Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nook STR je elektronická čtečka knih prodávaná knihkupectvím Barnes&Nobles. Prodává se za 139 $, nicméně pouze ve Spojených státech. Pokud tam nemáte zrovna cestu, nezbývá, než se poohlédnout po eBay či využít služby jako Shipito.
Nook využívá platformu Android ve verzi 2.1 a v základu toho zrovna moc neumí. Nicméně potenciál rootnotého zařízení byl (spolu s vzhledem a dotykovým ovládáním) důvodem, proč v mém rozhodování dostal přednost před Kindlem. Kindle (se kterým nemám osobní zkušenost) naopak nabízí pohodlnější doručování obsahu do čtečky, u nás si můžete nechat zasílat i některé noviny a časopisy.
K rootnotí přístroje existuje několik cest. Tou nejsnazší je využití nástroje Touchnooter. Na konci procesu byste měli mít rootnotý Nook, adb přístup přes WiFi a (téměř) fungující Android Market. Změna některých systémových souborů bohužel přináší i problémy a spousta uživatelů si stěžuje na nefunkční originální aplikaci pro nákup knih od B&N. Já se zvolil cestu ručních úprav krok za krokem s tím, že Android Market prostě oželím. Stručný postup (to aby jej prováděli pouze lidé, kteří vědí, co dělají) je následující. Backup!!! a root jsem provedl podle tohoto návodu, akorát jsem namísto odkazovaného uRamdisku použil uRamdisk z toto vlákna, abych k zařízení používal adb přistup přes usb kabel namísto WiFi. Dalším krokem bylo povolení instalace aplikací mimo market a instalace Superuser.apk (já jej instaloval "ručně" přes adb), ADW launcheru a programu Button Savior, který zprostředkuje přístup k launcheru skrz tlačítko na displeji. Možná není od věci také zakázat over-the-air update, aby nám případný update od B&N neudělal v systému paseku.
Pak už jsem do Nooka ládoval aplikace přes kabel (adb install ...). Pokud jsem potřeboval aplikaci z Android Marketu, nejdříve jsem ji nainstaloval do telefonu a odtud překopíroval do Nooka. To mě po chvíli přestalo bavit a nainstaloval jsem si dvě alternativy k Android Marketu - SlideMe a Appoke. Taková instalace je přece jen o něco komfortnější, bohužel tovární aplikace pro hledání komplikuje vyhledávání aplikací (tento problém je i v některých dalších aplikací jako třeba Dolphin browser) a tak je třeba nabídku aplikací procházet. Na druhou stranu, ve čtečce si zatím vystačím s menším množství aplikací (přeci jen na černobílý e-ink displej se ne každá aplikace hodí) a tak mi ten "nepohodlný" instalační proces zas tak nevadí.
Po většinu času prozatím používám originální reader, se který lze prakticky číst jen epub knihy. Mezi aplikace, které uživatelé často instalují, patří například Cool Reader (podpora mnoha formátů, nové verze jsou již upraveny pro Nook, nabízí např. partial refresh), Opera Mini (jako nouzovka na web dobrý), K9-Mail, Dropbox (pohodlné posílání souborů do Nooku), ColorDict, Amazon Kindle (ano, funguje androidí verze, ikdyž není optimalizovaná pro e-ink displej), Wooky (android čtečka často používaná českými knihkupci pro prodej elektronických knih), ezPdf (lepší prohlížeč PDF dokumentů), Read it later, Perfect Viewer na komiksy, nějaké to sudoku či šachy atd. Veskrze jsou pro Nook ideální aplikace bez animací, co si vystačí s málo barvami a mají převážne statický obsah.
Bohatým, ikdyž lehce chaotickým, zdrojem informací o Nooku je XDA forum, nějaké články o Nooku se také objevily na eboocek.cz. Já jsem prozatím s Nookem velmi spokojen. Používám jej převážně jen na to čtení epub knih, takže než mi dojdou, nemám moc důvodů jiné aplikace používat. Přesto se v diskuzi rád pokusím zodpovědět případné dotazy.
Tiskni
Sdílej: