Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Česká Pirátská Strana doporučuje Microsoft Windows, chtělo se mi napsat "bulvární nadpis" :-). Dnes jsem si přečetl, že ČSP si založila transparentní účet. To je od chlapců a děvčat velmi chválihodné. Kdokoli se může snadno kouknout na proběhlé transakce. Bankovní subjekt FIO záložna vůbec neznám a tak jsem pohledal recenze. Jaké bylo mé překvapení, když jsem ovšem zjistil, že tato bankovní instituce vyžaduje jakousi aplikaci pro Windows! Tedy né, že by že to překvapilo, všichni známe KB a její oblibu IE6, ale od strany, která si do programu dala rovné šance pro opensource, bych čekal poněkud jiné priority při výběru bankovních služeb... a nejen jich. To se zase chlapci a děvčata předvedli :-)
Předchozí negativistické příspěvky jsem odstranil. Říkal jsem si, nebudu dělat negativní reklamu, počkám na Ustavující forum. To již proběhlo, takže se pojďme podívat, jak vypadá Pirátská strana dnes a zda představuje pro voliče jako já nějakou zajímavou alternativu. Předem říkám, že jsem znechucen a zklamán, nechcete-li, dále nečtěte.
Zrovna rozvažuji jaké pevné disky si mám do nového stroje pořídit. Když jsem hledal diskuze týkající se pevných disků zde, na tomto portále, nalezl jsem tuto anketu. Zajímalo by mě, jaký disk byste upřednostnili dnes? Minule nejoblíbenější Seagate má za sebou obrovské fiasko s řadou 7200.11 a stihli pohltit Maxtor, disky WD GreenPower zase mají stále aktuální load_cycle_count bug při nasazení v Linuxu, což WD místo řešení kamufluje lživou SMART tabulkou. Seagate a Samsung mají běžně v prodeji 500GB plotny, Seagate jako 7200ot a 5400ot, Samsung jako Ecogreen s 5400ot, WD pak pouze 2TB 5400ot model. Když jsem koukal na diagnostické utility, jediný Seagate nabízí pro Linuxového uživatele ke stažení (na základě registrace) vlastní utilitu. Všichni ostatní nutí zákazníka použít utilitu pro Windows, nebo vypnout AHCI, spustit DOS a disk testovat tam... Pro uživatele non x86 platformy je požadavek na DOS těžkej průser.
Rád bych postavil testovací stroj, na kterém bych si mohl hrát s KVM a různými systémy. Základním předpokladem je podpora Intel VT-x nebo AMD-V technologie procesorem. Poté co Intel uvedl levné Pentium E6300@2.8GHz s podporou virtualizace je situace ve všech cenových segmentech vyrovnaná. Nezbývá, než se poohlédnout po dalších výběrových parametrech z oblasti virtualizace.
Serverní korea má 20 milionů obvatel, za toho více než 1 milion slouží v armádě. Tento Stalinistický skanzen by vypadal směšně, nemít 4 největší armádu na světě. Tahle země není vůbec schopná se uživit, o nějakém hospodářství se vůbec nedá mluvit a je kriticky závislá na zahraniční pomoci. Přesto neustále kolem sebe kope a všem, kteří jí posílají vagony s obilím vyhrožuje. A zde mi zůstává rozum stát. Proč? Proč ti, které ohrožuje neustále posílají jídlo. Vždyť řešení je tak jednoduché. Skončit s jakýmkoli dotováním severokorejských soudruhů, ať se snaží jak umí. Během chvíle se tento stát rozloží, protože nebude moci nakrmit své vlastní obyvatelstvo... Zdá se, že světová diplomacie je pěkně pitomá...
anonymní politická anketa. Kdo nejde volit, za trest nehlasuje :-D
Docela zvažuju pořízení domény pro své soukromé účely. Tématicky něco jako jako blog, linux, různé how-to, prostě takové moje odkladiště nápadů či problémů. Více méně pro mé potřeby případně pro potřeby mých přátel. Vím že je to prkotina, ale docela váhám, jakou doménu zvolit. Jakou doménu by jste pro tyto potřeby volili vy? Přikládám anketku.
Tak to teda čumím. Dnes jsem se naštval a Amarok, jehož druhá verze už není taková jako ta první, poslal do důchodu a nainstaloval si Audacious. Plasmoid "nyní se přehrává" to ovšem vůbec nevidí jako problém. Funguje naprosto normálně. Tomu říkám integrace :-). (viz obrázek) A tak vůbec mám pocit, že integrace GTK+ aplikací do KDE4 je dneska už skutečně a výborné úrovni, jakou s KDE3 nepamatuji.
Ve Factory repozitáři se objevilo KDE 4.3 beta, a tento upgrade sebou přinesl i novou verzi knihovny Qt 4.5. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem konečně přišel na to, proč mi jabber klient PSI zamrzne pokaždé, když zkusím něco napsat. Může za to právě nekompatibilita PSI s Qt 4.5.. Downgradovat KDE kvůli tomu nebudu, i když mám k tomu občas 100 chutí (zase nejede AmaroK - asi ten krám už úplně opustím). Zůstane mi KDE bez PSI, teda pokud mi zůstane KDE . V tom případě musím minimálně nouzově řešit, jakého Jabber klienta použít. Zkoušel jsem už Pidgina, kterého jsem kdysi nacpal přítelkyni místo ICQ. Ale zatím jem mu nepřišel na chuť. Přijde mi něm zbytečně všechno velké, nevím jak rozlišit ikonky stavů u různých typů kontaktů a transportů a tak vůbec. Existuje ještě něco podobného jako PSI? A co vůbec pro Jabber používáte?
Zrovna bojuju s KDE na notebooku a snažím se najít jeho nejlepší implementaci. To mě vede k tomu abych si položil otázku, zda má KDE4 ještě vůbec šanci se ještě stát pracovním desktopem nedejbože v corporate sféře.
Včera jsem začal testovat různé distribuce, a hledal jakési optimum pro mou přítelkyni. Mě osobně je vlastně úplně ukradené co tam bude mít. Hlavně že se to dá spravovat přes SSH, a Linux je pořád Linux. Já osobně už jsem používal asi kde co, takže mám ve finále problém se rozhodnout, co bude asi nejvhodnější, protože už jsem ztratil ten pohled BFU...
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.
Vista je dementní systém, který se chová, jako by byl v počítači sám. Co vás s tím zase otravuju? Na několika počítačích udržuji souběžné instalace Vist s Linuxem a nemůžu říct, že bych z toho byl nadšený. Ono to sice funguje, ale jen do momentu, kdy ten debil z Redmondu svévolně něco někde přepíše, nemluvě o tom, že vyžaduje primární partition, hezky s bootflagem. Po pročtení mnoha diskuzí a fór jsem se uvtrdil ve svém nápadu pořídit pro Visty samostatný HDD. Udělá se čistá instalace v prázdném PC, pak se celý disk vloží do fungujícího počítače nebo ještě lépe připojí přes E-sata a v Grubu se Vistě nakecá, že sedí na prvním disku pomocí "map". Otázka zní, jaký HDD koupit...
To jsem si dal. Dnes jsem potřeboval něco ověřit a potřeboval jsem instalaci Windows. Za tímto účelem mám vždy nějakou volnou partition. Vložil jsem tedy DVD do mechaniky na nabootoval. Při pohledu na hodinky jsem zjistil, že už je pozdě, nechám to na zítra a raději kouknu na telku. Instalaci jsem odmítl, resetnu komp a hle. Počítač nebootuje. Samotné vložení a start Windows Vista instalačního DVD způsobilo totální destrukci MBR. Sahám po prvním CD co vidím, Ubuntu a jdu zachraňovat grub. Ubuntu ho ani nemůže najít. Zkouším jiné CD, grub zase neexistuje. Tohle se mi ještě nestalo. Zaručený postup nefunguje....
Když máme toho apríla, snad mi bude odpuštěna, krátká dálka zápisku. Přidávám dnes něco pro zasmátí. Video natočili skuteční mistři pastavectví z Walesu spolu s pomocí Samsungu. I když dnes máme apríla, tohle je reálná akce....
Včera jsem to přehnal. Šéf měl narozeniny, jedna fajn kolegyně měla narozeniny, tak jsme všechno zastavili a celé odpoledně seděli kecali a popíjeli. Přestože chlastat jsem přestal již před lety, já blbec jsem to přepískl. Děkuji ti bože za tuto lekci, která mi potvrdila, že moje dosavadní umírněná "polo-abstinence" byla to nejlepší co jsem mohl udělat. Děkuji.
Na valašské rallye zabil havarující závodník 3 lidi, dva muže a jednoho chlapce. A hádejte... po kontrole pořadatelů podlezli pásku a stáli na obvzlášť nebezpečném místě. Skoro se mi chce říct, že oběť je tady především závodník, který s tím bude muset žít, a příbuzní zemřelých sebevrahů. Zmíněnou trojici ignorantů se zdráhám vůbec nazvat obětmi... Kdy už lidi dostanou rozum? Já vím, nikdy. Lidská blbost a hloupost je věčná.
Napadla mě taková věc. Stalo se vám už někdy, že jste se potřebovali přihlásit jako admin k vašemu domácímu serveru a po ruce nebyl žádný důvěryhodný počítač? Jen školní učebna, internetová kavárna, či počítač vašeho známého s bůhvíjakou hromadou keyloggerů, spywaru a jiné havěti? Co potom? jak provést nutný administrační zásah, aniž bych administrátorský účet vystavil riziku? Jedno řešení mě napadlo, ale třeba je to úplná blbost....
Na cdr.cz jsem si právě přečetl velmi pěknou repotáž o vystoupení nVidie na konferenci o počítačové grafice v Plzni. Světe div se, nVidia prezentovala na stroji, který poháněl CentOS Linux, a její představitelé mluví o tom, že support CUDA, nVidie pro Linux je velmi důležitý, zejména kvůli high-performance-computingu. Proč se o tom zmiňuji? Před pár dny jsem si tady přečetl další povzdech nad grafikou ATI, která ani po několika letech nechodí v Linuxu jak má a člověk aby se trápil i stakovou kravinou jako je přehrávání videa. V práci mám Radeon řady R500, toho pro změnu AMD odstřihlo úplně. Vřelé díky. Jaký názorný kontrast, představuje ukázka renderování proudu vody na nVidii s pruhovaným videem přehrávaným na ATI, kdykoli chci na něco kouknout... ATI si skutečně koupí jen sebemrskač a na tom se ještě roky nic nezmění.
Intel udělal dlouho avizovaný krok a začal jednat. Po mnoha pohrůžkách, že prodej továren AMD porušuje licenční dohodu na x86, nyní využil ustanovení v této dohodě a vyzval AMD ke sjednání nápravy ve lhůtě 60 dnů. Poté deklaroval smlouvu pro její hrubé porušení vypovědět. Myslíte si, že je tato hrozba reálná? AMD zdá se sázelo na to,že Intel tuto událost raději přejde, než aby se pak jakožto jediný významný hráč na trhu musel bránit antimonopolním úřadům. Jak se zdá, v AMD se přepočítali....