Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V předchozím zápisku jsem se rozepsal o svém skriptu pro vyhledávání dopravních spojení prostřednictvím serveru idos.cz. Rozhodl jsem se tento skript zveřejnit pod licencí GPL.
Vedlo mě k tomu několik důvodů. Můj způsob programování je dost hrozný. Skript jsem psal před několika lety (prakticky se jednalo o prostý skript, bežel shora dolů a procedur v něm bylo minimálně) a ačkoliv jsem jej nyní trochu poupravil, ke kompletnímu přepsání skriptu nedošlo (do některých částí jsem raději nezasahoval). Kdyby jej někdo shledal užitečným natolik, že by byl ochoten se se mnou na jeho případném rozvoji podílet, velice bych to uvítal. Rád bych skript přepsal tak, aby šel snadněji použít i v jiných programech, například přepsat jej jako třídu. Taky bych se rád zbavil dočasných souborů, přepracoval práci s řetězci (kvůli kódování) a vypisování výsledků vůbec. No není toho málo a prakticky by jej asi chtělo kompletně přepsat, alespoň pod dohledem někoho zkušeného. Pokud by měl někdo zájem, ozvěte se mi prosím, domluvíme se na dalším postupu.
Ke stažení zde, použití viz můj předchozí zápis.
Tiskni
Sdílej:
"LIBEREC": "tt=LI",a to by melo byt vse.