od sebe zařídit některé (většinou nevychované) programy.