Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »furt lepší ubuntu než jakýkoliv windows
Ubuntu je jen software. Ten za nic nemůže
Vyrostli z puberty.
A nová "generace" není zaměřena na nesmyslné války produktů, jako spíš na stejně nesmyslné hledání a teatrální odhalování domnělých konspirací.
Vyrostli z puberty.Promluvil příslušník nové generace a hrdý odhalovač - /zpravicky/open-source-ucebnice-v-kalifornii#4
A nová "generace" není zaměřena na nesmyslné války produktů, jako spíš na stejně nesmyslné hledání a teatrální odhalování domnělých konspirací.
Mohu vědět, jakou konspiraci jsem odhalil? Četl jsi vůbec, co jsem psal? Umíš vůbec číst?
Ubuntu jsem opouštěl ve verzi 6.06 (LTS tuším) a přecházel k Archu. Ubuntu tenkrát bylo pro blbce. Já chtěl systém sám konfigurovat, instalovat, měnit... Jenže časem jsem zjistil, že se mi už ani moc nechce při každém updatu hlídat změny, hrabat se v konfiguráku, ručně hledat balíky pro přehrání toho a tamtoho a tak podobně.
Proto jsem teď nainstaloval Ubuntu 9.04 a takhle spokojený jsem snad nikdy nebyl.. Chybí kodek? klik, klik... Proprietární driver? Klik, klik... Nové aktualizace? klik, klik... Tohle je prostě luxus (možná i Windows BFU luxus), který mi ale ušetří spoustu času a nervů.. Možná i ostatní to tak pochopili a z Archu, Gentoo a LFS přecházejí v rámci úspory času na *buntí distribuce..
vcera sem to nahodil misto gentoo a chodi to hezky
Na to jednoduchý pomocník... Ubuntu Tweak.. DAjí se přes to některé nesvobodné přidat.
Tohle nadšení teda rozhodně nesdílím. V domění, že to takhle funguje jsem nahodil přítelkyni Ubuntu a při první instalaci klick klick, Smplayer se stáhl se všemi závislostmi, aby mi pak při prvním spuštění oznámil, že s nainstalovaným Mplayerem není kompatibilní a videa skutečně nejela. A pak žádné klick klick, ale hledání "nějakých" repozitářů Ubuntu, které nabídnou vzájemnou kompatibilní kombinaci MPlayer, SMplayer, nebo aspoň MPlayer požadované vyšší verze
Tak na mě nechoďte s klick klick...
Úspora času? Cože?!
Celkem dávno, když bylo Ubuntu 8.XX, jsem to zkoušel. A po měsící používání Ubuntu a měsící s Kubuntu jsem usoudil, že tak neuvěřitelně líný systém jsem neviděl (AMD Athlon X2 64 4400+, 4 GB RAM; intel Core 2 Duo T8100, 4 GB RAM). A to jsem viděl Vista, XP, 98 a dokonce i Me! Nainstaloval jsem Arch, týden se v tom hrabal a od té doby šetřím čas... protože ten systém je rychlý. Od té doby instaluji upgrady, sem tam nějaký balíček a na systém jako takový vůbec nemusím sahat. Prostě to běhá a běhá to slušně. A udělat z Ubuntu něco lepšího než přeplácaný bastl zabere víc než ten týden věnovaný nastavení Archu. A nevěřím tomu, že dnes je Ubuntu rychlé, nepřeplácané a použitelné.
PS: Jsem jen uživatel, je pro mě tedy mnohem těžší udělat z Ubuntu operační systém, než nějaký existující operační systém nastavit.
Rozhodně to je vlastnost distribuce. Pokud se tu řeší líní uživatelé nebo obyčejní uživatelé, kteří nic nekompilují a i schopnosti to pořádně do detailu nastavit jsou omezené, je rozhodující jaké to je po instalaci. A Ubuntu po instalaci je svinsky pomalé. Takže buďto bych neustále čekal až se to rozhoupe něco udělat nebo bych věnoval množství času abych z toho vyházel/vypnul věci které nepotřebuji a které tam jen překáží (nejdřív bych je musel identifikovat). A pro mě je rozhodně jednodušší v Archu deset potřebných věcí zapnout než jich 190 vypínat v Ubuntu.
Ať už budeme slovíčkařit jakkoliv, nic to nezmění na faktu, že Ubuntu je dle mé zkušenosti naopak neuvěřitelným žroutem času (a nervů).
mluvíš jako člověk, který vživotě neviděl SUSE...
Nevim. Asi holt kouzivame kazdy jine Ubuntu.
V osmickove verzi mi akorat dlouho nabihal GNOME. Ted pouzivam KDE4 a spokojenost. Sviha to rozumne jak na CoreDuo 2GB RAM na notesu tak na Phenom II se 4GB RAM.
Nemuzu si stezovat. A GNOME mi na obou frci taky v pohode.
s novějšími balíky na NB - pak jsem zkusil Linux Mint ve verzi 5 (což je ve skutečnosti Ubuntu 8.04) - teď už používám Ubuntu 9.04. Dokud jsem používál převážně desktop, tak nebyl důvod, ale když potřebuju na _svém_ NB vše out of box po instalaci, tak zvítězila lenost, ééé ... Ubuntu :D
Kde jsou ty doby, kdy bylo Ubuntu synonymem pro zlo a internetem kolovaly desítky variací vtipu "neumím nakonfigurovat Debian"?To stále platí, ale už to všichni ví, takže to není potřeba opakovat.
Také jsem chtěl přejít na nové Ubuntu. Řekl jsem si, že začnu znovu, jinak rozdělím disk a tak. Stáhnu alternate cd, začnu instalovat, nastavím raid 1, všechno v pohodě. Vytvořím filesystém ext3 na / a program na rozdělení disku už nenaběhl. Zkoušel jsem to x krát. Ext4 sežral bez protestů. Jedu tedy na Ext4.
Zbytek instalace byl už v pohodě. Prostředí jsem si nastavil jak se mi líbí a po chvilkce výtuh. Restart jedině natvrdo. Ping z vedlejšího stroje šel, přihlášení přes ssh už ne. Ověřuji teploty komponent v bedně, všechno OK. Za chvilku zase výtuh. Místo ovladačů od Nvidia zkouším jen nv. Za dvě hodiny zase výtuh. Logy nic zajímavého neukázaly. Hledám googlem, instaluji nové jádro z kernel.ubuntu.com 2.6.30-rc4. Od té doby mám pokoj, ťuk ťuk na dřevo.
Petr
teď mám 9.04 a myslím si, že pokud do toho člověk neryje a nemá velké požadavky, je to v pohodě...No, reju do toho a požadavky mám vysoký, a je to v pohodě taky.
Máme nyní jiné distro, jež je záhodno nenávidět?
A proč vůbec hledat konflikty mezi sebou? (myslím linuxáky, do ostatních se klidně trefovat můžeme )
Tiskni
Sdílej: