Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
B&N Nook STR 1.2 update
Nedávno B&N uvolnil další update. Informace o tom, co opravuje či mění jsou velmi stručné, zejména by mělo jít o opravu problému s připojením k některým Wi-Fi sítím. Důvody, proč tento update zmiňuji, jsou dva. Pokud je Váš Nook rootnutý a nemáte vypnuté OTA updaty, může vás tento update nemile překvapit. Spousta dostupných hacků pro Nook STR jsou určené pro verzi 1.1 a s novějším systémem nemusí fungovat.
NoRefresh mode
Jedná se o dvoubarevný grafický mód (pouze černá a "bílá", žádné odstíny šedi), ve kterém je překreslování displeje plynulejší. Využítí najde například při posouvání stránek v PDF readeru či webovém prohlížeči. Nebo pokud toužíte hrát na svém readeru Angry Birds. Otázkou zůstává, jak toto časté překreslování ovlivní životnost e-ink displeje. Příslušné vlákno je zde.
Multitouch
Z nějakého neznámého důvodu se inženýři z B&N rozhlodli, že čtečka nebude podporovat multitouch. Je to o to podivnější, že po hardwarové stránce je toho schopna, pouze tato fičura nebyla zapnutá v kernelu. Náprava je jednoduchá, pouze upozorním, že dostupný image je určený pro verzi 1.1. Ve spojení s NoRefresh módem je prohlížení PDF souborů mnohem komfortnější. Příslušné vlákno je zde.
Integrovaný Powermat receiver
Tento hardware tunning je určený těm z Vás, kteří touží po bezdrátovém nabíjení. Detaily zde.
Flash
Pokud po nečem takovém toužíte, můžete zajásat. Jedná se o tzv. lite Flash a funguje všelijak, jen ne dobře. Ostatně, to platí i pro originál. Detaily zde.
USB host support
Tento hack umožňuje ke čtečte připojit (přes příslušnou redukci) USB klávesnici či myš. Na mass storage zařízení však zapomeňte. Osobně nemám vyzkoušeno, ale podle komentářů to nefunguje na 100 procent. Detaily zde.
NookTouchTools
Nejedná se o novinku. Je to však komfortní způsob na přemapování hardwarových i softwarových tlačítek. Používám již několik měsíců k plné spokojenosti. Příslušné vlákno fóra je zde.
Nejedná se o kompletní výčet dostupných vylepšení, uvádím pouze ty, které mi za poslední dobu uvízly v paměti. Na zmíněném fóru je toho k nalezení víc. Pro vetšinu hacků je předpokladem root zařízení (dostupných cest je více, proto je zde nebudu uvádět). Provedení zálohy snad ani není nutné připomínat.
Máte nějaké další tipy?
Tiskni
Sdílej: